Na jablonecké přehradě Mšeno se objevily zelené ostrůvky z husté vegetace. Ne! Nejde o naplavený nepořádek z okolí. Jde o cílené umístění těchto travnatých ostrůvků na hladinu přehrady, aby pomohly čistit vodu. Ano! Právě tyto ostrůvky například napomáhají k tomu, aby se v přehradě tolik nemnožily nepříjemné sinice. Toto čištění vody v jablonecké přehradě je prvním případem použití této metody v České republice.
FOTO: Město Jablonec
Sinice trápily jabloneckou přehradu dlouhé roky, některé roky se nemohlo třeba v této lokalitě koupat. Proto se město Jablonec rozhodlo proti tomuto typu znečištění zakročit. Použití plovoucích, travnatých ostrovů je třetím způsobem, jak chce město Jablonec bojovat se sinicemi na jablonecké přehradě Mšeno.
„Jde o třetí prvek z celé řady opatření proti sinicím na kaskádě mšenské přehrady. Tím prvním bylo odkanalizování okolí všech tří přehrad, druhým opatřením jsou plovoucí pontony s ultrazvukovou technologií na ploše 1. přehrady,“ řekl Petr Roubíček, náměstek jabloneckého primátora.
Aby mohlo město Jablonec umístit plovoucí ostrůvku na hladinu jablonecké přehrady, bylo nutné se domluvit s Povodím Labe. „S Povodím Labe jsme uzavřeli smlouvu zatím na pět let, kdy za každý rok zaplatíme roční pronájem vodní plochy pokryté vegetačními ostrovy ve výši 14 000 korun,“ dodal náměstek primátora.
Jak plovoucí ostrovy fungují?
Plovoucí ostrovy do jablonecké přehrady instalovala liberecká společnost Photon Water Technology. Jak vlastně tato metoda plovoucích ostrovů funguje? „Plovoucí ostrovy jsou vlastně kořenovými čistírnami vody, které mají hned několik funkcí. Jednak ostrovy svým kořenovým systémem z vody odčerpávají živiny a vodní sloupec mírně zastiňují, čímž zužují prostor pro rozvoj sinic a řas,“ vysvětluje ředitel liberecké společnosti Petr Kvapil.
„Zároveň kořeny vegetačních ostrovů poskytují úkryt a podmínky pro rozvoj zooplanktonu a dalších organismů konkurujících sinicím a řasám s pozitivním dopadem na celkovou biodiverzitu této vodní plochy a podporu samočistících funkcí s přímým i nepřímým vlivem na kvalitu vody,“ dodává ředitel.
Celkově firma instalovala 40 plovoucích ostrůvků. „Uspořádané jsou do šachovnice, aby pokryly co největší vodní plochu. Čtyři desítky ostrůvků tak pokryjí cca 600 metrů čtverečných,“ řekl ředitel Petr Kvapil.