Na samotném západě republiky se otevřel nádherný revír, který leží v chráněném území. Chytat se smí jen na vyznačených místech a pozor si rybáři musejí dát na vstup do území přírodních památek.
V druhé polovině října se pro rybáře otevřel nový mimopstruhový revír s názvem Lomnický Velký, který obhospodařuje ČRS MO Karlovy Vary. Tento rybník o výměře 9,48 hektarů nacházející se v katastrálním území Dlouhá Lomnice nabízí skvělé možnosti pro všechny milovníky rybolovu, ale také krásné přírody.
Nový revír s bohatým zarybněním a přísnou ochranou
O otevření revíru informoval Západočeský územní svaz. „Revír byl bohatě zarybněn: do vody bylo vysazeno 2400 kilogramů tržního kapra, který nyní dosahuje průměrné hmotnosti přes 3 kilogramy. Dále 100 kilogramů kapra o průměrné hmotnosti 7 kilogramů, 2000 kusů candáta a 70 kilogramů „bílé ryby“,“ informoval Západočeský územní svaz na webových stránkách.
Rybáři se však musejí mít na pozoru! Lovící mohou chytat pouze z hráze rybníka, což je jasně vyznačeno cedulemi. Omezení platí proto, že se celá oblast se nachází v chráněném území, kde platí i zákaz vnadění nebo vstupu do mokřadů, které tvoří přírodní památku Lomnický rybník.
Důležité upozornění platí i pro motoristy a rybáře, kteří přijedou autem. Na přilehlé louky platí zákaz vjezdu motorovým vozidlům. „Přírodní památka Lomnický rybník zahrnuje celý rybník, který je rybářským mimopstruhovým revírem 431 150 Lomnický Velký,“ vysvětluje důvod přísnějších podmínek hospodář západočeských rybářů Petr Dimitrov.
Rybářský ráj uprostřed chráněné přírodní mozaiky
Kromě otevření nového mimopstruhového rybářského revíru Lomnický Velký je třeba zmínit i významnou přírodní památku s názvem Lomnický rybník. Jedná se o chráněné území v okrese Karlovy Vary o rozloze 112,1 hektarl, které bylo vyhlášeno v roce 2014.
Nachází se západně od Dlouhé Lomnice podél Lomnického potoka a zahrnuje Velký lesní rybník a menší mokřady v lokalitě známé jako U Hajnice. Územím prochází červeně značená turistická trasa vedoucí z Bochova do Karlových Varů.
Tato přírodní památka je evropsky významná zejména díky pestré mozaice biotopů, mezi které patří letněné rybníky, podhorská vřesoviště, horské smilkové trávníky a vlhké bezkolencové louky. Součástí ochrany jsou také údolní jasanovo-olšové luhy. Oblast je domovem vzácných druhů rostlin a živočichů, mezi něž patří například prha arnika, blatěnka vodní nebo motýl hnědásek chrastavcový.
Při návštěvě tohoto nového rybářského revíru tedy rybáři mohou užívat nejen kvalitního rybolovu, ale také se ocitnout v jedinečném chráněném území s bohatou přírodní rozmanitostí.
Zdroj: Západočeský ÚS, foto: Západočeský ÚS (se souhlasem)