Letošní povodně na Opavsku a Ostravsku patří k těm nejhorším od roku 1997. Škody v těchto oblastech jsou obrovské. O to více může tragická situace českého voliče štvát při pohledu do sousedního Slezského vojvodství.
Ratiboř. Polským městem, které leží jen pár kilometrů od zaplavených česko-polských hranic, protéká řeka Odra. Do ní je navíc přimíchána voda z řeky Olše, na které v minulých dnech také platil 3. povodňový stupeň. Češi by si tak mohli pomyslet, že polské město Ratiboř bude pod vodou. Realita? Díky polské reakci na povodně 1997 je ale město „suché“. Toto je důvod…
Polská stavba zabránila miliardovým škodám
Při příjezdu do polské Ratiboře ze směru od Ostravy je totiž vybudovaný obrovský poldr. Jedná se o vodní dílo na řece Odře, které je tvořeno obrovskou hrází s „vypouštěcím tělesem“. Díky tomuto vodnímu dílu byli tak Poláci schopni okamžitě reagovat na zvýšenou hladinu v Odře, a výrazně tak zabránit škodám ve Slezském vojvodství.
Včera, tedy 17. září 2024, Seznam Zprávy přinesly informaci, že poldr Dolní Ratiboř zadržel neuvěřitelných 144 miliónů metrů krychlových vody. Nad hrází tohoto vodního díla tak vzniklo obrovské jezero – kdyby poldr neexistoval, všechna voda by zaplavila města a obce ve Slezském vojvodství níže po proudu.
Poláci tak zabránili obrovským materiálním škodám, které by vyšly na miliardy korun. Navíc tato stavba pomáhá mírnit škody i městům v jiných vojvodstvích. „Zadržuje povodňovou vlnu na Odře, „zplošťuje ji“, zpomaluje a tím dává šanci na obranu Vratislavi a dalších měst,“ uvedly Seznam Zprávy.
Proč podobná stavba nechrání města v Moravskoslezském kraji?
Při pohledu na povodňovou vodu v retenční nádrži pak člověka napadne otázka – proč podobná stavba nechrání Opavu, Ostravu a Bohumín? Tedy města, která letošní záplavy výrazně poškodily, a ve kterých budou škody obrovské.
Roky se mluví o Nových Heřminovech. A mně jako českému voliči, kterému na Moravskoslezském kraji velmi záleží, je úplně jedno, jestli tam bude přehradní nádrž nebo suchý poldr.
Už bych jen poprosil politiky na všech úrovních, ale i nejrůznější organizace, aby se konečně domluvili, a začali konat. Plně respektuji, že člověk nikdy nezabrání škodám po povodních, ale my jsme se je nepokusili ani snížit, jen se dohadujeme. A to je na tom odsouzeníhodné.
Od roku 1997 v moravskoslezských řekách odteklo hodně vody, a při další velké povodni se ukázalo, že na skutečně velkou vodu v této oblasti nejsme připraveni. Připravenost si představuji tak, jak vypadá v Polsku ve Slezském vojvodství.
Tohle nebyla poslední tragická povodeň. Jednou zase přijde velká voda. A otázkou bude, zdali konečně budeme připraveni, anebo zase člověk uvidí, jak lidé vynáší ze svých domovů zničený majetek, na který roky tvrdě pracovali.
A netvrďte mi, že v Jeseníkách podobná stavba, třeba v menším provedení, postavit nejde. Tomu nevěřím! A nevěří tomu ani Opavané, se kterými jsem dneska ve zdevastovaném městě mluvil, když jsem tam vezl zásoby pitné vody.
V Opavě dochází voda: můžete ji dovézt
Na závěr dodám informaci, že v Opavě dochází pitná voda. Lidé ji mohou dovážet přímo do sběrných skladů. Osobně jsem dneska vodu vezl z Ostravy do Opavy na adresu Hillova 1694/40 do Opavy – Kateřinky.
Jedná se o adresu společnosti Axis Tech, kde do tamního skladu můžete dovézt pitnou balenou vodu, trvanlivé potraviny, hygienické pomůcky, ale například i krmení pro zvířata. Areál funguje od 08:00 do 18:00 hodin.
Text a foto: Viktor Krus (InRybar.cz)
Kdyby jsme byli Praha je to tu dávno postaveno.Poláci jen nekecají jak Praha ale umí rychle jednat.
Je podivné, že většina vládních úředníků a osob, které mohou v oblasti zajištění proti povodním výrazně pomocí, jsou z Moravy. Ti rozhodovali o opatřeních v Praze a o nezájmu na severní Moravě.
V Polsku mají ještě krajinu tak nezastavenou jako u nás, mohl by autor sdělit, kde bychom u nás tak velký polder umístili? Mě žádné místo nenapadá….kromě toho takovým polderem je CHKO Poodří, kde k rozlivům dochází pravidelně a tím se snižuje výše povodní i v Ostravě..
Přesně ! Já zažil coby obyvatel Opavy povodně v roce 1997 – potom byly další 2002 (Praha aj.). Papaláši „všech barev“ po nich jen slibovali a kvákali – a zjevně se ale udělalo ho… nebo špatně. Do Prahy se ale nacpaly miliardy, nám tu zbyly jen nenaplněné sliby a plno keců politiků. Ale příroda 2024 to opět prověřila …
Mluvte otevřeně, 15 let volíte Zemany, Socany a Babiše, Havlíček dokázal pro zemana zahájit nesmyslný kanál Odra-Labe, Starostové a hejtmani jsou u vás za ANO, teď jen lžou ale celá léta pro vás nic neudělali. Navíc mohli, osm let tady ten váš loupežník Babiš i vládl.
Jak nic neudělali? U nás na Vysočině už 10 let máme halu pro Sáblíkovou. 😀
A kolik kubíků povodňové vody tato hala zadržela?
Jste volička pětidemolice a víte prd.
Proč, protože se u poldru nedaj stavět chatičky
https://denikreferendum.cz/clanek/36676-rozhovor-s-expertem-prehrady-nejsou-reseni-pred-povodni-lepe-chrani-poldry
Autore, podívejte se na mapu, v jakém území se nachází Vámi zmiňovaný polský poldr (to místo se přímo nabízí) a najděte u nás v povodí Opavy a přilehlých řek něco podobného. Těžko. Samozřejmě souhlasím, že Nové Heřminovy měly být dávno vybudovány (i když jsou proti poldru u Ratiboře značně menší), ať už jako poldr, nebo jako přehrada. Nicméně lze obtížně z toho obviňovat nynější politiky, spíše jde o neřešený legislativní problém.
a všimli jste si té mapy přebytků peněz v krajích? územím nejmenší plocha (město Praha) mají přebytky 136 miliard, zatímco ostatní mnohem větší území cca do 15 miliard…proč asi…. Pro Prahu se vždy peníze najdou že, zatímco ostatní musí škemrat a nebo prostě mají tak velké území, že jim tolik nezbyde… to je podle mě nespravedlivé…..
Všimněte si kolik politiků je skutečně z Prahy, v Praze rozhodují náplavy, tak si je srovnejte, ať rozhodují tam kde žijí a necpou se do Prahy. Byl bych radši, kdyby byla Praha bez peněz – nebyla by tolik rozkopaná, jako je nesmyslně teď. Ale jinak darmo mluvit…
Jen se kecá , plánuje a zase jen kecá. Pro zajímavost, od roku 1850 do konce druhé světové války se postavilo 34 přehrad , po válce do roku 89 se postavilo dalších 100 a po roce 89 – velká 0, jen se dostavěly 4 rozestavěné z roků cca 78-87, tak asi tak. Zato máme spoustu cyklostezek!
A dřevěných rozhleden na místech, kde není (skoro) nic vidět s životností max 10 let….
to už i mezi rybaře budeme motat politiku? ješte tu chybí napsat že za povodně může premiér. Chtelo by si to nejdřív zjistit všechno info. Ono třeba kuli ochráncum se stavba může o 10 let zpozdit, a žádný politik s tím osobně asi nic neudělá
Jen doplnim tuto ubrečenou diskuzi, kde všichni nadávaji na politiky a že v Praze by to bylo hned a vubec celý článek nemá to správné info. Vetšina lidi v té obci, kterou spláchla velká voda podepsala petici , že přehradu nechtějí. Majitelé přilehlých pozemku nechtěli prodat svoje pozemky. Do plánování hodili vidle dězi země, a hnutí duha.