DomůNovinkyKonec rybaření na dobu neurčitou: Rybáři na revíru zkoumají průchodnost přechodu

Konec rybaření na dobu neurčitou: Rybáři na revíru zkoumají průchodnost přechodu

- Reklama -

Východočeský územní svaz informoval o tom, že dočasně platí omezení na vybraných místech na revíru Úpa 4. Důvodem je, že se na daném úseku bude zkoumat průchodnost rybího přechodu.

Ilustrační foto: InRybar.cz, mapa: Východočeský územní svaz

Rybáři, kteří rádi navštěvují revír Úpa 4, si budou muset na některých místech chvíli počkat. Jde o to, že na tamním úseku mezi Havlovicemi a Trutnovem dochází k ověřování funkčnosti nového rybího přechodu v Bohuslavicích.

„Je vyhlášen zákaz rybolovu v rybářském revíru ÚPA 4 (č. 451 084) od 30. dubna 2022 do odvolání v následujících místech dle přiložené mapky,“ uvedl na webu Východočeského územního svazu technik Karel Němec, který k informaci přiložil mapku Bohuslavic.

 

Fascinující metoda výzkumu

Jak vlastně budou rybáři zjišťovat to, zdali nový rybí přechod funguje tak, jak má? Výzkumníci v daném místě použijí fascinující metodu, kdy odloví ryby, které následně označí.

„Na lokalitě se provádí odlov ryb za pomocí elektroagregátu. Odlovené ryby se označí PIT tagy, maximálně 400 jedinců ryb s délkou větší než 55 mm, které budou poté rozmístěny ve stejném poměru nad a pod rybí přechod,“ vysvětluje východočeský technik Karel Němec.

Rybáři pak pomocí rozmístěných antén budou monitorovat pohyb označených ryb v řece Úpě. „Označené ryby budou poté detekovány anténami umístěnými na předem určených místech zájmového rybářského revíru,“ doplňuje Němec.

Důležitými výstupy z celého sledování budou dva body. Zaprvé: Rybáři budou sledovat motivaci ryb k migraci, kdy budou počítat počet ryb vstupujících do rybích přechodů. A následně se zaměření ještě na celkové migrační úspěšnosti.

 

Výzkum s 10 000 boleny

Výzkumy na českých řekách nejsou žádnou výjimkou. Jeden třeba probíhal na řece Želivce, která vtéká do nádrže Švihov. Právě tady vědci z Hydrobiologického ústavu Biologického centra AV ČR zkoumali vlivy malé vodní elektrárny na populaci tamních bolenů.

Jak celý výzkum probíhal? Odborníci označili 10 000 bolenů, a pak získávají cenná data s pomocí telemetrie. Co si pod tím představit? Jde o to, že označenou rybu s čipem zaznamená anténa, a vědci rázem zjistí, jak se daná ryba chová. Díky této metodě tak odborníci došli k celé řadě závěrů, jaký vliv má vodní elektrárna na život ryb. Více si můžete přečíst v tomto článku.

- Reklama -
- Reklama -
- Reklama -

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno

Nejnovější články

Akční nabídky

Nejnovější techniky

Nejnovější články

Akční nabídky

Nejnovější techniky

- Reklama -

Akční nabídky

- Reklama -