Když se řekne řeka Klamath, mnozí si vybaví dramatický boj za záchranu lososů, který spojil indiánské kmeny, přírodní aktivisty a milovníky přírody po celém světě. Tento boj, který trval nekonečných dvacet let, skončil „historickým vítězstvím“ – odstraněním čtyř přehrad, které po desítky let devastovaly ekosystém řeky. Lososi, kteří byli od nepaměti srdcem a duší těchto vod, se nyní mohou vrátit do svých původních domovů.
Řeka Klamath se tak stala globálním příkladem toho, jak může spolupráce mezi domorodými kmeny, ochránci přírody a místními obyvateli přinést kýžené ovoce a možná nám ukázala cestu, po které se dá kráčet.
Léta utrpení a odhodlání
Klamath se nachází na západním pobřeží Spojených států a protéká státy Oregon a Kalifornie. Je dlouhá přibližně 423 kilometrů a její povodí zahrnuje rozmanité ekosystémy, od hor a lesů po úrodné pláně. Řeka je domovem mnoha druhů ryb a dalších živočichů, přičemž právě lososi hrají klíčovou roli v jejím ekosystému. Pro domorodé kmeny jako Klamath, Karuk a Yurok znamená tato řeka nejen zdroj obživy, ale i duchovní a kulturní symboliku.
Příběh začíná na začátku tisíciletí, kdy severozápadní energetická společnost PacifiCorp usilovala o prodloužení licence na provoz svých hydroelektráren. Přehrady na horním toku řeky Klamath zamezily lososům přístup do jejich trdlišť, a navíc vytvářely stagnující vody plné toxických řas. Tragický rok 2002, kdy na březích řeky zahynulo přes 34 000 dospělých lososů, se stal smutným symbolem ekologické katastrofy.
„Zápach uhynulých ryb nikdy nezapomenu,“ uvedli známému portálu National Geographic pamětníci z kmenů Klamath a Karuk, kteří byli tímto masakrem hluboce zasaženi.
Kampaň za záchranu řeky
Příslušníci indiánských kmenů spustili bezprecedentní kampaň za odstranění přehrad. Spojili síly napříč komunitami, protestovali, účastnili se veřejných slyšení a podnikali nenásilné akce. Camas Logue, člen kmene Klamath a významný umělec, vytvářel obrazy inspirované krajinou svých předků, aby zdůraznil propojení mezi přírodou a kulturou.
„Naše řeka je naší životní silou. Když jsme ji viděli umírat, pochopili jsme, že musíme bojovat, dokud nebude opět svobodná,“ říká Logue.
Po dvou desetiletích tlaků, protestů a vyjednávání rozhodla v roce 2022 Federální komise pro regulaci energetiky jednomyslně o odstranění přehrad. Proces demolice začal v roce 2024 a s ním i obnova přírodního toku řeky Klamath.
Dnes se již řeka pomalu zotavuje a lososi se vrací domů. A spolu s nimi i naděje na lepší budoucnost.
Zdroj: National Geographic, foto: InRybář.cz