V článku si přečtete
Lov kapra na položenou je poměrně jednoduchou rybářskou disciplínou, která je ale neuvěřitelně úspěšná. I tak ale některým rybářům kapři neberou tak, jak by si představovali. Jak to zlepšit?
Určitě jste se s tím u vody už taky setkali: sedíte na břehu oblíbeného revíru, na kterém ale nejste sami. Kolega jen kousek od vás má záběr za záběrem, přitom vaše číhátko se ani nehne. Tohle je prostě k zbláznění! Co s tím dělat? Existuje několik základních rybářských rad, jak šanci na úlovek zvýšit, přitom hodně rybářů na ně často zapomíná. Tak jak na to?
Lovné místo nesmíte nikdy podceňovat
Ať se to někomu líbí, anebo nelíbí, lovné místo je prostě základním pilířem k rybářskému úspěchu. Je to naprosto jednoduché: ryby budou brát především tam, kde přirozeně hledají něco k snědku. Jak takové ideální místo pro lov kapra vypadá?
Ideální je hledat ryby na takových místech, na kterých je například zatopená vodní vegetace. Velmi oblíbené jsou potom i ty „fleky“, na kterých jsou převislé stromy nebo husté keře. Proč právě tady? Těch důvodů je hned několik.
Zaprvé: ryby poblíž vegetace se cítí mnohem bezpečněji. Ano, tyto zarostlé pevnosti jim nabízí tolik potřebný pocit bezpečí v podobě úkrytu. Zároveň se ale poblíž vodních rostlin, ale i pod převislými stromy, ryby shání po potravě. V těchto místech ryby totiž nejčastěji najdou nějaký spadaný hmyz nebo rostliny. Takže chytat poblíž těchto přirozených „prostřených stolů“ má velký smysl.
Kromě toho je pak ideální, když je lovné místo členité. To znamená, že v podvodním terénu jsou nejrůznější zlomy, hrany nebo jámy. Zase: na těchto místech se často usazují nánosy s chutnou potravou. A velmi atraktivní jsou tato místa například při větrném počasí, kdy se tady ryby schovávají před podvodními proudy, které „probouzí“ silné vlny.
A jedná věc na závěr: takovým trendem je házet nástrahu co nejdále od břehu. Jako by rybáři byli přesvědčeni o to, že čím dále, tím lépe. Ano, v některých případech to dává smysl. Ale není to vždy pravidlem! Pokud bude rybář potichu, pak může krásné ryby chytat pár metrů od břehu. Myslete na to!
Krmení na kapry, které zaujme okolí
Asi se nikdo nepodiví nad tím, že krmení na kapry je také důležitou součástí „skládanky“, na které najdeme cestu k úspěchu v podobě úlovku. Jedna věc hned na začátek: pokud se mluví o atraktivním krmení, tak to neznamená, že rybář se teď musí ihned zvednout a okamžitě nakoupit to nejdražší krmení v rybářském obchodě. To rozhodně ne!
Atraktivním krmením je myšlena taková návnada, která obsahuje zajímavé složky, které mají v krmení své místo. Co je to za složky? Základ samozřejmě nejčastěji tvoří sypká krmná směs. Velkou službu udělají i ty nejlevnější směsi, ve kterých najdeme základní partikl (pšenici, kukuřici, řepku).
Abychom ale základní krmení vylepšili, je vhodné do něj přidat další suroviny. V žádném případě by při rychlém lovu kaprů neměla chybět kukuřice na ryby. Právě kukuřice na ryby je vynikající složkou, která výrazně vylepší krmení. Už jednak tím, že tato zlatavá zrníčka ryby milují. A zároveň kukuřice vytvoří v krmení hrubší částici, která „zastaví“ větší ryby na lovném místě.
Z mého pohledu je potom další zásadní složkou v krmení „živá návnada“. Typicky se jedná třeba o červy, kteří mají neuvěřitelně vysokou výživovou hodnotu, zároveň ale dávají krmení atraktivní pohyb. Takže ve chvíli, kdy se červi v krmení objeví, tak zvýší jeho účinnost o několik „levelů“.
Takovým tajným trumfem jsou pak kukly červů. Už jsem u vody viděl, že někteří rybáři zakuklené červy „mrsknou“ do křoví. Ale to je zatraceně velká chyba! Jednak kukly obsahují spoustu výživných látek, zároveň velká část z nich plave. Takže po vhození krmení do vody se začnou z návnady uvolňovat, takže budou lákat kapry i z vyšších partií vodního sloupce.
Zejména v teplejším období, kdy se ryby drží blíže k hladině, je rozumné takové vzplývavé suroviny používat. Nejlepšího efektu pak dosáhneme s čerstvým pečivem. Prostě vezmeme krajíc chleba, který nalámeme do krmení – a v tu chvíli budeme mít v návnadě složku, která bude po vhození krmení do vody stoupat k hladině. Pochopitelně, tento fígl je vhodný spíše na stojaté vody.
Do krmení pak můžeme přidat i modernější návnadu z rybářského trhu. Osobně například používám nugety na kapry, které mají vynikající vlastnosti – mají agresivní rozpad ve vodním prostředí, takže vytváří hustý mrak. Mimoto je ale možné do krmení dávat krmné boilies (spíše nakrájené), pelety na ryby nebo mikro pelety. Záleží na rybářovi…
Nástrahy na kapry, se kterými se rybář nebude nudit
A třetím faktorem, který rozhoduje při lovu kapra o úspěchu, je pochopitelně nástraha. Jelikož v tomhle textu se bavíme o tom, abychom měli hodně záběrů, je nutné sáhnout po takových nástrahách, které jsou pro kapry maximálně atraktivní. Jaké to jsou nástrahy?
Znova: živá nástraha u vody nikdy nezklame. Takže pokud se rozhodneme chytat na žížalu nebo červy, tak nikdy neuděláme chybu. Má to ale jeden háček: jelikož jsou tyto nástrahy atraktivní pro všechny ryby, pak se může stát, že rybáře budou „otravovat“ i cejni, plotice, perlíni nebo tloušti. A tady to pak záleží na rybářovi, jestli ho i tyhle ryby budou bavit.
Co se týče nastražení, tak žížalu je nejlepší napíchnout tak, aby jí netrčely konce z háčku. Právě za ty volné konce nejraději strhávají žížalu menší ryby. Červy taky můžeme nastražit přímo na háček. V případě většího kaprového háčku by to ale mohl být problém – malého červa bychom při napichování na hrubší kaprový háček mohli roztrhnout. V takovém případě je ideální použít klip na červy.
Pokud do krmení dáváme kukuřici, pak je pochopitelně velmi rozumné na ni i chytat. Zlatavá zrníčka kukuřice ryby doslova milují, takže na ně spolehlivě berou. Rybář může použít buďto přímo kupovanou kukuřici na ryby, anebo si ji může pořídit normálně v potravinách v plechovce.
Výhodou speciální kukuřice na ryby od rybářských firem je to, že je tužší, takže vydrží i silnější švihnutí při nahození. Zároveň je odolnější proti menším rybám, které do zrníček rády dloubou. A největší výhodou kukuřice od rybářských firem je to, že bývá naložena v atraktivních esencích, takže výrazně voní.
Při rychlém chytání kaprů pak samozřejmě nemůže chybět ani pečivo. A zase: buďto si nástrahu z pečiva rybář vyrobí doma (např. lisovaný rohlík nebo těsto z chleba), anebo si ji pořídí v rybářských potřebách. Mezi nejlepší nástrahy z pečiva pak patří rohlíkové boilies, které se nastražuje pod háček. Jedná se o kuličku z pečiva, která má častokrát výrazné zbarvení, ale také vůni. A proto tak perfektně funguje.
A u těch kupovaných nástrah ještě chvíli zůstaneme: rybář si totiž v regálech rybářských obchodů může obstarat celou řadu lákavých nástrah. K tomu rychlému chytání pak skvěle poslouží například už zmíněné nugety na kapry, ale rybář může sáhnout i po klasických peletách na ryby, anebo rychle rozpustném boilies. S těmito nástrahami rybář při rychlém chytání kaprů neudělá chybu.
Když ryby berou, nezapomínejte na vychování
Chytání ryb na položenou rozhodně nemusí být žádná nuda. Pokud tomu rybář přizpůsobí třeba zmíněné krmení na ryby nebo nástrahu, pak může počítat s velkou zábavou. Jen vždy myslete na šetrné zacházení s rybami: pokud nemáte u sebe podložku, pak rybu vždy pokládejte na mokrou trávu.
Chápu, že pro některé rybáře je tohle „módní trend“, ale není tomu tak. Rybu je zapotřebí vždy pokládat na mokrý povrch – ideálně na mokrou podložku. V žádném případě ji neválejte v písku nebo v hlíně. Takto rybu můžete podřít, a zbavit ji ochranného slizu. Chovejte se u vody k rybám jako správní rybáři, ne jako burani. Díky!
Ilustrační foto: Viktor Krus (InRybar.cz)
Buranů je mnoho