DomůRybolovné technikyPřívlačJak na candáta na podzim? 3 věci, které musí mít každá nástraha...

Jak na candáta na podzim? 3 věci, které musí mít každá nástraha na candáta!

- Reklama -

Aktuální období je jako dělané pro lov candáta. Teplota vody klesá dolů, rybičky se stahují do terénních prohlubní, a candáti teď loví jako „pominutí“! Aktuálně je šance na ulovení candáta opravdu veliká. Ovšem! Tyhle dravce můžeme úspěšně lovit pouze tehdy, pokud spojíme několik rozhodujících faktorů. O jaké faktory jde? Třeba o výběr správné nástrahy. Pochopitelně, nástraha na candáty je důležitou součástí, které musíme věnovat velkou pozornost…

Ilustrační foto: InRybar.cz

Stojím na břehu oblíbeného revíru. Přede mnou se dno rychle svažuje do hloubky. Zmíněná hrana je poseta tvrdými kameny, občas je k „vidění“ i osamocený pařez. Právě na takových místech se candáti moc rádi zdržují. Jednak zde odpočívají, a čekají na dobu lovu (na tmu). A jednak zde mezi kameny loví i natlačenou kořist, tedy rybičky, které se pod kameny často schovávají.

VIDEO: Jak na candáty na přívlač na podzim? 

Švih! Gumová nástraha letí vzduchem. Čvách! Jigová hlavička s gumou žbluňkne do vody. Nechám nástrahu padnout na dno. Když vidím, že šňůra se už neodvíjí, překlopím, a cuknu špičkou. Sotva dvakrát škubnu, přijde rána do prutu! Krásná rána! Prut se okamžitě ohne a jde cítit odpor od ryby. Rozsvěcuji čelovku a pod nohama se mi začne lesknout stříbrný candát. Našel jsem je…

 

Co rozhoduje o (ne)úspěchu?

Aby lov candátů na přívlač na podzim byl úspěšný, je zapotřebí myslet na několik faktorů. O čem to mluvím? Samozřejmostí je chytat tam, kde se candáti zdržují, anebo kde loví. Pokud tohle nesplníme, pak nám ani to nejlepší vybavení nepomůže. Dalším důležitým faktorem jsou aktuální podmínky u vody, anebo výběr nástrahy na candáty

Nádherný candát zabral na plovoucí gumovou nástrahu Joco Shaker od lotyšské firmy Lucky John…

Pokud mluvíme o účinné nástraze na candáty, pak musíme myslet na 3 zásadní faktory, které kolikrát rozhodují o (ne)úspěchu. Ale bacha! Netvrdím, že nástraha na candáty je jedinou důležitou věcí. To rozhodně ne! Pokud budeme chytat tam, kde candáti nejsou, pak nám ani nejlepší nástraha nepomůže. Vraťme se ale k oněm nástrahám na candáty…

Do tohohle okamžiku se rybář okamžitě zamiluje: Klidná noc, tvrdá rána do prutu, a nakonec krásně zdravý candát…

Při podzimní přívlači se nejčastěji používají gumové nástrahy. Není se co divit! Právě s tímto typem nástrah jsme schopni prochytat ta místa, na kterých se candáti na podzim rádi zdržují. Teď mluvím o nejrůznějších prohlubních a hranách, kde candáti často stojí, anebo rovnou loví. Jak by měla taková ideální nástraha na candáty vypadat?

Pohyblivý ocásek s kopýtkem

Aby byla nástraha pro candáty dostatečně atraktivní, je zapotřebí, aby ve vodním prostředí dobře pracovala. Je prostě důležité, aby se ocásek na gumové nástraze spolehlivě pohyboval i při hodně pomalém vedení. No ano! Právě na podzim a v zimě, kdy je voda už pořádně studená, je kolikrát nutné nástrahu tahat opravdu pomalu. A v tu chvíli je důležité, aby se ocásek pohyboval (u některých gum se tak neděje).

Pachová gumová nástraha Tioga Fat má nádherně pohyblivý ocásek se zakončením ve tvaru kopýtka. Tato nástraha skvěle pracuje i při pomalém vedení, a proto je tak vhodná pro podzimní lov candáta…

Zároveň je ale důležité, aby nástraha na candáta i při pomalém vedení vydávala silné vibrace. Toho docílíme tak, že vybereme takovou gumu, která má jednak měkký ocásek, a druhak je „vybavena“ tzv. kopýtkem. Tedy objemným zakončením ocásku ve tvaru kopýtka. Právě takové zakončení slibuje to, že nástraha bude vydávat silné vibrace, a to například jen při skákání po dně. Super!

Atraktivní barva

Zbarvení nástrahy je pochopitelně zásadním faktorem úspěchu, protože candáti mají opravdu vytříbený zrak. Ovšem! Co se týče volby správného zbarvení, je to hodně o subjektivním pocitu rybáře a jeho zkušenostech. Někteří nedají dopustit například na bíle zbarvené gumy, jiní mají rádi zase zelenou nebo žlutou s perletí.

Každý rybář má své vlastní oblíbené barvy na candáty. Osobně ale nejvíce dávám přednost oranžovým nástrahám ,které jdou opravdu moc dobře vidět…

Osobně mám taky jednoho favorita! Jakého? Jde o oranžové zbarvení! Tuhle barvu používám právě zejména na podzim a v zimě, kdy se velmi rychle stmívá, a kdy bývá často pod mrakem. Navíc, na konci sezóny jsou terény pod vodou už hodně našedlé, tmavé. A ve všech těchto případech je oranžová barva dokonale kontrastní. Candát takovou nástrahu vždy spolehlivě uvidí.

Měkké tělíčko

Osobně mám vysledované to, že je lepší, když nástraha na candáty má měkké tělíčko, které připomíná „přeslazené pěnové bonbóny“. Pokud použijeme takovou nástrahu, tak jako by candáti ztratili ostych, a měkkou gumu více zhltli. Takže šance na úspěšný zásek je rázem vyšší. Osobně tak při výběru vhodné nástrahy na candáty koukám i na tento „detail“.

Měkké tělíčko mají candáti rádi! Takhle krásně měkká je gumová nástraha Joco Shaker, která ve vodě plave…

Zajímavým doplňkem je potom i žebrování na tělíčkách gumových nástrah. Ano! Toto žebrování je vhodné hned z několika důvodu. Zaprvé: Žebrování napomáhá k vytváření dalších vibračních vln ve vodním prostředí, díky kterým si dravec naší nástrahy všimne. Zároveň jde o důležitý doplněk při používání páchnoucích roztoků, které díky žebrování na nástraze lépe drží.

BONUS: Pach a plovoucí vlastnosti

Vývoj umělých nástrah jde stále neskutečným tempem kupředu. Dneska tak lze na rybářském trhu najít i takové nástrahy, které vydávají atraktivní zápach, anebo plavou. K čemu je to dobré? Pokud mluvíme o pachových gumových nástrahách na candáty, tak tady je jedině dobře, když nástraha vydává atraktivní pachovou stopu.

To, že plovoucí gumová nástraha Joco Shaker plave, není machrovina! Ne! Tato nástraha má delší propad vodní sloupcem a nabízí takovou polohu, díky které se candátovi na nástrahu lépe útočí…

Dravci při lovu pochopitelně používají čich, a proto je dobré myslet i na tento faktor. Jasně, hodně rybářů se u této problematiky klepe na čelo, ovšem pokud chceme při lovu candátů udělat maximum, pak je prostě lepší, když nástraha nevydává „toxický“ zápach gumy, ale připomíná pachem candátí kořist. Nemyslíte?

Candát drtivě zaútočil na pachovou gumovou nástrahu Tioga Fat, která mu asi připomněla jeho oblíbenou kořist

Když se vrátím ještě k těm plovoucím nástrahám, tak ty jsou při lovu candátů zaslouženým hitem. Proč? Právě tyto nástrahy ve vodním prostředí nabízí mnohem delší propad vodním sloupcem, což je zcela zásadní! Proč? Protože právě v tento moment candát nejčastěji útočí, tudíž čím delší dobu má na útok, tím je větší pravděpodobnost na záběr. Zároveň plovoucí gumové nástrahy mají při vedení vodním prostředím takovou polohu, která výrazně usnadňuje útok na nástrahu (viz video výše).

Ať už si zvolíte jakoukoliv nástrahu na candáty, přeji vám, aby byla úspěšná…

Přidejte i vy své hodnocení
- Reklama -
- Reklama -
- Reklama -

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno

Nejnovější články

Akční nabídky

Nejnovější techniky

Nejnovější články

Akční nabídky

Nejnovější techniky

- Reklama -

Akční nabídky

- Reklama -