Jen stěží dokážeme uvěřit tomu, že by se dal obyčejný vypreparovaný kapr vydražit za milión korun. Možná i víc! Jenže se nejedná o jen tak ledajakého kapra, nýbrž o kapra, který změnil svět rybaření.
Dosud jste vypreparovaného kapra mohli vídat v jedné z anglických ZOO, nyní však bude mít nového majitele. A ten bude muset z kapsy vytáhnout tučný obnos peněz, aby si vycpaného kapra mohl koupit.
Odhadovaná cena kapra přesahuje milión korun
Kapr, který byl uloven před více než 70 lety v rybníku poblíž Ross-on-Wye, by měl v aukční síni v hrabství Shropshire vynést odhadem 35 až 40 000 liber, tedy 1 až 1,3 miliónu korun.
Notoricky známého kapra, kterého rybářský svět zná pod jménem Clarissa, ulovil rybář a spisovatel Richard Walker v roce 1952. Byl to tehdy nový rekord. Absolutní! Nikdo nikdy předtím tak velkého kapra neviděl – navíc Walkerovo prvenství vydrželo téměř 30 let! To bylo překonáno až v roce 1980.
A právě Clarissa má velkou zásluhu na tom, že změnila svět rybaření. Ryba o váze 19,9 kilogramů (44 liber) byla konzervována a uchovávána v londýnské zoo, ale v červenci tohoto roku bude vydražena v aukční síni Mullock Jones Auctioneers v Telfordu.
Mýtická ryba, která pokořila hranici
Kapři byli v minulosti považováni za velmi vzácné tvory a v Anglii kolem nich kolovala nejedna legenda. „O kaprech se říkalo, že jsou nedotknutelní, byli v podstatě mýtickými monstry,“ řekl Ben Jones z aukční síně.
„Lidé, kteří jen hledali kapry, byli považováni za podivíny a výstředníky,“ vysvětluje Jones dnes již absurdní situaci okolo kaprů.
„Spisovatel Richard Walker ovšem věřil, že kapři existují. Trochu se mu smáli a říkali, že je blázen. A hle, on šel a jednoho chytil,“ dodal s úsměvem pro britskou BBC Jones. Lidé si tehdy opravdu mysleli, že existují kapři jen do 25 liber (11 kilogramů), takže když Clarissu chytil, byl to trochu šok.“
Zásadní průlom v moderní rybařině
A právě chycením velkého kapra nastal velký průlom v moderní rybařině. „Změnilo to kaprařinu a rybaření navždy, to je bez pochyb,“ říká Jones a vysvětluje, co následovalo.
Tento úlovek přiměl Richarda Walkera k návrhu prutu Richard Walker Mark IV, který je velmi ceněným sběratelským kouskem dodnes. Komerčně se začaly vyrábět velké podběráky, a také signalizátory záběru. „Odstartovalo to zcela nový způsob rybolovu,“ řekl Jones.
Clarissa je díky svému pobytu v londýnské zoo v rybářských kruzích dobře známá. „I bez nás má obrovské množství příznivců,“ řekl pan Jones. Dodal, že dražitelé už mají zájem o koupi ryby, a to i přesto, že katalog pro její dražbu ještě nebyl dokončen. Dražba se má konat 24. a 25. července.
Zdroj: BBC, ilustrační foto: InRybar.cz
Rozbíjím prasátko a hrrr do Anglie.