Fotografie obřího žraloka Carcharocles megalodon kolovala v prosinci po všech sociálních sítích. Příběh u něj pravil, že je to dobový snímek z roku 1900, kdy se německým rybářům podařilo ulovit megalodona v Severním moři. Jenomže se ukázalo, že se jedná o podvrh.
O nebezpečí umělé inteligence se v poslední době hovoří vydatně. A tady je další důkaz, o jak nebezpečnou záležitost se jedná. Fotku, o jejíž autenticitě lidé nepochybovali a nadále ji sdíleli dál, totiž vytvořila AI.
Rybáři, co nevypadají jako rybáři
Na první pohled všechno vypadalo důvěryhodně. Černobílá fotografie, obří paryba, která žraloka rozhodně připomíná. Jak snadné je uvěřit, že se jedná o poslední žijící exemplář obřího pravěkého žraloka.
At the beginning of the 20th century, German fishermen aboard the ship Seesturm made an extraordinary discovery in the North Sea: a live Megalodon shark, a creature believed to have been extinct for millions of years. pic.twitter.com/p1xDutPRX5
— James Hughes (@JamesHu29812484) December 4, 2024
Při bližším pozorování domnělé fotografie vám však dojde, že se stoprocentně jedná o podvrh. Údajní rybáři (kteří jako rybáři rozhodně nevypadají) mají rozmazané rysy v obličejích a řetězy, kterými je údajná paryba držena ve vzduchu, odporují fyzice i logice. Většina z nich „drží“ megalodona pod tlamou.
Na to, že se jedná o podvrh, upozornila novinářka Caroline Wazerová na serveru Snopes, která vypátrala, že se výtvor AI se objevil na internetu už na začátku loňského roku. Na svém instagramovém účtu ho zveřejnil Fantasy Creatures, který v popisu své stránky vysloveně uvádí, že zveřejňuje stvoření, které vyvořila umělá inteligence.
Tenhle hoax ale zase ukázal, jakým nebezpečím umělá inteligence může být. Zejména proto, že AI svoje dovednosti neustále vylepšuje a „rybáře“ s rozmazanými rysy mohou příště nahradit „rybáři“ realističtější.
Foto: Gyöngyvér Fábián z Pixabay