DomůRybolovné technikyPoloženáLov sumce na žížalu: 3 důvody, proč chytat sumce na klasickou položenou

Lov sumce na žížalu: 3 důvody, proč chytat sumce na klasickou položenou

- Reklama -

Když se řekne lov sumce, tak rybáře ihned napadne hrubé vybavení, které je určené pro lov těch největších exemplářů. Tyto ryby můžeme chytat i na klasickou položenou, byť se zaměříme na menší kusy. 

Ilustrační foto: InRybar.cz

Za letních veder nerad chytám „klasické dravce“. Nějak mi vadí, že při vysokých teplotách se mohou snáze poranit. Je ale dravec, kterému vysoké teploty nevadí, ba co víc, má je dokonce hodně rád. Ano, mluvím o sumcích. Jako vždy říkám, nejsem žádným sumcařem, nemám žádné speciální vybavení. Přesto tyhle dravce rád chytám, jednoduše na položenou…

 

Sumčí eldorádo

Sedím na břehu oblíbeného revíru. Tma už pohltila okolní krajinu, takže teď krásně vynikají zvuky okolní přírody. Někdy jsou dost děsivé. Moje hlava se ale okamžitě uklidní v tu chvíli, když kouknu nahoru na nebe. Na něm září nekonečno hvězd, které připomínají rozsypané diamanty. Tohle je ráj!

Tohle se nikdy neomrzí! Ve chvíli, kdy se začne takové číhátko pohybovat, prožívá rybář nejkrásnější pocity…

Ráj to je i proto, že na téhle vodě jsem dočista sám. Od auta je to moc daleko, takže drtivá většina rybářů sedí několik kilometrů daleko na prvních „flecích“. Navíc hustá vegetace na břehu není pro každého, takže rybáři tu prostě moc nechodí (snad jsem to nezakřikl).

Přede mnou stojí nahozené udice, pod kterými se houpou svítící číchátka. Je to stejné, jako bych šel na úhoře. Jen mám těžší zátěž, aby vydržela i v silnějším proudu. Jinak žádná změna. Na háčcích mám nastražené rousnice, které jsem pokapal páchnoucí tekutinou. Díky tomu vydávají o tolik silnější odér.

Ulovený sumec leží na podložce a podběráku

Malý sumec, ale bojoval jako lev! S takovými rybami může rybář prožít opravdu velkou zábavu

Buch! Nečekám dlouho a první číhátko třískne do prutu. Sekám! V prutu cítím krásný tah. Rozsvítím čelovku a v kuželu světla začnou kmitat dlouhé vousy. Sumec! Není velký, ale je krásný! Tohle je vítaný společník při nočním rybaření, které si v tomhle ráji tolik užívám…

 

Proč vyzkoušet lov menších sumců na položenou?

Osobně mám tuto metodu rád proto, že spojuje celou řadu zajímavých faktorů. Rybář si užije noční krajinu, ale přitom je to neskutečně aktivní rybaření plné zábavy a adrenalinu. Toto rybařeni je vynikající volbou typicky ve chvíli, kdy máte po boku třeba menšího rybáře, a kterého chcete do rybaření vtáhnout

O zábavu je postaráno

Lov sumců na klasickou položenou s žížalou je tolik zábavný proto, že rybář se u vody prostě nenudí. Pokud trefíme místo, na kterém se ryby zdržují, pak jich můžeme nachytat za jeden večer opravdu spoustu. Kolikrát se mi dokonce stalo, že jsem měl nasbíranou hromadu rousnic, ale jejich zásoba mi prostě do půlnoci nevydržela.

Dva sumci leží na podložce a podběráku

Když rybář natrefí na úsek, na kterém se sumci zdržují, pak jich může nachytat velkou spoustu

Pokud rybář nechce chytat opravdu ty nejmenší sumce, pak stačí zvolit takový háček, na který se vejdou 3 až 4 rousnice. Jasně, pokud je malý sumec opravdu hladový, pak spolkne i takové sousto. Ale podobná nástraha je už atraktivnější i pro větší sumečky, kteří dokážou klasické vybavení na položenou pořádně prověřit.

Masitá rousnice je nejlepší nástrahou (nejen) na sumce. Osobně pak rousnice ještě namáčím do páchnoucí tekutiny…

Je třeba počítat s tím, že žížaly mají v oblibě i jiné ryby, typicky třeba tloušti. A tento rybí druh je „mistr světa“ v tahání za konce žížal. Proto je zásadní rousnice napichovat tak, aby netrčely jejich konce. Pokud totiž bude konec žížaly z háčku přesahovat, tloušť toho okamžitě využije.

Může přijít větší ryba

Z hlediska „hardcorre“ sumcařů jde pochopitelně pořád o malé ryby, ale nikde není psáno, že žížaly na vašem háčku nemůže najít větší sumec. Myšleno od nějakých 70 do 100 a trochu více centimetrů. Taková ryba jde vytáhnout i z těžších vod, na kterých je více překážek. A přesto si rybář užije parádní souboj.

Tento sumec už dokázal prověřit kvalitu vybavení na položenou. Byl to krásný zážitek!

Osobně jsem nikdy takové štěstí ještě neměl, že bych na klasickou položenou chytil sumce přes 100 centimetrů, ale těch rybářských historek a příběhů od vody je celá řada. Takže pokud chcete chytit sumce v takové velikosti, tak právě klasická položená s žížalou je ideální volbou.

Pokud pak máte spadeno na větší ryby, pak už je lepší sáhnout po speciálním vybavení na sumce. Na takové ryby už je přece jen nutnější mít kvalitnější prut, naviják, a hlavně navazovací materiály. Hromadu informací o lovu sumců s pomocí moderních metod najdete i na našem webu v sekci Sumcařina.

V jednoduchosti je síla

Musím se přiznat, že já nenávidím složitou rybařinu. Doslova nesnáším složité montáže, anebo jiné věci, které celou situaci komplikují. A proto mám rád právě toto rybaření. Jde o to, že je zapotřebí mít jen kvalitní háček, odolnou šňůrku, pevný obraltlík (možno s karabinkou), korálek, a pak zátěž. Nic víc, nic míň.

Je to naprosto jednoduché chytání, které mi funguje prakticky na každé vodě. A ten důvod je logický, protože na háčku mám nejdokonalejší nástrahu, kterou svět rybaření poznal – masitou a pohyblivou žížalu. Takže pokud taky si chcete hlavně JEDNODUŠE ZACHYTAT, pak vás toto rybaření může opravdu bavit.

Takové rybaření nejde nemilovat!

To, že je něco jednoduché, ale neznamená, že je to nemusíme dbát na kvalitu. Tím myslím, že v žádném případě nesmíme používat nekvalitní věci. Osobně například velmi dbám na ostrost a pevnost háčků, protože když na žížalu nezabere větší sumec, tak může zabrat velký úhoř. A oba tyto druhy kvalitu háčků pořádně prověří. Tohle nikdy nepodceňujte!

 

Vybavení na menší sumce: Jak to dělám já?

Co se týče vybavení, tak osobně opravdu používám takové, jako při lovu úhořů. To znamená vlasec okolo 0,30 mm, pokud chytám poblíž překážek tak 0,35 mm. Pevnou šňůrku, a hlavně pevný úhořový háček. Pro lov menších sumců je takové vybavení naprosto dostačující…

Ulovený sumec leží na mokrém podběráku

Takový sumec už dokáže prověřit vybavení na položenou. Ale samozřejmě, velké rybě se to nevyrovná…

Někteří rybáři se mě při natáčení videí o lovu sumců na žížalu ptají, kdy vlastně sekám po záběru. Odpověď: IHNED! Nenechte sumce zažrat, a sekejte hned. Díky tomu zabráníte tomu, že by ryba háček s rousnicemi polkla hlouběji.

Noční lov sumce na žížalu je nádhernou záležitostí. Rybář si užije noční atmosféru u vody, která je zcela unikátní. A na druhou stranu je tohle rybaření ve znamení obrovské spousty záběrů. Takže pokud se chcete u vody hlavně bavit, pak je lov sumců na žížalu suprovou záležitostí…

Přidejte i vy své hodnocení
- Reklama -
- Reklama -
- Reklama -

1 komentář

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno

Nejnovější články

Akční nabídky

Nejnovější techniky

Nejnovější články

Akční nabídky

Nejnovější techniky

- Reklama -

Akční nabídky

- Reklama -