Vandélie obecná. Takhle se jmenuje ryba, která žije v proudných vodách Amazonky. Tenhle rybí druh dorůstá jen asi 6 centimetrové délky, přesto patří k velmi obávaným rybám v tomto koutě světa. Proč? Domorodí obyvatelé, kteří žijí u řeky Amazonky, se vandélie obecné obávají více než piraně kvůli tomu, že může vniknout například do penisu. Život této ryby teď zkoumali brazilští vědci.
Foto: Václav Szwanczar
Řeka Amazonka je nejvodnatější a nejdelší řekou na planetě. A právě tenhle gigantický vodní tok dává život nejrůznějším živočichům, mezi kterými nalezneme i podivné druhy. Jedním z nich je vandélie obecná, což je poloprůsvitný sumec, který má úhořovitý tvar těla. Svou maximální délkou 6 centimetrů nebudí nijaký respekt. Tedy, jen na první pohled!
Tato ryba je totiž u domorodých obyvatel Amazonky obávanější než například piraňa. Proč? Vandélie obecná totiž může vniknout do močové trubice, ve které se zasekne. A rázem začíná velký problém! Vandélie totiž v trubici zahyne. Nyní je zapotřebí včasný chirurgický zákrok. Pokud lékařská péče nepřijde včas, pak takové vniknutí vandélie do močové trubice může končit amputací penisu nebo dokonce i smrtí.
Proč vandélie „napadá“ močové trubice?
Lidské močové trubice nejsou pro vandélie obecné tím hlavním cílem. Tyto ryby totiž parazitují v žaberních dutinách mnohem větších rybích druhů, kdy vandílie překousnou velkou žaberní cévu, a začnou z ní vysávat krev. I proto se těmto malým parazitickým rybám přezdívá „rybí upíři“.
VIDEO: U videa lze zapnout automatický překlad s českými titulky
Jak vlastně vandélie žaberní dutinu naleznou? Tyhle drobné ryby se řídí třeba podle proudu vody, který z tohoto místa vychází. A právě tato vlastnost je „podobná“ vypouštění tekutiny z lidské močové trubice, takže proto instinktivně může tato drobná rybka vniknout do lidského těla. Domorodci se tak při pohybování ve vodě z řeky Amazonky chrání kokosovými skořápkami nebo pevným podvázáním předkožky.
Jak se drobné ryby pohybují v obrovské řece?
Vandéliím obecným se aktuálně věnovali i brazilští vědci. Ti pod vedením Chairy Lubichové možná přišli na to, jak se vlastně tyhle drobné rybky pohybují na velké vzdálenosti. Vědci si myslí, že drobné parazitické ryby k „přepravě“ používají právě velké ryby.
Zpravodajský portál Novinky přinesl zprávu, že brazilští vědci zveřejnili studii letos v září v časopise Acta Ichthyologica et Piscatoria. Odborníci pracovali na řece Rio Negro, kde našli 9 trnovců druhů Doras phlyzakion, na kterých byly přichycené právě vandélie. Jenže!
Candiru, the tiny „vampire catfish“ of the Amazon, hitches a ride by hanging onto bigger, armoured catfish https://t.co/wdHZGqO2Uy pic.twitter.com/TV7WNvG6pE
— 「VεεLoΧΧγ・BITΞƧ」 (@The_Episiarch) September 15, 2021
Zajímavostí je, že v přichycených vandéliích nebyly žádné stopy krve, kůže, masa nebo slizu. Vědci se tak domnívají, že vandélie se chtěly prostě „jenom svézt“. Důležitou informací ale ve studii je také to, že vědci zatím stoprocentně neví, proč se vandélie na povrch velkých ryb přichycují. Důvodem může být také jakýsi typ ochrany.