DomůNovinkyMasakr generačních ryb: Vydra zdevastovala rybářům hejno ryb! Škoda je nevyčíslitelná

Masakr generačních ryb: Vydra zdevastovala rybářům hejno ryb! Škoda je nevyčíslitelná

- Reklama -

To, že rybí predátoři jsou noční můrou rybářů, je už mediálním folklórem. Zprávy o tom, jak vydry nebo rybožraví ptáci devastují ryby v tuzemských lokalitách, nejsou žádnou výjimkou. Bohužel pro rybáře, teď přišla opravdu hodně bolestná zpráva! V Jablonci nad Nisou vydra zdevastovala přes 100 generačních sivenů. Škoda je podle rybářů nevyčíslitelná, a obnova potrvá dlouhé roky…

Ilustrační foto: InRybar.cz 

O rybím masakru informoval Český rozhlas Radiožurnál. V Jablonci nad Nisou měli nádherné generační hejno sivenů, které ale doslova zdevastovala vydra. Rybáři měli v hejnu přes 100 sivenů, kteří ale z chovného zařízení zmizeli. „Tady jsme měli asi 140 kousků generačního sivena – do mrtě to vybrala, kamarádka vydra,“ řekl Radiožurnálu hospodář MO ČRS Jablonec nad Nisou Vladimír Jiříček.

Rybáři špatnou zprávu zjistili v době výtěru, kdy v rybníku nezbyla ani šupina. Tato zpráva je pro jablonecké rybáře naprosto deprimující i proto, že obnova generačního hejna zabere spoustu času. Rybáři budou na jeho obnovu čekat minimálně 3 nebo 4 roky. Proč? Je to pochopitelné, protože ryby musí pohlavně dospět

REPORTÁŽ: Takhle u rybářů řádila vydra!


 

Nové ryby ze 100 kilometrů vzdáleného Děčína

I přesto, že boj s rybími predátory připomíná boj s pověstnými větrnými mlýny, se jablonečtí rybáři rozhodli založit nové generační hejno sivenů. Pro nové ryby zamířili do 100 kilometrů vzdáleného Děčína, kde pro ně nové siveny přichystal hospodář MO ČRS Děčín Jan Zahradník. Šlo o půlroční ryby v počtu 1000 kusů.

Situace s rybími predátory je pro rybáře skutečně frustrující, a to i přesto, že například Liberecký kraj, kam MO ČRS Jablonec nad Nisou spadá, poskytuje finanční náhrady škod. Třeba v loňském roce Liberecký kraj postiženým rybářům vyplatil podle Českého rozhlasu více jak 1,5 miliónů korun. Za škody způsobené vydrou pak rybáři dostali přes 30 000 korun. Jenže!

Hospodář jabloneckých rybářů poukazuje na to, že administrativa spojená s finančními náhradami je tak složitá (zejména dokazování), že rybáři často ani o náhradu nežádají.

- Reklama -
- Reklama -
- Reklama -

12 KOMENTÁŘE

  1. Už několik let tvrdím, a stojím si za tím, že nejen ČRS ale i ostatní chovatelé ryb jsou nedobrovolní krmiči rybožravých predátorů.

  2. Jo hoši, takova je příroda. Rozhodně toho ta vydra nebo kterýkoliv zvíře neznicilo víc než lidi. Člověk, člověk to je ten kdo by měl jít z kola ven.

  3. takzvaní ochránci přrírody nasadí vydry po čr že prý jich je málo a po pár letech sou všude přemnožené a decimují uplně vše od ryb,žab a všeho živého a k tomu si borci už nehlásí

    • Nevím kde jste přišel na to, že ochránci přírody vysasují vydry. Co ale vím je, že vydra rozhodně neni přemnožená a má důležitou roli v ekosystému.
      Jsou faktory, které rybí obsádku ničí daleko více. Znečištění řek a jiné. Nehledě na to, že tyto „nesmírně cenné ryby“ jsou nepůvodní…
      Už mě opravdu štve toto mediální kolečko. Jsem toho názoru, že by měl člověk, zvlášťe rybář respektovat ekosystém takový jaký je a neházet na něj špínu.
      M.P.

      • Pane Plecitý,chci Vám vyvrátit tvrzení, že vydra neškodí. Naše pstruhová říčka byla v dávných dobách skoro každý rok vytravena lidskou činností,ale ryby se v ní nacházely stále v hojném počtu. Nyní,kdy si už nepamatuji,kdy byla nějaká otrava,ale nastěhovaly se vydry,je řeka prázdná. Nachází se tu jen vysazené ryby,a to jen krátce po vysazení. Tak mi vysvětlete, čím to je.

    • Neslyšel jsem nikdy o tom, že by někdo umělé vysazoval vydru. To jen takzvaní rybáři, kteří mají dnes chovné rybníky přeplněné rybami k prasknutí, připravili vydrám ideální podmínky pro život. Proč vydra neškodí třeba na Lipně? Protože je tam přirozená hustota zarybnění!
      Většina ryb např v řekách není schopna se přirozeně množit, proto se ryby chovají v takoých „drůbežárnách“ kde škodu způsobí i uprdnutí.

      • Vážený pane, nic ve zlém, ale v rybařině aktivně pracuji už 40 let. Nevím kde jste se dopracoval k informaci, že na Lipně vydra neškodí. Tam a na podobných vodách vzhledem k rozloze jen není její počínání tak do očí bijící.
        K vypouštění uměle odchovaných a čipovaných vyder bych poznamenal pouze to, že nadace Vydra Třeboň toto v minulosti činila.
        Problematika přirozeného rozmnožování ryb by nám zabrala asi mnoho času. Tam je potřeba začít znečištěním toků, jejich bezohlednou úpravou, koncentrací neodbouratelných hormonálních přípravků pod ČOVkami.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno

Nejnovější články

Akční nabídky

Nejnovější techniky

Nejnovější články

Akční nabídky

Nejnovější techniky

- Reklama -

Akční nabídky

- Reklama -