DomůOstatníKomerční článkyNebezpečí pro zdraví rybářů: slunce, krvelačný hmyz a bolševníky

Nebezpečí pro zdraví rybářů: slunce, krvelačný hmyz a bolševníky

- Reklama -

Když se rybář zabere do chytání, zapomene na svět i na sebe. A až když jde od vody, nestíhá se divit. Červený, spálený, poštípaný a nejeden „šťastlivec“ dokonce i poleptaný. Naštěstí to jde vyřešit s předstihem dobrým oblečením, moskytiérou a znalostmi.

Opakované spáleniny způsobují nejen rychlejší stárnutí kůže, ale hlavně zvyšují pravděpodobnost nekontrolovaného dělení buněk a vzniku kožních nádorů. Hmyzí kousnutí jsou otravná a mohou se jimi přenášet nebezpečné nemoci. A i tady platí neúprosnost pravděpodobnosti, čím víc jich člověk schytá, tím je riziko nákazy vyšší.

Mazání opalovacím krémem je otrava, kterou nahradí UV tričko

Ultimátní řešení představují trička s UV filtrem, ale pozor není tričko jako tričko. S jejich funkčností to je podobné jako u slunečních brýlí, kde ne každé tmavé sklíčko má v čočkách UV filtr a chrání oči. Stejně tak ne každé tričko, které se na první pohled tváří jako to s UV, onu ochranu opravdu poskytuje.

Sázku na jistotu představuje UV tričko Skin UPF 50+ navržené Jakubem Vágnerem a vyrobené českou outdoorovou značkou Bushman. Tričko splňuje normu AS/NZS 4399:2017 a chrání před sluncem stejně jako dokonalý, neporušený nátěr opalovákem s SPF 50.

Super vychytávkou je ochrana hřbetů rukou a kapuce s maskou na obličej – kryje uši a nos, který se spaluje nejčastěji. Když se přidají brýle a kšiltovka, není třeba se mazat. Světlá barva pohlcuje mnohem méně slunečních paprsků než tmavá a v kombinaci s „plavkovým“ materiálem tričko hezky chladí.

Více informací o tom, jak funguje hi-tech UV oblečení: Tričko od Jakuba Vágnera chrání před spálením: už nepotřebujete krém

Na komáry, ovády, muchničky a klíšťata platí dlouhý rukáv, nohavice a moskytiéry, repelenty už méně

Všichni zmínění se ve větší koncentraci rádi pohybují okolo vodních ploch a na rybáře útočí ze všech stran. Štípance, přisátí a kousnutí nejenže bolí a svědí, ale taky se jimi přenáší spousta nemocí. Kousance muchniček a ovádů navíc způsobují alergické reakce. A přitom repelenty fungují jen na některé krvelačné nájezdníky.

Univerzální řešení představuje košile nebo triko s dlouhým rukávem a volné kalhoty ve světlých barvách. Čím méně odhalené kůže mají k dispozici, tím méně příležitostí ke krmení. Komáři preferují oranžovou, červenou a černou, i ovádi údajně více letí na tmavě modrou a černou, proto se vyplatí je nedráždit.

Komár
Zdroj: Pixabay

A co repelenty? Ty zabírají, ale ne na všechen hmyz. Repelenty obsahující DEET fungují proti komárům a klíšťatům, ale mnohdy nezabírají proti muchničkám, na ty platí spíš přípravky s permethrinem. Na ovády hovězí nezabírá z „chemie“ prakticky nic. Tady přichází ke slovu mechanická ochrana v podobě moskytiéry. Železnou jistotu představuje brolly, deštník nebo bivak s moskytiérou, kam si rybář zaleze.

Setkání s bolševníkem končí bolavým poleptáním

I když botanika není rybářovo hobby, existuje jedna rostlina, kterou by měl znát a ukázat ji i svým dětem. Rybáři, kteří neznali bolševník velkolepý (Heracleum mantegazzianum), nebezpečnou invazní rostlinu pocházející z Kavkazu, na to doplatili bolestivým poleptáním kůže. Bolševníku se náramně daří na březích našich vod a právě rybáři prodírající se vegetací s ním přichází do styku nejčastěji.

Bolševník velkolepý
Zdroj: Pixabay Bolševník velkolepý (Heracleum mantegazzianum)

Tuhle až 4 metry vysokou „rostlinku“ by si měl vtisknout do paměti každý, produkuje totiž fototoxické látky (furanokumariny), které v kombinaci se sluncem reagují a způsobují vyrážky a puchýře – svědivé poleptání kůže. Jejich hojení bývá problematické a bolestivé. V každém případě je nejlepší vyhnout se této rostlině obloukem. Záludnost bolševníku spočívá v tom, že první kontakt nebolí, nepálí, neštípe, zpočátku se nic neděje, problémy začínají, až když na kůži zasvítí slunce.

První pomoc po kontaktu s bolševníkem spočívá v důkladném omytí vodou a mýdlem a v pobytu minimálně 24 h mimo dosah světla, potřísněná místa by se měla zakrýt obvazem. Když to nestačí nebo se fytotoxin dostal na slunce, je na místě návštěva lékaře.

Většině nepříjemností jde předejít výběrem oblečení

I v létě jsou lepší kalhoty a košile nebo UV triko s dlouhým rukávem + kšiltovka. Člověk se nespálí, krvelační nájezdnící budou mít smůlu nebo se aspoň víc nadřou a případné fytotoxiny z bolševníku skončí někde na rukávu.

Ilustrační foto: Vagner Corporation s.r.o. a Pixabay

Přidejte i vy své hodnocení
- Reklama -
- Reklama -
- Reklama -

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno

Nejnovější články

Akční nabídky

Nejnovější techniky

Nejnovější články

Akční nabídky

Nejnovější techniky

- Reklama -

Akční nabídky

- Reklama -