V článku si přečtete
Kukuřice na ryby je jednou z legendárních nástrah. Ovšem! Kukuřici na ryby lze použít v několika podobách. Rybáři nejčastěji chytají na dipovanou kukuřici nebo kukuřici z plechovky. Jaká je lepší?
Asi každý rybář, který chytá kapry na položenou, nám dá zapravdu: kukuřice na ryby je vynikající nástrahou, která málokdy zklame. I proto rybáři tuto nástrahu s takovou oblibou používají. Jenže! Mezi rybáři jsou oblíbené dva druhy kukuřice: ta dipovaná ze skleničky, a poté ta z plechovky, kterou koupíme ve večerce. Obě varianty pak mají řadu zastánců…
Souboj dvou druhů kukuřic
Hned na úvod musím zdůraznit, že osobně jsem zastáncem dipované kukuřice, kterou lze sehnat v rybářských potřebách. Proč? Mám k tomu hned několik důvodů. A když všechny plusy sečtu dohromady, pak mi právě dipovaná kukuřice vychází jako jasná vítězka. Proč teda je z mého pohledu kukuřice ze skleničky lepší?
Tuhost dipované kukuřice je velké plus
Tahle vlastnost je z mého pohledu docela podceňovanou výhodou dipované kukuřice. Jde o to, že právě kukuřice na ryby ze skleničky je parádně tuhá, takže rybář má kolikrát problém zrníčko rozmáčknout mezi prsty. Ovšem! Pokud se bavíme o kukuřici jako o NÁSTRAZE, pak je právě tahle vlastnost velké plus. Proč?
Tužší zrníčko oceníme už při samotném nahazování. Jedná se o to, že tuhá dipovaná kukuřice vydrží i prudší švihnutí při snaze nahodit dále. Rybář se tak nemusí obávat, že by nástraha spadla zpod háčku nebo z háčku. A to je zásadní, protože právě správné nastražení je důležité pro úspěšný lov kaprů.
Navíc, zmíněná konzistence je velmi dobrá i při lovu na silně zarybněných vodách. A teď mám na mysli takové vody, na kterých je přehršel „bílé ryby“. Právě na takových lokalitách můžou hejna cejnků, plotic nebo perlínů měkkou kukuřici za krátkou chvíli rozcupovat. Takže na háčku nebo pod háčkem nakonec nezbude nic.
To se ale s tužší kukuřicí na ryby nestane. Taková kukuřice totiž spolehlivě odolá i hladovým tlamkám malých rybek, které si taky chtějí ukousnout svůj díl „žvance“. Takže z mého pohledu v této vlastnosti kukuřice ze skleničky jasně vítězí.
Jasně, setkal jsem se s těmi argumenty, že i kukuřice z plechovky podobné nápory ryb vydrží. A mnozí rybáři nemají ani problém při zmíněném nahazování. Ale asi se mnou budete souhlasit, že kukuřice z plechovky (pro lidskou spotřebu) je výrazně měkčí. V tom souhlasíte, ne? Ale právě toto je z mého pohledu slabina…
Výrazná vůně kukuřice, která láká
Další zásadní předností z mého pohledu u dipované kukuřice je pochopitelně výrazné aroma. Dnešní kukuřice ve skleničce, kterou lze najít v rybářských potřebách, nabízí opravdu omamně esence. A právě díky těmto esencím je kukuřice na ryby tak vynikající nástrahou.
V dnešním rybářském světě si rybáři mohou vybírat z nepřeberného množství vůní. K dispozici jsou zejména pak sladké příchutě typu jahody. Z mého pohledu jsou ale v tomto směru nepřekonané legendy – vanilková nebo medová kukuřice.
Tyto příchutě díky výrazně sladkému aroma dokážou vytvářet lákavé pachové stopy za každých podmínek. Ať už se rybář vydá na ryby na jaře, kdy je voda teplejší, anebo v mrazivé zimě. Ve všech případech tato kukuřice slibuje bohaté úlovky. A i proto mám tuto nástrahu v takové oblibě.
Když se pak podíváme na kukuřici z plechovky, tak ta může nabídnout jenom přirozenou vůni. Ano, některé kukuřice z plechovky pro lidskou spotřebu mají velmi zajímavé aroma. Ovšem ani to se nemůže dipované kukuřici vyrovnat. Pokud tedy rybář do plechovky nenalije nějaký tekutý roztok, který posílí aroma zrníček.
Barva, kterou ryba nepřehlédne
Kdekdo by si mohl pomyslet, že v tomto ohledu bude kukuřice z plechovky nastejno s kukuřicí v dipu. Ano, i ne. Jedná se totiž o to, že dnešní výrobci nabízí i barevné varianty kukuřice. Rybář si tak může kukuřici v dipu vybrat v oranžovém nebo třeba v červeném zbarvení.
A zase: díky tomu je tak rybář schopný nabídnout takovou nástrahu, která není tolik okoukaná, a která je i díky barvě specifická. To se může hodit například na vodách s velkým rybářským tlakem, na kterých ryby už viděly ledacos.
Osobně mi taky funguje kombinace barev. Tím chci říct, že když pod háček napíchnu žluté, oranžové a červené zrníčko, tak vznikne opravdu neobvyklé sousto, které může zaujmout i zkušenější nebo opatrnější rybu.
Kdežto kukuřice z plechovky nabízí „jen“ žluté zbarvení. Na druhou stranu: právě žlutá barva patří k těm nejúčinnějším. A to proto, že jde skvěle vidět i na zarostlém nebo zaneseném dně. Takže ve chvíli, kdy na lovném místě leží třeba nánosy spadaného listí, nemusí se rybář strachovat, že by si ryba nástrahy nevšimla.
Trvanlivost, která vede k úspoře
Další „nenápadnou“ předností dipované kukuřice ve skleničce je obrovská trvanlivost. Rybářské firmy sice uvádí, že kukuřici po otevření je nutné zpracovat do několika týdnů. Z vlastní zkušenosti ale vím, že kukuřici lze mít otevřenou i více jak rok, a nic se s ní nestane. Tohle u kukuřice z plechovky nehrozí, protože ta zkvasí po několika dnech mimo chladničku.
Jenže právě tato trvanlivost má obrovský benefit pro peněženku. Řeknu to jednoduše: 1 sklenička dipované kukuřice mi vydrží celou sezónu. Za 1 skleničku zaplatím něco přes 100 korun. Kdežto plechovek bych při desítkách vycházek musel nakoupit více. A to už se propíše do peněženky.
Navíc mi přijde, že kukuřice v plechovkách neuvěřitelně zdražily. Takže i ty levnější varianty z dřívějška dneska stojí „nehorázné peníze“. A upřímně říkám: ano, cena je jedním z hlavních důvodů, proč kukuřici z plechovky nepoužívám už v takovém množství.
Kukuřici z plechovky používám taky
Tímto článkem nechci tvrdit, že kukuřice na kapry z plechovky není dobrá. To ani náhodou! Osobně sice na tento druh kukuřice na ryby nechytám, ale občas jej používám. A to zejména při krmení. Ano, ve chvíli, kdy v sypké krmné směsi potřebuji vytvořit hrubší částici, tak přidávám kukuřici z plechovky.
Ta totiž v krmení vytvoří zmíněnou hrubší částici, která vydrží delší dobu nájezdy menších ryb. Díky tomu tak na lovném místě pořád „něco“ leží do příjezdu kaprů. Takže ano, kukuřici z plechovky používám také, jen jiným způsobem.
Na závěr mi dovolte položit otázku: jakou kukuřici na ryby používáte vy? Jste fanoušky spíše kukuřice z plechovky, kterou koupíte v každé večerce? Anebo sáhnete spíše po kukuřici z rybářských potřeb. Podělte se o vaše zkušenosti dole v komentářích. Jsem na ně hodně zvědavý!
Text a foto: Viktor Krus (InRybar.cz)
Používám obě. Plechovkovou používám hlavně Bonduelku, Mám pocit, že je bezkonkurenční. Někdy je kombinuji. Jinak s Vámi plně souhlasím.
Kukuřici si vařím sám, vybraná zrna dám do skleničky a zaliji domácí slivovicí.
No tvl. To musí být jiný atraktor 👍
Klasickou kukuřici si vařím sám. Vybraná zrna dám do skleniček a zaliji domácí slivovicí.
Používám to stejně jako vy,ale ještě k tomu si kukuřici vařím sám a nechám ju pèkně zakvasit.Myslím že na zakrmení mista to nemá konkurenci
Kukuřici si vařím sám a dipuji barvim též sám, partykl z kuk. Řepky a ostatních lngr. Dělám také doma.u
Zakrmuji pravidelně vařenou kukuřicí , hrachem, řepkou a bramborou, ale nakládaná kukuřice je jediná nástraha, na kterou jsem ještě nikdy nic nechytil. To mám daleko větší šanci na kukuřici foukanou. Chytám na Orlické přehradě a Kořensku, k chycení většího kapra je zde téměř výhradně potřeba peleta, nebo boilis. Chytám více jak čtyřicet let a dovoluji si tvrdit, že ta dnešní, řekněme bolisová a peletová doba, umocněná chemickým dipováním předraženými příchutěmi je pro rybaření neštěstím. Pamatuji doby, kdy jsme úspěšně lovili na návnady jako jsou vařené brambory, rohlíky, chleba, vařený hrách, těstoviny, různá těsta a především žížaly. Ne že by se na toto nelovilo i dnes, chytit se na to jistě dá, ale na chemii to prostě nestačí.
Já si normálně koupím ve večerce plechovku a potom si jí nadypuju promiňte za ty chyby jsem mladý rybář.