Ekologická katastrofa na řece Dyji nebere konce. Zpravodajský portál iDNES.cz dnes informoval o tom, že úklid rybích mršin pokračuje. A rybáři už posbírali 40 tun mrtvých ryb, další jsou ve vodě.
Ilustrační foto: Marian Bešter
Situace na moravské řece Dyji je k pláči. Minulý týden řeku v oblasti Bulhar pod Novomlýnskými nádržemi zastihl hromadný úhyn ryb. K dalšímu hromadnému úhynu došlo v neděli. Rybáři tak mají plné ruce práce s rybími mršinami, které pokryly hladinu řeky Dyje.
Podle zpravodajského portálu iDNES.cz rybáři s hasiči už posbírali 40 tun ryb. Podobné množství ryb rybáři posbírali v řece Bečvě, kterou v roce 2020 otrávila toxická látka. Aktuálně rybáři sbírají mrtvé ryby od Bulhar k několik kilometrů vzdálenému Podivínu.
Může za druhý úhyn vodní elektrárna?
Z druhého úhynu ryb na řece Dyji, ve které rovněž uhynuly tuny ryb, rybáři viní vodní elektrárnu na Nový Mlýnech. Podle rybářů vodohospodáři pouštěli vodu právě přes toto zařízení, ze kterého ale vycházela voda s nižším obsahem kyslíku. K vypnutí vodní elektrárny došlo podle rybářů až ve spolupráci s orgány pro životní prostředí.
Zmíněný portál iDNES.cz dnes přinesl vysvětlení od Povodí Moravy. Tiskový mluvčí vodohospodářského podniku řekl, že manipulace na nádrži a v elektrárně probíhala s vědomím Moravského rybářského svazu, což potvrdil i tajemník moravských rybářů Václav Habán.
Působí komplikace odpadní vody?
Proč je úsek pod Novými Mlýny tolik komplikovaný? O celé situaci na řece Dyji jsme mluvili s tiskovým mluvčím Povodí Moravy Petrem Chmelařem. Ten například upozornil na nedostatečné předpisy pro vypouštění odpadních vod. Více zjistíte v tomto článku.
„Povodí Moravy už bezmála 20 let poukazuje na nedostatečné právní předpisy pro vypouštění odpadních vod z ČOV. Největším problémem jsou velmi mírné limity pro živiny, zejména pro fosfor, který je v našich podmínkách určující pro rozvoj řas, sinic a vodních rostlin,“ vysvětloval pro InRybar.cz Petr Chmelař.