V rybářském revíru Opava 2C (471191) budou od roku 2025 platit jen zvláštní povolenky, které byly speciálně vydané pro tento konkrétní revír, a to celoroční nebo týdenní.
Klasické územní, celosvazové ani celorepublikové povolenky tady platit nebudou. Zvláštní je, že mezi týdenní a celoroční povolenkou jsou velké rozdíly. Než se rybář rozhodne, kterou si případně zakoupí, musí si pořádně prostudovat pravidla. Případný non-stop lov bude povolen jen na určité části a s týdenní povolenkou.
Týdenní povolenka stojí skoro stejně jako ta roční
Podle ceníku povolenek a členských známek na rok 2025 vychází celoroční povolenka na Opavu 2C na 1800 korun, kdežto týdenní povolenka je jen o dvě stovky levnější než ta celoroční – stojí 1600 korun.
Mezi nimi je však spousta rozdílů v BPVRP (Bližších podmínkách výkonu rybářského práva). Revír je totiž rozdělen na úsek A pro rybáře s roční povolenkou (za 1800 korun) a na úsek B pro rybáře s týdenní povolenkou (za 1600 korun).
Držitelé týdenních povolenek mohou chytat z lodi, vyvážet návnady a nástrahy, bivakovat u vody, na rozdíl od držitelů ročních povolenek, kterým je všechno zmíněné zakázáno. Pro obě skupiny aspoň platí stejný metr v lovných mírách ryb.
Lov non-stop? Možná, ale jen pro držitele týdenních povolenek
V BPVRP (Bližší podmínky výkonu rybářského práva) se uvádí, že v případě udělení výjimky MZE bude možné ryby lovit od 16. 6. až do 30. 9. mimo stanovenou denní dobu – tato výjimka by platila jen pro úsek B, tedy pro držitele týdenních povolenek. Územní svaz bude o vývoji informovat.
Už v jednom ze starších článků jsme uvedli, že všechny výjimky k non-stop lovu vydává MZE. Exkluzivně pro InRybar.cz to potvrdil Vojtěch Bílý, tiskový mluvčí Ministerstva zemědělství.
„Podle § 13 odst. 5 zákona o rybářství, může pouze Ministerstvo zemědělství České republiky vydávat výjimku ze zákazu lovu ryb mimo denní dobu lovu v rybářských revírech“. Jestli se dočkají i rybáři svého non-stop revíru tak závisí na MZE.
Zdroj: Moravskoslezský ÚS, ilustrační foto: InRybar.cz