V článku si přečtete
Placená spolupráce: Aktivní kaprařina, česky šoulačka, anglicky Stalking, se poslední roky těší velké popularitě. Tento styl chytání je rychlý, efektivní a nenáročný na vybavení.
Šoulačka je styl, který se těší čím dál větší oblibě. Nutno podotknout, že trendy posledních let její oblibě velmi pomohly. Je to aktivní, adrenalinový, časově nenáročný, a především maximálně efektivní způsob lovu kaprů. Jaké vybavení budeme pro takový styl kaprařiny potřebovat?
Taktika a vybavení pro lov kaprů na šoulačku
Základem šoulačky, jak již název sám napovídá, je šoulání – tedy aktivní hledání ryb. Aktivitu ryb poznáte podle zvířeného bahna, bublinek od rytí ryb nebo přímo jejich pozorováním. Důležité je také sledovat předpověď počasí – především pak teplotu a směr větru.
Takové krasavce můžete na šoulačku chytat doslova pod nohama
Kapry často hledáte na návětrných březích, kam vítr nafoukal nebo z břehu vlnami spláchl jejich potravu. Připravte se na častě stěhování, pokud se nedostavují záběry v řádu desítek minut. Cílem je najít aktivní ryby, které se krmí a často okamžitě reagují na vaše nástrahy.
Ideální břeh pro chytání na šoulačku. Ještě lepší je, pokud na tuhle stranu fouká vítr
Není tak výjimkou, že za tříhodinovou vycházku rybář změní místo i 5krát, pokud se nedostaví úspěch. Případně že za stejně dlouhou vycházku stráví hledáním ryb i dvě hodiny, aby pak tu jedinou hodinu rybaření proměnil v několik úlovků ve velmi krátkém čase.
Ideální nástrahy na šoulačku
Tady je podstatný rozdíl oproti běžné kaprařině. Menší množství krmení s okamžitou účinností je jeden ze stavebních kamenů tohoto lovu. Základ obvykle tvoří
, a .Pro chytání na šoulačku je výborné používat nástrahy, které mají okamžitý účinek ve vodě
Cílem je kapry okamžitě zaujmout a přimět k záběru. K tomu se hodí jemnější a maximálně atraktivní krmení.
Pokud si chce rybář na šoulačku zachytat, pak by měl použít buďto kukuřici…
…nebo pelety…
…a ideální nástrahou je také plovoucí boilies
Prut na kapry na šoulačku
Dobrou zprávou je, že prutů vhodných pro šoulačku je na trhu velké množství. Navíc nemusí být ani drahé. Vyznačují se kratší délkou v rozmezí 1,8 až 3 metry. Vrhací zátěž je se pohybuje od 1,5 liber pro lov menších ryb na vodách bez vázek, až po 3,5 lb tvrdé pruty do zarostlých míst.
VIDEO: Tohle je naprosto ideální prut na šoulačku Black Stalker od ZFish
Šoulačkové pruty mají nejčastěji parabolickou akci – ohýbají se tedy po celé délce. Lépe tak tlumí výpady kaprů na kratší vzdálenosti. Jaký prut na šoulačku vybrat? Mezi vhodné modely patří například
, který potěší i příjemnou cenou.Krátký prut na kapry ZFish Black Stalker je dokonalý pro lov kaprů v blízkosti břehu. Na tenhle prut zdolávat divokého kapra je velký zážitek…
Naviják na kapry na šoulačku
Tady je to jednodušší. Pokud si nechcete pořídit extra šoulačkovou sestavu, lze použít klasické velké
. Jsou sice těžší a pronesou se, ale svoji práci odvedou.Při chytání na šoulačku je možné použít větší navijáky na klasickou kaprařinu, mnohem vhodnější jsou ale menší navijáky, se kterými se dokonale manipuluje, a které se nepronesou…
Pokud chcete mít sestavu, jak se říká „v TOPu“ sáhněte po klasických volnoběžkách velikosti 50 až 60 nebo menších kaprových navijácích s klasickou přední brzdou stejné velikosti. Já bych doporučil klidně levný naviják
.Vlasec na kapry na šoulačku
se u šoulačky většinou používají o stupeň až dva pevnější než u klasické kaprařiny. Za takový univerzál se dá považovat průměr 0,35 mm. V hodně zarostlých revírech plných vázek se však nebojte sáhnout po průměru 0,50 mm.
Je NEZODPOVĚDNÉ riskovat život ryby použitím zbytečně slabého vybavení! Klíčovou vlastností dobrého šoulačkového vlasce je maximální oděruvzdornost. Barva nehraje tak klíčovou roli.
Vybavení, které při šoulačce výrazně pomůže
Taška/batoh
Naprosto klíčový prvek výbavy. Základem šoulačky je minimum vybavení, které často nosíte na větší vzdálenosti. Jedna z možností je využít přímo
, do kterého se vejdou 2 pruty i s navijáky.VIDEO: Ideální obal na pruty při lovu kaprů na šoulačku. Už jste ho viděli?
Výběru batohu nebo tašky tak věnujte velkou pozornost a rozhodně na něm nešetřete! Batoh vám obvykle prokáže větší službu díky většímu komfortu při nošení – ať pěšky nebo třeba na kole.
Kvalitní obal na pruty je při aktivní kaprařine zásadní. Myslete hlavně na to, aby popruhy byly komfortní, a aby vás při chůzi neřezaly do ramen
Ideální také je, pokud je obal pořádně odolný, protože při častém nošení musí být vybavení v bezpečí…
Polarizační brýle
Vzhledem k tomu, že většinu času hledáte ryby – a často pochopitelně „pouhým“ zrakem, jsou hlavní částí celé výbavy. Teorie říká, že byste měli mít alespoň dvoje – jedny ztmavující pro slunečné dny a druhé zesvětlující při zatažené obloze. Pro příležitostné vycházky vám však stačí i jedny kvalitnější. Počítejte tak raději s cenou kolem 1000 korun.
Podložka
V podstatě máte
: Malou, kterou složíte do batohu, anebo naopak velkou vaničkovou, ve které nosíte celou výbavu. Vzhledem k tomu, že na ní většinou i sami sedíte – křeslo sebou obvykle neberete – je lepší volit více polstrovanou. 😀Tak, a to je v podstatě všechno, víc vybavení není potřeba.
, a další „zbytečnosti“ nejsou nutné ani žádoucí. Cílem je být maximálně mobilní a efektivní. Každé kilo navíc se opravdu pronese, obzvlášť pokud se vám nedaří kapry lokalizovat.Odměnou za nachozené kilometry jsou adrenalinové souboje na pár metrů a momenty, kdy v čisté vodě můžete doslova pozorovat, jak kapr nasává vaši nástrahu.