Územní svaz pro Severní Moravu a Slezsko informoval o tom, že započaly práce na rybníku Pašůvka, ve kterém budou chtít rybáři chovat reofilní druhy ryb. Podle posledních informací, které moravskoslezští rybáři zveřejnili, začala likvidace náletových dřevin. Kromě rybářů na místě pomáhala například i profesionální rybářská stráž. Tato práce, kterou rybáři a porybní odvedli, urychlí začátek stavebních prací na Pašůvce…
Foto: Moravskoslezský územní svaz
Územní svaz pro Severní Moravu a Slezsko informoval o tom, že rybáři začali s přípravami na stavební úpravy na rybochovném zařízení Pašůvka. Právě na tomto rybníku rybáři již podruhé odstraňovali náletové dřeviny, a na pomoc jim přijela i profesionální rybářská stráž.
Vedení moravskoslezských rybářů se snaží urychlit zahájení stavby na Pašůvce, a ušetřit náklady za přípravy na tuto stavbu. „Cílem akcí bylo urychlení zahájení stavby a úspora vynaložených finančních prostředků proti realizaci specializovanou firmou,“ uvedli moravskoslezští rybáři na sociálních sítích.
Potíže na Pašůvce
Příběh okolo rybochovného zařízení Pašůvka byl v minulosti dosti komplikovaný. Proč? Moravskoslezští rybáři například v souvislosti s tímto objektem řešili i soudní při. O co šlo? Rybáři v minulosti uvedli, že firma, která v minulosti prováděla stavební úpravy na rybníku Pašůvka, na ně podala žalobu za neproplacení dílčí faktury. Tuto fakturu ale moravskoslezští rybáři odmítli proplatit. Proč? Vedení rybářů poukazovalo na to, že firma vstoupila na pozemek bez jakékoliv objednávky nebo podepsané smlouvy.
„Z důvodů probíhajícího soudního sporu s firmou, která již dříve neoprávněně zahájila stavební práce na rybníku Pašůvka, nebylo možné zahájit plánovanou revitalizaci tohoto rybníku. Dnes je již vše vyřešeno,“ uvedl Moravskoslezský územní svaz.
KOMPLETNÍ INFO: Co se stalo na Pašůvce? Na rybáře byla podána žaloba!
V Pašůvce se budou chovat parmy a ostroretky
„Rybník plánujeme v budoucnu primárně k produkci násad do svěřených revírů. Samotné hospodaření (několikaleté) pak ukáže vhodný druh násad. Chtěli bychom se však orientovat na nedostatkové druhy ryb, například reofilní (ostroretka, parma), popř. dravce (candát, štika),“ řekl v minulosti předseda Moravskoslezského územního svazu Pavel Kocián.
Parmu a ostroretku chovat v rybníce se mu zdá trošku na hlavu postavené ale pánové asi moc dobře ví co dělají. Je smutné, že tady není vůle na řekách Severní Moravy, celoročně hájit reofilní druhy ryb, aby se postupem času populace přirozeně obnovila. Měli by se raději zaměřit na vyšší produkci dravců jako okoun, candát, štika a ne chovu proudných ryb v bahnitém rybníce.
Proč by to mělo být na hlavu postavené? Například rybáři z Třince v rybníku odchovali přes 1000 ostroretek, které následně vypustili do Olše. Jde o to, že do nádrže teče čerstvá voda z potoka…
Produkce dravců v ÚS pro Severní Moravu a Slezsko probíhá, a to dokonce i přímo v revírech, do kterých se instalují třeba „candátí hnízda“…
Krus, InRybar.cz
V řekách by se měla zachovat přirozená produktivita reofinich druhů ryb jako např na horním toku Vltavy tam se takové ryby neberou už několik let jsou určeny pouze pro sportovní rybolov, tak proč by to nemohlo fungovat i tady.
Těším se na návrh z MO, ve které jste členem, který bude předložen k projednání výboru ÚS, byť členské schůze stále brzdí koronavir…
Držím pěsti při zpracování!
Mimochodem: Celoroční hájení nemusí být cesta, vzhledem k tomu, v jakém stavu jsou toky v některých úsecích Odry a Olše, což ale není vina rybářů. Narážím na to, že tyhle ryby hlavně musí mít prostředí k reprodukci. Připočtěte si pak třeba predační tlak ze strany vydry a kormorána (viz třeba každoroční masakry v Ostravě na Ostravici), občas nějaké to „vytrávení“ jako v Bečvě, a je to začarovaný kruh… Narážíte na horní tok Vltavy, který je třeba v „šumavské části“ naprosto dokonalé prostředí pro život ryb, což si třeba o některých úsecích Olše, ale i Ostravice, neodvážím tvrdit.
Naštěstí ale severomroavští rybáři se snaží s tím něco dělat, a určitě by uvítali další ruce ke zlepšování situace. Z mého pohledu je to přínosnější než všechny internetové diskuse, které ještě nikdy nic takového nevyřešily…
Krásný den!
Krus, InRybar.cz
Ano vše na sebe navazuje o tom žádná, je jednoduché říct, může za to kormorán a vydra ale jsou od přírody takhle naprogramováni jejich vina to rozhodně není za vše může člověk a masakrování např. Párem rybáři tomu ještě víc nahrává. Ano je tady nějaký posun úsek chyť a pusť (Ostravice), nebo zařazení do ušlechtilých ryb ok, ale to zas tolik neřeší, pokud tyto ryby nebudou chráněné i na tocích, které na ně navazují. Můžeme tuto problematiku řešit dokola pořád, každý máme na to jiný názor. Za mě dravci ano určitě ale ne proudné ryby v rybníce. Zbytečně vyhozené peníze produktivita nízká na Pašůvce určitě.
Jde vidět, že jsme se zasekli na rozdílném pohledu na věc. Asi se shodneme na tom, že současný stav řek je komplexní problematika, která se nevyřeší jedním opatřením. A o to složitější to je ve světě, kdy rybářské zájmy jsou „podřadné“…
Byl bych vděčný, kdybyste doložil tu „nízkou produktivitu“ a „zbytečně vyhozené peníze“, a třeba navrhl jiné, mnohem efektivnější řešení. Ale znova: Lepší to bude předložit ve Vaší MO, kde by to mohlo padnout na úrodnou půdu, ze které by se to mohlo dostat do ÚS. Rybářské diskuse nic nevyřeší, pokud neprobíhají třeba na členských schůzích…
Krásný den!
Krus, InRybar.cz
Ano to máme páč já ryby chovám už nějakou dobu a je třeba si o tom něco přečíst a vidět reálně konkrétní stav toho rybníku co já moc dobře vím. Pěkný den také vám
Souhlasím, je třeba si o tom něco přečíst: „Rybník plánujeme v budoucnu primárně k produkci násad do svěřených revírů. SAMOTNÉ HOSPODAŘENÍ (NĚKOLIKALETÉ) PAK UKÁŽE VHODNÝ DRUH NÁSAD. CHTĚLI BYCHOM SE VŠAK ORIENTOVAT NA NEDOSTATKOVÉ DRUHY RYB, například reofilní (ostroretka, parma), popř. dravce (candát, štika),“ řekl v minulosti předseda Moravskoslezského územního svazu Pavel Kocián.
Z textu je myslím jasně pochopitelné, že rybáři mají nějaký záměr, jehož realizace bude vyhodnocena. To, že Pašůvka je v nějakém stavu, je pravda. Ale asi taky víte, že tam proběhnou stavební úpravy. Nechme ÚS nějaký čas, a hodnoťme po nějakém čase – rybáři by se v tuhle chvíli měli spíše spojit, protože konečně někdo bere vážně to, že parmy, ostré a další ryby prostě nejsou, a je třeba jim výrazněji pomoci.
Krus, InRybar.cz
To je moc hezké, že to chcou brát vážně tak ať se hájí celoročně Parma, jeleci, ostroretky, podoustve atd. alespoň na deset let a hned se populace zvedne sama. Než experimentovat v zabahněném rybníce s mizerným přítokem na říční rybě. Já to prostě považuji za zbytečné mrhání časem a penězi. Raději se zaměřit aby podmínky v řece měli opět co nejpřirozenější. Souhlasím s produkcí dravých ryb taky Karase obecného který je skoro na vyhynutí, lína.