Šest měsíců zákaz lovu ryb za chytání na tři pruty, dva měsíce za rybaření po konci denní doby nebo důtka za zapomenutý metr. Podívejte se na tresty, které vám hrozí za porušení Rybářského řádu.
V nedávno vydaném článku jsme se zabývali tím, co se stane, když vás rybářská stráž přichytí při porušování Rybářského řádu. Vysvětlili jsme si, že prohřešek přistane na stůl příkazci daného územního svazu, případně kárnému senátu. Obě tyto instance se při prokázání porušení pravidel řídí Sazebníkem kárných opatření, který je součástí Jednacího řádu ČRS.
6 měsíců bez chytání
Znamená to tedy, že rybáři si mohou sami ověřit, co jim za ten který přečin hrozí. Nejčastější prohřešky jsme za vás prostudovali.
Zákaz lovu ryb na 6 měsíců vám například hrozí, pokud chytáte na tři pruty, lovíte hájené druhy ryb nebo si ponecháte rybu, která nedosahuje nejmenší lovné délky. Stejný trest vás ale čeká i za ponechání úlovku přesahující horní míru. To se samozřejmě týká pouze revírů, kde je tato horní míra stanovena.
Šest měsíců si budete od rybaření muset dát pauzu také v případě, že v povolence nevyznačíte počet a druh ulovených ryb, stejně jako když se vám prokáže nešetrné zacházení s úlovkem. Takže bacha – k rybám se chováme s respektem!
Sazebník počítá s recidivou
Velmi častým přestupkem je také nepřítomnost u udic „v době lovu na plavanou, položenou nebo čeřínkováním“. V takovém případě můžete přijít o rybaření na tři měsíce. Pokud vás rybářská stráž přistihne při lovu mimo stanovenou dobu, odpustíte si čekání na záběr na dva měsíce.
Ovšem pozor. Sazebník kárných opatření počítá také s opakovaným porušením Rybářského řádu. Takže pokud jednou zapomenete po půlnoci stáhnout pruty, dostanete trest na dva měsíce. V dalším případě už to ale může být půl roku. Opakovaná nepřítomnost u prutů vás může stát 9 měsíců bez rybaření.
Pozor na invazní druhy ryb
Pokud si rybář zapomene rybářský lístek nebo povolenku, může přijít o rybaření na 3 měsíce (opakovaně na 6 měsíců).
Od roku 2024 také platí povinnost ponechat si invazní druhy ryb, které se objevily na unijním seznamu (střevlička východní, slunečnice pestrá, sumeček černý a hlavačkovec Glenův). Pokud některou z těchto ryb pustíte zpět do vody (nebo na ně budete chytat dravce), hrozí vám dvouměsíční zákaz lovu ryb.
Jenom s důtkou pravděpodobně vyváznete v případě, že si doma zapomenete vyprošťovač háčků, metr nebo podběrák. Stejně jako když si zapomenete zapsat do povolenky datum a číslo revíru nebo neproškrtnete příslušnou volnou část řádku.
Za co hrozí vyloučení z ČRS
Za prohřešky nejtěžšího kalibru hrozí vyloučení z ČRS a zákaz lovu na 2 až 5 let. Mezi tyto prohřešky se řadí úmyslné chytání bez rybářského lístku nebo povolenky, chytání na výbušné, otravné nebo omamné látky, lov s použitím jakýchkoliv bodců nebo lapaček. Pod nejvyšším trestem je také zapovězeno chytat ryby do rukou, do ok nebo lov ryb pomocí tlučení ryb nebo jejich střílení.
Vyloučení z ČRS a zákaz lovu na 2 až 5 let také hrozí tomu, kdo by se na ryby vypravil vybaven elektrickým proudem nebo lovil do sloupů či vrší.
Podobný trest však hrozí také takovému rybáři, který bezdůvodně odepře kontrolu od rybářské stráže, hospodáře nebo jeho zástupce. Vyloučen na 2 až 5 let může být rybář také za opakované vracení škodlivých ryb do pstruhového revíru.
Český rybářský svaz má veškeré prohřešky ve svém Jednacím řádu velmi podrobně popsaný. Celý název dokumentu je poměrně jednoduchý. Zní: Sazebník kárných opatření za porušení předpisů upravující výkon rybářského práva a za porušení pravidel lovu ryb v rybníkářství a jejich řešení příkazcem a kárným senátem územního svazu. Najdete ho na webových stránkách rybsvaz.cz a doporučujeme si ho čas od času prostudovat.
Foto: autor a InRybar.cz
Co je to chytání do sloupú