Šílená vedra, ale i nedávné záplavy, pravděpodobně mohou za obrovskou přírodní katastrofu na australské řece Darling nedaleko Menindee. Právě tady uhynuly milióny ryb kvůli nedostatku kyslíku.
Ilustrační foto: InRybar.cz
O obrovském úhynu ryb informoval například český publicistický web Echo24, který převzal informace ze zahraničních médií. České médium uvedlo, že na australské řece Darling došlo k úhynu miliónů ryb, které teď v řece hnijí.
Šílený smrad miliónů mrtvých ryb
Informace hovoří o tom, že rybí zdechliny se nachází na několik desítek kilometrů dlouhém úseku řeky. Uhynulé ryby pak na spalujícím slunci, kdy aktuální teploty v oblasti se pohybují okolo 40 stupňů Celsia, hnijí. A ten zápach je podle mísních šílený!
🇦🇺 Mass fish deahs in Australia
Low levels of oxygen, in Australia’s second longest river were to blame for a mass fish die-off recently in a remote part of New South Wales state that saw hundreds of thousands of dead fish found in the Darling River. pic.twitter.com/KGoXS5wktE
— INDEPENDENT PRESS (@IpIndependent) March 18, 2023
Publicistický web Echo24 citoval místního obyvatele, který řekl, že podobný zápach nezažil. Šílený smrad připomíná hnijící rybu v kuchyňském dřezu, ovšem Australané ve městě Menindee jich mají aktuálně několik miliónů.
Obrovský rozsah přírodní katastrofy si pak lidé představí díky několika videím ze zasažené oblasti. Na nich jde vidět hladina řeky, která je doslova pokryta bílými těly mrtvých ryb. Něco podobného člověk jen tak neuvidí!
Milióny ryb zabil nedostatek kyslíku
Co způsobilo tak obrovskou přírodní katastrofu? Jde o to, že v řece Darling je aktuálně velmi nízká hodnota kyslíku. Za tyto kriticky nízké hodnoty může několik faktorů. Zaprvé: V lednu oblast zastihly záplavy, které splavily obrovské množství organických látek.
Millions of dead fish wash up in a river in western New South Wales, Australia pic.twitter.com/q5Q8bTZo6l
— TRT World Now (@TRTWorldNow) March 18, 2023
Jenže právě ty teď kvůli rozkladu spotřebovávají z vody kyslík. Celý proces pak zhoršují již zmíněné extrémní teploty, kdy v oblasti panují 40stupňová horka. A celou zkázu pak dokonávají samotné mrtvé ryby, které při rozkládání ochuzují vodu o další kyslík.