V článku si přečtete
V sobotu 15. ledna 2022 Severočeský územní svaz informoval o hromadném úhynu ryb v Labi. Ryby hromadně uhynuly ve Štětí. A právě tady je obrovská papírna Mondi, ze které unikla toxická látka. Firma se k úniku látky sama přihlásila. O havárii se informovalo v mnoha médiích, ovšem v drtivé většině případů zapadla ta skutečnost, že papírny Mondi byly v minulosti již pokutovány. Například za vypuštění odpadní vody s obsahem ropné látky…
Ilustrační foto: Severočeský ÚS a ČIŽP
Zpravodajský server iRozhlas.cz přinesl informaci, že papírny Mondi ze Štětí se samy přihlásily k úniku látky. Podle verze podniku za úhyn ryb může voda z dešťové kanalizace, která se dostala do závodní výpusti do řeky. Tuto verzi prošetřuje jak Česká inspekce životního prostředí, tak i policie.
„Odebrané vzorky z místa havárie odeslala Česká inspekce životního prostředí v pondělí 17. ledna. Momentálně čekáme na výsledky odebraných vzorků,“ řekl magazínu InRybar.cz mluvčí Severočeského územního svazu Jan Skalský.
Papírny dostaly v minulosti pokuty
Papírenský podnik ve Štětí dostal v minulosti od České inspekce životního prostředí pokuty. Za co?
Srpen 2020
Česká inspekce životního prostředí uložila papírnám Mondi pokutu za to, že podnik neučinil při zacházení se závadnými látkami taková opatření, aby nevnikly do povrchových nebo podzemních vod. Únik látky se stal v červenci 2019.
Co to znamená? Papírny Mondi tehdy do Labe vypustily 50 litrů odpadní vody s obsahem ropné látky (minerálního oleje). Firma tehdy dostala sankci 120 000 korun. O pokutě z roku 2020 informovala Česká inspekce životního prostředí.
„Při stanovení výše pokuty mluví v neprospěch společnosti skutečnost, že přestupek byl spáchán na významném vodním toku Labe, a to opakovaně. Za stejné provinění jsme mu už v červnu 2019 uložili pokutu 60 tisíc korun. Ani v jednom případě se nepodařilo zjistit příčinu incidentu,“ řekl v srpnu 2020 Pavel Grund, ředitel Oblastního inspektorátu ČIŽP v Ústí nad Labem.
Listopad 2015
Jinou pokutu dostal podnik v listopadu roku 2015 za „dlouhodobé nakládání se závadnými látkami v nedostatečně kontrolovaných a zabezpečených nádržích“. Papírny tehdy dostaly pokutu 450 000 korun. Informace je k dohledání na webu České inspekce životního prostředí.
„Společnost skladovala anorganické sloučeniny k výrobě buničiny ze dřeva i roztoky obsahující lignin a pryskyřici. Uchovávala také ropné látky jako je mazut. U tanků, v nichž látky měla, však v zákonných intervalech neověřovala těsnost. Zjistili jsme také, že některé záchytné jímky pod jednotlivými skladovacími tanky měly porušený plášť. Nebyla tak zajištěna dostatečná ochrana před jejich únikem do okolního prostředí. Některé přitom byly skladovány ve velkých objemech tisíců metrů krychlových,“ řekl tehdy k pokutě Jaroslav Vacek, ředitel Oblastního inspektorátu ČIŽP v Ústí nad Labem.
Postaví se Mondi k havárii čelem?
Rybáři ze Severočeského územního svazu mají s hromadnými úhyny ryb bohužel neblahé zkušenosti. Ovšem! Některé firmy, které způsobily hromadný úhyn ryb, se k věci postavily čelem. Třeba rafinérie UNIPETROL.
„Společnost UNIPETROL se k problému před lety postavila čelem! Nejen že uhradila škodu, ale od té doby každoročně financuje zarybnění řeky Bíliny nad rámec plánů (cca 600 až 800 kg původních druhů ryb ročně). Je to spojeno rovněž se vzděláváním mládeže v oblasti péče o životní prostředí,“ řekl magazínu InRybar.cz mluvčí Severočeského územního svazu Jan Skalský.
A společnost UNIPETROL vztahy se zástupci rybářů v dalších letech ještě více prohloubila. „Spolupráce se společností UNIPETROL se aktuálně týká nejen zarybňování řeky Bíliny, ale též péče o naše revíry. Zaměstnanci UNIPETROLU například každý rok pomáhají s úklidem kolem vybraných revírů na Mostecku (v minulém roce pomohlo 30 zaměstnanců naplnit hned několik kontejnerů),“ dodal mluvčí.
Mondi: Naší prioritou je bezpečnost, zdraví a spokojenost!
Papírny Mondi ve Štětí jsou největším výrobcem papíru a buničiny na českém trhu. Tento podnik se stal hlavním evropským dodavatelem pro výrobu papírových tašek v rámci skupiny Mondi. Společnost uvádí, že patří k nejvýznamnějším zaměstnavatelům v Ústeckém kraji. Tento podnik má dlouhou historii, která započala v roce 1949.
VIDEO: Ochrana životního prostředí je pro Mondi Štětí prioritou!
„Vše, co v Mondi Štětí děláme, je zaměřeno na výrobu udržitelných a kvalitních papírových materiálů pro naše zákazníky. Naší největší prioritou je bezpečnost, zdraví a spokojenost našich zákazníků i zaměstnanců,“ píše podnik Mondi na svém webu.
Co se stalo ve Štětí v lednu 2022?
Rybáři 15. ledna 2022 informovali o tom, že v řece Labi ve Štětí uhynulo velké množství ryb. Na zveřejněných fotografiích byli k vidění kapitální sumci, kapři, amuři, ale například i úhoř. Mluvčí severočeských rybářů Jan Skalský pak magazínu InRybar.cz řekl, že toxická látka zabila i velké množství „bílé ryby“.
„Zatím bylo odloveno několik stovek kilogramu uhynulých ryb, včetně kusů v trofejních velikostech,“ uvedl krátce po úhynu tiskový mluvčí Severočeského územního svazu Jan Skalský.
Rybáři ze Severočeského územního svazu zdůraznili, že množství vylovených ryb byla jen malá část celkového úhynu. „S ohledem na charakter řeky (velikost, průtok, hloubka apod.) lze předpokládat, že uhynulých ryb bude větší množství, část se podaří zajistit, určité množství ovšem nejspíše řeka odnese níže po toku, případně je zaznamenáme později, až vyplavou vlivem rozkladných procesů,“ přiblížil tiskový mluvčí severočeských rybářů.
Aktuální informace z 18. ledna 2022 o množství uhynulých ryb přinesl například Litoměřický deník. Ten uvedl výpověď předsedy rybářů ze Štětí Martina Pokorného. Předseda tamních rybářů uvedl, že na místě uhynulo okolo 200 kilogramů velkých ryb. Předseda například poukázal na to, že rybáři vytáhli i 180 centimetrů dlouhého sumce, který podle odhadu předsedy mohl být starý 15 až 20 let.
Lidi jsou prasata co za prachy uděláji vše.
Čitelný trest. Všichni víme komu papírny patří.
Osobně jsem viděl jak tam v noci lejou neutralisatory po kanistrech.
Nestane se nic.
Ryb mi je líto ale naděje si nedělejte!
Co jsme chtěli teď máme uvědomte si že jsme poražení a teď na platí bič krutého západu to co nemohou doma tak si to vynahradí zde ,ale mocný m v Praze to nevadí jsou placení za to že je musý chránit holt máme se dobře dobře nám tak
Těch pár korun pokuty🤣co papírenský gigant zaplatil🤣 je výsměch všemu živému. Každou neděli tam něco vytéká👍ale ti,,neuplatní“úředníci nic nevidí. Hlavní je přece zisk,ne nějaké ryby v nějaké pitomé řece. Vzorky vody pro papírnu se odebírají(od nepaměti)min. tři metry nad výpustí
Pracoval jsem v mondi , mohu říci že tento podnik si muže pořídit včelíny proto aby mohl mazat med kolem huby každému , papírny nefungujou pro papír ale pro výrobu elektrické energie papír je vlastně pro ně vedlejší produkt.
Je třeba aby vrátili vše do původního stavu, tuďíš zarybnit, dát obrovskou pokutu a zarazit jim potrubí a y už nemohli vypouštět tyto jedy!!!
Pokuta 120 tis. i 450 tisíc Kč je naprosto směšná u takového molochu.
tak to jsem se nasmál ta pokuta je fakt napraví.Dobře nám tak a větší kapky.
Pozavirat všechny vodní elektrárny a výrobní halí u řek je jediná možná varianta aby se nic takového nestalo. Je to hnus a hlavně pořád dokola, pak všichni brečí kolik škody havárie způsobila ale nikdo nic nedělá. Zavřít jednou pro vždy, u vody nemají být fabriky už z důvodu možného ohrožení a znečištění přírody. Prachy ať si strceji do prdele, za tysi novou becvu nebo potažmo Labe nekoupíte.