Moravskoslezský územní svaz uvedl, že proběhl úklid odpadků na tamním největším revíru, tedy na Slezské Hartě. A jednatel územního svazu se nechal slyšet, že pomohlo zrušení non-stop lovu na revíru.
Foto: Moravskoslezský ÚS
Úklid na Slezské Hartě organizoval sám Moravskoslezský územní svaz. Na rozsáhlou přehradu v podhůří Jeseníků přijela celá řada dobrovolníků, zejména pak z přilehlých rybářských organizací z Vrbna pod Pradědem, Rýmařova nebo z Břidličné.
Pomohlo zpřísnění podmínek na Slezské Hartě?
Ovšem neuklízeli jenom rybáři. Velkého úklidu břehu Slezské Harty se zúčastnili například i lidé z Lesů České republiky, kteří zmapovali a vyznačili body inkriminovaných míst. Přítomní byli i kromě lidí z lesnického podniku pracovníci z Povodí Odry.
„I přes velkou pestrost odpadků máme jednu dobrou zprávu. Oproti minulým rokům je jeho množství zhruba na čtvrtinové výši, a to především díky vyššímu, druhému stupni ochrany Slezské Harty,“ uvedl Moravskoslezský územní svaz.
Na místě úklidu natáčela také regionální televize Polar, a právě pro ni jednatel Moravskoslezského svazu Rostislav Trybuček řekl, že zrušení non-stop rybolovu na Slezské Hartě napomohlo k zlepšení situace. „Zrušení 24hodinového lovu s tím zatočilo, a je to lepší,“ řekl televizi Polar jednatel Trybuček.
Zrušení non-stop rybolovu kvůli přísnějšímu pásmu
O zrušení non-stop rybolovu na Slezské Hartě se mluvilo delší dobu, jeho potvrzení ale přišlo až v červnu 2021. Právě tehdy moravskoslezští rybáři uvedli, že 24hodinový rybolov na největším tamním revíru končí. Tomuto tématu jsme se věnovali v těchto článcích.
Důvodem bylo to, že Slezská Harta byla začleněna do ochranného pásma II. stupně. Cílem tak je, aby se ve Slezské Hartě zlepšila kvalita vody, která slouží i k vodárenským účelům.
Přesto ale rybáři mohou na březích Slezské Harty pobývat i delší dobu, a to na speciálně určených místech. Místo si lze dopředu rezervovat na webu Moravskoslezského územního svazu.
První místo pro bivaky je v Dlouhé Stráni, druhé místo pak rybáři najdou v Razové. Možnost utáboření v daných lokalitách je možné maximálně na 14 dní, kdy jeden den vyjde na 100 korun. Důležitým faktem také je to, že rezervační systém zablokuje další rezervaci po dobu 30 dní – rybáři tímto chtějí zajistit to, aby se zájemci mohli prostřídat.
Běžte do . Zase jen úseky kde to bude dovolené a s příplatkem. Proste jen zvířat z rybářů peníze. Ale lidi co se tam chodí koupat si můžou delat co chtějí a ti nepořádek proste nedělají. Vse jen rybáři. Moravsko slezsky rybářský kraj at se jde vyspat a ti stáří uz by měli jít někam. Proste nastoupit tam lidi kteří znají a chápou jak to dnes chodí. At se podívají ba Čechy,nonstop tam mají všude spoustu a úplně jiné pravidla. A jinou cenu za vše.
Jo pane ale taky pořádek u vody na který dohlíží RS.