Rybářství Třeboň vydalo výroční zprávu za období od října 2020 do září 2021. A v ní se uvádí, že firmě klesly tržby o 15 procent, zisk o 25 procent. Podle rybářů má na poklesu nemalý podíl COVID-19.
Ilustrační foto: InRybar.cz
O tržní situaci Rybářství Třeboň psal třeba portál zemedelec.cz. A ta čísla hovoří jasně: Firma Rybářství Třeboň ve výroční zprávě uvedla, že tržby v období od října 2020 do září 2021 byly 124,5 miliónů korun. Rybáři tak zažili zmíněný pokles v tržbách o 15 %, zisk jim klesl o 25 % (zisk byl 10,9 miliónů korun).
Největšího producenta sladkovodních ryb v Evropě z Třeboně trápila jednak zchlazená poptávka po rybách kvůli pandemii COVID-19, zároveň ale rybářům vzrostly náklady. A to se na tržbách a zisku negativně podepsalo do zmíněného poklesu.
Rybáři vylovili o 600 tun méně ryb
Snížená poptávka se podepsala i na tom, že třeboňští rybáři v uvedeném období prodali o 600 tun méně ryb – celkově šlo o 2758 tun tržních ryb. Slabší byla i celková hmotnost vylovených ryb. Rybáři během října 2020 a září 2021 vylovili o 670 tun ryb méně.
Rybářský podnik v tomto poklesu jednak vidí nižší přírůstky u některých kategorií kapra, ale také zmíněný útlum poptávky kvůli pandemii COVID-19, kdy se snížila poptávka po rybách na trhu.
Rybářství Třeboň ale plánuje v aktuálním obchodním roce od října 2021 do září 2021 navýšit počet vylovených ryb. Třeboňští rybáři počítají s tím, že vyloví 3200 tun tržních ryb, které poputují na trh. Plánované tržby potom dosahují cíle 142,6 miliónů korun.
Gigant z Třeboně, který má i vlastní revíry
Rybářství Třeboň je největším producentem sladkovodních ryb nejen v České republice, ale také v Evropě. Rybářský podnik hospodaří na 440 rybnících, které mají celkovou plochu 8000 hektarů.
Roční produkce přesahuje 3000 tun ryb, kdy drtivou většinu tvoří kapři (90 %). Zbývajících 10 % ryb pak tvoří rybí druhy jako amur, lín, tolstolobik, candát, štika, sumec, okoun.
Rybářství Třeboň má ve vlastnictví také rybí líhně a sádky. K tomu pak provozuje doplňující služby, kterými je například sportovní rybolov na jejich vlastních revírech. Tyto revíry jsou u rybářů velmi oblíbené i proto, že pro rybaření nepotřebují rybářský lístek a nemusí být členy rybářský organizací – stačí pověření k lovu ryb na udici.