Stavitelé nové jaderné elektrárny žádají o zrušení aktuálního opatření na ochranu ryb. Elektrárna by ale mohla ohrozit životy stovek tisíc ryb. Proti se postavila organizace Fish Legal.
Začátkem letošního roku vzrostly obavy z nově plánované elektrárny v Hinkley Point v Somersetu na jihu Anglie. Předběžné průzkumy totiž ukázaly, že do jejího potrubí bude ročně nasáto neuvěřitelných 178 tun ryb!
NNB tvrdí, že nepodléhá britským zákonům
Původně se počítalo s akustickým odpuzovačem ryb, který by od turbín měl držet ryby dál, ale stavitelé elektrárny – společnost NNB Generation Company Limited – kterou spoluvlastní francouzští a čínští energetičtí giganti EDF a CDN, žádají o zrušení tohoto ochranného opatření.
Organizace Fish Legal plány společnosti zpochybnila a konfrontovala NNB – ta však pochybnosti odmítá a tvrdí, že NNB britským zákonům nepodléhá. „Je velmi znepokojující, že společnost vlastněná Francií a Čínou se domnívá, že stojí nad našimi zákony,“ říká Penny Ganeová z Fish Legal.
„Britská veřejnost má právo vědět, jaký dopad bude mít tato jaderná elektrárna. Tento boj ještě není u konce,“ uzavřela naštvaně Penny Ganeová.
Pro představu: podle webu newcivilengineer.com má potrubí nasávat až 120 000 litrů vody za sekundu z Bristolského kanálu, aby docházelo ke správnému chlazení elektrárny.
Dopady některých vodních elektráren
Vodní elektrárny jsou často považovány za „zelený zdroj“ energie, ale jejich dopad na životní prostředí není vždy pozitivní. Jeden takový příklad se nabízí na severu Švýcarska v Schaffhausenu, kde se vodní elektrárna na řece Rýn stala velkým problémem pro migrující úhoře.
Každoročně zde zahyne drtivá většina úhořů migrujících z Bodamského jezera do Sargasového moře kvůli zraněním způsobeným elektrárnou. Rybářský svaz Bádensko-Württemberska zveřejnil video ukazující zkázu další generace úhořů.
Rybáři kritizují, že elektrárna není vybavena technickými řešeními, která by umožnila bezpečný průchod ryb. Situace je kritická, protože na Rýnu jsou desítky dalších překážek, což migrujícím úhořům výrazně snižuje šanci na úspěšnou migraci.
Švýcarští rybáři, zastoupení předsedou Švýcarského rybářského svazu Davidem Bittnerem, požadují instalaci šetrnějších turbín a další opatření na ochranu migrujících ryb. Přestože švýcarské zákony od roku 2011 vyžadují ochranná opatření pro migrující ryby, dodržuje je jen malé množství elektráren. Rybáři tlačí na zlepšení průchodnosti řeky Rýn, aby se podobné masakry již neopakovaly.
Zdroj: AnglingTimes, ilustrační foto: InRybar.cz
Velmi, velmi smutné video. Je vidět, že je zraněný a mele z posledního (to je opravdu chudák) zatímco jeho kamarádi už jsou mrtví. Snad ryby/úhoři také mají právo na život? Snad dnes už jsou k dispozici taková opatření aby k ničemu podobnému už docházet nemuselo. Všude se ohánějí ekologií a ochranou přírody a nakonec pak nechávají tímhle způsobem masakrovat/umírat ryby? Co ty ryby lidem udělaly tak strašného a hrozného že musí takhle umírat? Já myslím že elektřina je už dost drahá na to aby už nebylo zatěžko investovat do opatření které by chránily život v řekách.
Nesmysl. 120 m/3 / sec je masakr. Bude sucho, klesne voda a budou hoši odstavovat. Ryba, neryba.
podle mne je to blbost Vltava ve Vyšším Brodě pod Lipnem má průtok většinou 10m3/s – takže by to bylo 12xvíc??? Mimochodem Labe u Mělníka má kolem 80m3/s. Jenom tak pro představu kolik je to vody…
Ta jihoanglicka elektrarna je jiny pripad nez hydroelektrarny (at uz na Rynu nebo na Labi….). Tech 120 kubiku za vterinu se bude cerpat z more, kde tedy teoreticky vzato je vody neomezene mnozstvi. Ta voda je na chlazeni, tedy neroztaci turbiny jako u tech vodnich. Ale i tak je to neskutecne velka slana reka ktera se z more pozene k elektrarne…. To, ze tam nechteji dat odpuzovace ryb, je nehorazne. Dnes uz je to u novych staveb standardem! Navic v tomto pripade mohou byt odpuzovace ucinne, brani totiz nasavani ryb cerpadly nikoliv poproudove migraci v rekach.
Co se tyka hydroelektraren a zejmena (i kdyz nejen) uhoru- obrovsky problem nejen u nas, ale v cele Evrope….. ukazuje se, ze vsechny odpuzovace (zvukove, svetelne, elektricke) maji sve mouchy a v podstate funguji na uhore velice omezene. Bohuzel. Na tema hydroelektraren a jejich devastacniho ucinku zejmena na mensi vodni toky by se dalo diskutovat hodiny. Nastesti alespon ted legislativa preferuje solary a vetrniky, a uz ne mrnave elektrarnicky na pstruhovych tocich, ktere znici kilometry toku aby rozsvitily 20 zarovek…..