V nedávné době vzplála na jihu Čech diskuze kolem stavby malé vodní elektrárny v CHKO Blanský les. Elektrárna v CHKO? To zní jako problém. Ovšem ne, když máte povolení z roku 1912.
Pro zasvěcení do kontextu se budeme muset přenést až do roku 1912, tedy do éry Rakousko-Uherska. Tehdy bylo v plánu postavit dvě malé vodní elektrárny (MVE). Bylo uděleno právo na využití vody z Vltavy a Kremžského potoka pro výstavbu podzemního vodního přivaděče. V té době bylo opravdu povolení 7-382/1 vydáno, a na jeho základě měla být provedena jejich stavba.
Více než 100 let staré povolení
Původní plány na výstavbu dvou elektráren se však nakonec neuskutečnily, takže MVE byla postavena pouze jedna – ta s vodou z Kremžského potoka. Oblast se mezitím v roce 1989 stala přírodní rezervací.
Blanský les totiž představuje pozoruhodně zachovalý krajinný celek v Šumavském podhůří, který se vyznačuje četnými cennými lokalitami. Téměř celá CHKO je v rámci soustavy Natura 2000 vedena jako evropsky významná lokalita.
Většina tohoto území spadá do okresu Český Krumlov, avšak menší část na severu a západě zasahuje do okresů České Budějovice a Prachatice. V současnosti chce investor navázat na stavbu vodní elektrárny.
Tvrdí, že vlastní povolení k výstavbě elektrárny, které bylo uděleno ještě před vytvořením CHKO v dané lokalitě. Je to právě to povolení z roku 1912. Tento postoj samozřejmě vyvolává právní spory, neboť absence současných povolení klade otazníky nad legálností a oprávněností probíhající práce.
Vykácel krajinu dřív, než zasáhly orgány
Než však stihly orgány životního prostředí zahájit řízení, která by rozhodla, zda je stavba veřejným zájmem, tak investor již se stavbou započal. To znamená, že práce probíhá bez jakéhokoliv souhlasu, což je problematické zejména v chráněných oblastech.
Investor dále žádá o výjimku pro povolení vjezdu techniky do CHKO za účelem provádění geologických průzkumů. Správa CHKO však tuto žádost o udělení výjimky zastavila kvůli nedostatečným informacím, a nyní požaduje doplnění žádosti.
V této souvislosti byla Česká inspekce životního prostředí (ČIŽP) požádána, aby prověřila, zda bylo kácení stromů, které již investor stihl zprocesovat, provedeno v souladu se zákonem a v míře povolené lesní správou.
Asociace vodní turistiky a sportu přispěchala s pomocí
Správa CHKO Blanský les využila své pravomoci a v minulém týdnu vydala příkaz podle §66 zákona o ochraně přírody a krajiny, který má zabránit další činnosti v souvislosti s přípravou stavby MVE Dívčí Kámen v CHKO Blanský les.
To zahrnuje omezení možnosti kácení dřevin či provádění stavebních prací. Příkaz reaguje právě na situaci, kdy těžaři vykáceli stromy v rozsahu větším, než bylo povoleno, a to dokonce i na pozemcích, které jim nepatří.
Následně byl proveden odborný posudek na výši škody způsobené pokácením dřevin, a vzniklá škoda bude uplatněna u investora stavby nebo u osoby, která kácení prováděla. Asociace vodní turistiky a sportu (AVTS) nabídla Povodí Vltavy obnovu pokácených stromů zakoupením a zasazením nových sazenic zcela zdarma, což má pomoci obnovit okolní ekosystém řeky.
Investor nemůže v současné době pokračovat v přípravných pracích na stavbě MVE kvůli probíhajícímu správnímu řízení o přestupku. Předložen byl navíc i navrhovaný průtok na řece, který je považován za velmi nízký a neodpovídá rekreační plavbě ani ekologické funkci řeky.
Zároveň jsou diskutovány možné dopady stavby MVE na plavbu a její provoz, zejména pokud jde o omezení vodáckých aktivit.
Zdroj: AVTS, ilustrační foto: InRybar.cz