V článku si přečtete
V obcích, kde před několika dny řádilo ničivé tornádo, zasahuje obrovské množství záchranářů a dobrovolníků. Bohužel, i tato místa, kde je zapotřebí lidská pomoc, se najdou „hyeny“. Jednomu záchranářovi tam totiž ukradli rybářské lehátko, na kterém měl on a jeho kamarádi po těžkém zásahu odpočívat. Po chvíli nepozornosti ale lehátko zmizelo, kdosi jej ukradl! Redakce InRybar.cz zjistila, že lehátka nebo křesílka jsou v místě tragédie velmi zapotřebí!
Foto: Czech SAR Team
Redakci InRybar.cz kontaktovala manželka záchranáře paní Danka. Ta nám napsala proto, že manželovi, který na místě tragédie zasahuje, kdosi odcizil rybářské lehátko, na kterém měli spát jeho kamarádi-záchranáři. Redakce InRybar.cz se spojila se záchranářem Dušanem, který pracuje přímo na místě pro Czech SAR Team.
„Po těžké práci v zasažené obci jsme byli pozváni na občerstvení. Venku jsme nechali lehátka, na kterých měli spát mí kamarádi-záchranáři, kteří přijeli zdaleka. Po 20 minutách, kdy jsme se vrátili, bylo jedno lehátko za 3500 korun pryč!“ popsal redakci nepochopitelný čin záchranář Dušan.
„Nejde mi o peníze, ale nechápu, jak někdo může ukrást lehátko záchranářovi, který 20 hodin zasahuje na místě,“ dodal záchranář Dušan. Jeho lehátko se ani po hodinách už nenašlo. Redakce InRybar.cz začala pátrat po tom, zdali by o rybářská lehátka nebyl na místě zájem…
Záchranář Dušan je členem Czech SAR Teamu. Jde o složku IZS, kdy hlavní činností je pátrání po osobách, ať už pohřešovaných nebo ztracených na území celé České republiky za pomocí čtyřkolek a další techniky, kterou mají záchranáři k dispozici. I tito lidé nyní zasahují v obcích na Moravě. Více o Czech SAR Teamu.
Sběrná místa: lehátka a křesla ANO!
Z celostátních médií jde sice slyšet, že materiální pomoc je obrovská, ovšem na jednu „komoditu“ se zapomnělo – na lehátka. Lidé zasahující na místě přírodní katastrofy (dobrovolníci, ale i místní) nemají moc za současných podmínek kde odpočívat, kolikrát musí ležet na provizorních postelích nebo na holé zemi. Proto by uvítali materiální pomoc, která by jim pomohla nabrat čerstvé síly skrze pohodlnější relaxaci…
Rybáři, ale i kdokoliv jiný, tak můžou posílat lehátka nebo křesla na sběrné místo v Hodoníně (adresa níže). Sběr materiální pomoci je organizován tak, že dobrovolníci třídí věci, které na místo přichází. Vybrané věci pak posílají na ta místa, kde jsou nejvíce zapotřebí.
Rybářská lehátka jsou dokonalá proto, že jde o okamžitou pomoc. Balík s campingem prostě přijde do Hodonína, odkud bude okamžitě odvezen na postižené místo, a lehátko může být ihned používáno. Člověk na místě ho okamžitě použije. Kdežto například poslané peníze se rozdělí a použijí za delší časový interval.
Rybářská lehátka jsou skvělá pro tuto chvíli taky proto, že jsou velmi lehká a skladná, takže jdou okamžitě přesouvat tam, kde je zrovna zapotřebí. K přesunu pak není nutný velký počet lidí. Tenhle rybářský camping teď může hodně pomoci!
Kam lehátka a křesla posílat?
Redakce InRybar.cz zjistila, že aktuálně je plný jak kulturní dům v Hodoníně, tak zimní stadion. Proto město dohodlo nové sběrné místo – prostor tamních stavebnin DEK!
Pokud chcete poslat nějaké lehátko nebo křeslo na místo neštěstí, pak adresa je:
Stavebniny DEK Hodonín, Brněnská 4499/65, 695 01 Hodonín
Poznámka: Pro lepší orientaci je lepší na balík napsat „Pomoc Moravě“ nebo „Pomoc JMK“. Ideální také je, když lidé přímo na balík napíšou, co je uvnitř. Ideálně napsat „lehátko“ nebo „křeslo“ nebo „camping“. Aby lidé ve sběrném místě okamžitě věděli, co balík obsahuje, což výrazně urychlí třídění materiální pomoci.
Lehátka a křesla i osobně?
Podle informací, které má redakce InRybar.cz k dispozici, je možné materiální pomoc odvézt na sběrné místo i osobně. Pokud tedy na uvedenou adresu rybář doveze lehátko nebo křeslo, pak by to mělo být bez omezení…
„Ano, ve Stavebninách DEK v Hodoníně je sběrné místo,“ řekla magazínu InRybar.cz mluvčí společnosti DEK Andrea Bezděková. Redakce InRybar.cz dále kontaktovala ředitele hodonínské pobočky Jana Hlouška, který potvrdil, že je možné posílat křesla a lehátka právě tady.
Je důležité také upozornit, že počet skladových prostor, které jsou zastřešené, je výrazně omezen. Proto je dobré lehátka nebo křesla zabalit do krabice, kterou ještě je vhodné obalit do nepromokavého materiálu (ideálně do igelitu). Díky tomu je tak jistota, že lehátko nebo křeslo nepromokne při průtrži. „Zastřešených prostor není tolik. Máme připravené plachty na přikrytí materiální pomoci,“ řekl magazínu InRybar.cz ředitel hodonínské pobočky DEK Jan Hloušek.
Tuto možnost tak mohou využít především rybáři z Moravy, kteří nebydlí od místa neštěstí nijak daleko, a kteří chtějí pomoci co nejrychleji. Přece jen, doprava poštou trvá déle.
Ostatní rybařinu NEPOSÍLAT!
Samozřejmě, aktuální situace nutí přemýšlet o tom, zdali by nebylo vhodné poslat i nějaké jiné rybářské vybavení na místo, třeba pro malé rybáře, kterým vzalo tornádo vybavení na ryby. Na to je ještě brzo!
Prosíme, neposílejte zatím nic jiného než lehátka, křesla, spacáky nebo popřípadě bivaky či stany. Zbytečně tím zahltíte dobrovolníky, kteří materiální pomoc třídí. Navíc, klasické rybářské vybavení (pruty, navijáky) není kam ukládat!