DomůNovinkyKonec éry kapra? Rybáři chtějí místo kaprů chovat dravce nebo původní druhy...

Konec éry kapra? Rybáři chtějí místo kaprů chovat dravce nebo původní druhy ryb!

- Reklama -

Hodně ambiciózní myšlenku zveřejnil Územní svaz pro Severní Moravu a Slezsko, který burcuje „své“ místní organizace k vyšší produkci dravců nebo původních druhů ryb. Vedení moravskoslezských rybářů chce využít znalosti některých rybářů z tamních místních organizací, a taky rybochovná zařízení. Územní svaz pak „na oplátku“ nabízí například zajištění daných násad ryb, následný odbyt vychovaných ryb a zajímavé výkupní ceny. Tato myšlenka je velmi zajímavou cestou k posílení některých druhů ryb, které bohužel mizí z našich vod…

Redakce InRybar.cz, ilustrační foto: Středočeský ÚS

K tomuto zamyšlení moravskoslezské rybáře přinutila například i havárie na Bečvě, která zdemolovala původní rybí obsádku. „Snížení přirozené reprodukční schopnosti, stejně jako havárie na řece Bečvě, nás staví před poměrně zásadní úkol pro příští léta, a sice zajištění násady široké palety rybích druhů, což je v současné době poměrně velký problém,“ uvedl Územní svaz pro Severní Moravu a Slezsko.

A vedení moravskoslezských rybářů vidí velký potenciál ve „vlastních“ místních organizacích, které disponují jednak kvalifikovanými lidmi, tak i rybochovnými zařízeními. „Většina místních organizací ve svých rybochovech se věnuje pouze kaprovi, a přitom v našich revírech začínají chybět ostroretky, podoustve, nebo dokonce i cejni, o parmě ani nemluvě. Přitom v řadě místních organizací je spousta zapálených nadšenců, kteří chovu ryb opravdu rozumí, a přitom využití jejich znalostí, zkušeností a entuziasmu pouze pro chov kapra je tak trochu plýtváním,“ vysvětlují moravskoslezští rybáři.

Navíc! Územní svaz pro Severní Moravu a Slezsko poukazuje i na problém, kdy se chov kapra může stát ztrátovým. „V současné době dokáže územní svaz nakoupit kapra, v podstatě v jakémkoliv množství, za cenu do 60 korun za kg včetně DPH a dopravy do revíru. To je cena, která je při produkci v místní organizaci jen mírně nad hranicí ziskovosti. A pokud se do toho započítají i odpracované brigády, pak tato produkce může být i ztrátová,“ upozorňují moravskoslezští rybáři.

 

Co nabízí územní svaz místním organizacím? 

Vedení moravskoslezských rybářů tak burcuje „své“ místní organizace k tomu, aby se zamysleli nad tím, jestli by nebylo rozumnější začít chovat právě původní druhy ryb nebo dravce. A územní svaz hodlá přiložit ruku k dílu. Jak? Třeba tím, že zajistí násady zmíněných ryb, bude garantovat odbyt těchto ryb, anebo nabídne zajímavé ceny. Místním organizacím pak nabídne i bezplatnou odbornou pomoc při chovu ryb, anebo posoudí rybochovná zařízení k chovu těchto ryb.

„Nebylo by tedy na místě využít potenciál rybochovných zařízení našich místních organizací a produkovat například ostroretku, více štiky, okouna či candáta? A když to nepůjde tak třeba lína, podoustev nebo cejna?“ zakončují moravskoslezští rybáři.

- Reklama -
- Reklama -
- Reklama -

2 KOMENTÁŘE

  1. No za mě jednoznačně již nyní je pozdě. Slepé nasazování kaprů, kterých ve vodě plave opravdu hodně a ještě více se jich tam syp. Naopak obnova původních druhů podle mě opravdu dost silně pokulhává. Kapr za mě je a vždy bude jen vodní prase (osobně za mě nemá co dělat mezi ušlechtilými rybami), s tím byl vlastně i původně dovezen a takto masivně rozšířen. Kapry ať si dávají soukromníci do svých rybníků, ale co se týče hlavně našich řek tak ty tuny kaprů vyměnit za původní druhy a obnovit biotop. Tak kapraři teď mě třeba sežerte :-D.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno

Nejnovější články

Akční nabídky

Nejnovější techniky

Nejnovější články

Akční nabídky

Nejnovější techniky

- Reklama -

Akční nabídky

- Reklama -