Populace pstruhů potočních se oproti minulosti výrazně smrskly. S tím se ale nehodlají smířit někteří rybáři, kteří v chovných potocích zkouší zajímavé metody vysazování, které mají slibné výsledky. Jako například rybáři v Jablunkově.
Foto: ČRS MO Jablunkov
Když se člověk podívá na počty ulovených pstruhů na pstruhových revírech ČRS, pak ho polije studený pot. Pro představu: V roce 1990 se v českých pstruhových vodách nachytalo přes 190 000 kusů těchto ryb. V letech 2016 až 2020 se počty pohybují okolo 25 000 až 32 000 kusů. Navíc, podle některých rybářů se zhoršuje i prostředí pro život pstruhů.
VIDEO: Vysazování jiker do chovných potoků?
Proč rybáři vysazují jikry, a ne malé pstruhy?
Ten populační šok vnímá asi každý rybář, který pamatuje stav našich potoků před léty. Ovšem! S aktuální situací se někteří rybáři nechtějí smířit, například ti z Jablunkova. Právě v tomto městě poblíž česko-slovensko-polských hranic už několik sezón zkouší zajímavou metodu vysazování, kdy rybáři do potoků nesadí malé rybky, ale jikry. Proč?
„Důvod je prostý: U ryb, a ještě k tomu umělé vychovaných, je nevhodné vysadit do místního toku populace z jiných oblastí. Dochází k degradaci genetického kódu, destabilizaci místní populace, která je již adaptována na místní podmínky, a následně k celkovému poklesu až vymizení původního rybího společenství (predátoři, rozmnožování, adaptace apod.),“ vysvětlují rybáři z Jablunkova.
To, že tato metoda vysazování jiker nese své „šupinaté ovoce“, dokazují předešlé sezóny. Právě v nich dokázali rybáři z Jablunkova vychovat stovky malých pstruhů, kteří jsou adaptování na tamní podmínky v chovných potocích. Tou nejzásadnější předností této metody ale je, že odrostlí pstruzi se začali sami rozmnožovat!
„MO ČRS Jablunkov má velmi dobré výsledky s touto metodou (praktikuje ji od roku 2017) a při kontrolním odlovu jsou vidět stovky malých pstruhů adaptovaných na místní podmínky, a dokonce se začal pstruh sám přirozeně rozmnožovat,“ těší rybáře.