DomůNovinkyNebezpečná bakterie ve vodě Vibrio: rybář si odřel nohu. Do týdne zemřel

Nebezpečná bakterie ve vodě Vibrio: rybář si odřel nohu. Do týdne zemřel

- Reklama -

Tragický příběh 66letého rybáře z texaského pobřeží varuje před nebezpečím infekce způsobené mořskými bakteriemi, které mohou mít smrtelné následky. Muž se nakazil při lovu ryb.

V červnu zasáhla texaskou rybářskou komunitu velká tragédie. Randy Bunch, zkušený rybář z Freeportu, známý svými pravidelnými výpravami na kraby a ryby, podlehl infekci způsobené nebezpečnými bakteriemi rodu Vibrio.

 

Muž podlehl bakteriální infekci po drobné oděrce

Rybář zemřel do týdne od nakažení. Jeho dcera nyní upozorňuje na rizika spojená s touto smrtící bakterií. Rybář Randy Bunch se jednoho červnového dne vydal na svou obvyklou vycházku na ryby.

Namísto svých tradičních brodících gumáků si však kvůli horku obul žabky, ale nevěnoval přitom pozornost oděrce na noze. Večer si začal stěžovat na silnou bolest na pravé straně těla. I když navštívil pohotovost, lékaři nedokázali správně stanovit diagnózu a poslali ho domů.

Jeho stav se ale rychle zhoršoval. Následující den už měl vysokou horečku, byl zmatený a malátný. O několik hodin později byl připojen na ventilátor v Texas Medical Center. Lékaři potvrdili, že se jedná o infekci způsobenou bakterií Vibrio – bylo už však příliš pozdě…

 

Co je bakterie Vibrio zač?

Bakterie rodu Vibrio jsou bakterie, které se přirozeně vyskytují v teplých, slaných či brakických vodách po celém světě, především v teplejších oblastech jako je Mexický záliv, kde se rybář Randy nakazil.

Bakterií je několik druhů. Nešťastný rybář se nakazil bakterií Vibrio vulnificus. Ta je jednou z nejnebezpečnějších bakterií tohoto rodu. Může způsobit těžké infekce ran, které často vedou k nekrotizující fasciitidě, známé jako „masožravá nemoc.“

Tato infekce se šíří velmi rychle a může být smrtelná, pokud není včas diagnostikována a léčena. V případě Randyho již bylo na záchranu pozdě. Jiné druhy této bakterie jsou spojovány i s gastrointestinálními potížemi, které jsou často důsledkem konzumace syrových nebo nedostatečně tepelně upravených mořských plodů, zejména ústřic.

Tyto bakterie jsou ve vodě přítomné po celý rok, avšak v letních měsících, kdy teplota vody stoupá, jejich koncentrace výrazně roste. K infekci dochází třeba tak, že otevřené rány nebo oděrky na kůži, které přijdou do kontaktu s kontaminovanou vodou, mohou sloužit jako vstupní brána pro bakterie, které se tak dostanou do těla.

Proto se doporučuje krýt otevřené rány při kontaktu s mořskou vodou nebo se úplně styku s mořem vyhněte. Nedoporučuje se ani konzumace syrových mořských plodů.

Zdroj: OutdoorLife, ilustrační foto: InRybar.cz

- Reklama -
- Reklama -
- Reklama -

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno

Nejnovější články

Akční nabídky

Nejnovější techniky

Nejnovější články

Akční nabídky

Nejnovější techniky

- Reklama -

Akční nabídky

- Reklama -