Okouni jsou v Evropě ceněným rybím druhem, který milují třeba milovníci přívlače. V Americe žije podobný druh, který se jmenuje okoun žlutý. A ten je v některých státech považovaný za invazní druh.
Ilustrační foto: InRybar.cz
Ve státě Wyoming v severní části Spojených států amerických je jezero Saratoga. Tato oblast patří k velmi populárním rybářským místům pro lov pstruhů. Ovšem! Nedávno v této vodě našli okouna žlutého. Úřady se tak rozhodly zakročit. Nechají vytrávit celé jezero, aby se okouni nerozšířili do okolních vod.
Rybáři nechtějí přijít o pstruhy v řece
„Jedním z hlavních důvodů, proč jsme se pro tento krok rozhodli, je riziko rozšíření okounů po celém povodí jedné z našich hlavních řek. Nemůžeme to riskovat pro dobro celého státu Wyoming a musíme udělat vše, co je v našich silách, abychom šíření zabránili,“ řekl Alan Osterland z organizace WGFD (Wyoming Game and Fish Department).
VIDEO: Okoun žlutý je dost podobný s našim evropským okounem
Úřady mají především obavu z toho, že by se okouni rozmnožili v řece North Platter, a že by měli devastující vliv na tamní pstruhy, ale i další původní druhy ryb. Odborníci plánují pro vytrávení jezera použít látku, která se jmenuje rotenon.
Látka ryby udusí
Zmíněnou látku rotenon odborníci budou do jezera Saratoga aplikovat v září. Zjednodušeně: Látka působí tak, že znemožňuje příjem kyslíku v buňkách těch organismů, které dýchají žábrami.
Rotenon tak pobije veškeré ryby v jezeře. Látka není škodlivá pro člověka. „Musíme to udělat, abychom se pokusili ochránit vodní zdroje celého ekosystému,“ nechal se slyšet Alan Osterland.
Jak se okoun do jezera dostal? Úřady nejvíce pracují s tou hypotézou, že okouny do jezera někdo pustil, aby v něm „vytvořil“ obsádku okounů pro „atraktivnější“ rybaření. Okouni žlutí byli v jezeře Saratoga objeveni v loňském létě při rutinním odlovu.
Těžká rána pro tamní ekonomiku
Úřady nechtějí, aby se s rybami v jezeře „plýtvalo“. Proto vešlo v platnost mimořádné opatření, které ruší omezení při lovu pstruhů obecných, pstruhů duhových a pstruhů tygřích. Zároveň úřady vyzývají rybáře, aby si ponechávali i menší okouny žluté a nepouštěli je zpátky do vody (lze si ponechat až 50 kusů těchto ryb).
Pro tamní obyvatele je zpráva o chystaném vytrávení velmi těžká, a to i proto, že jde o důležitý zdroj příjmů pro tamní oblast. Úřady ale uklidňují, že do příštího léta bude vodní plocha znova zarybněna pstruhy.
V Americe mají s bojem s invazními druhy velké zkušenosti. Například ve státě Washington rybáři dostávají peníze za to, že chytají invazní druhy ryb. Jeden takový rybář si vydělal výrazně přes 1 000 000 korun. Více jsme psali v tomto článku.