V článku si přečtete
I když červen nepatří k těm nejrušnějším měsícům v rybářském roce ohledně nasazování nových ryb, tak to neznamená, že by rybáři nic nedělali. Naopak! Rybáři pořád nasazují ryby napříč ČRS.
Například na severu Čech rybáři nasadili desítky tisíc odkrmeného úhořího monté. Tamní revíry tak obydleli noví zástupci rybího druhu, který rybářům kvůli nepříznivým vlivům mizí před očima. Skvělou práci odvedli i východočeští rybáři, kteří nasazovali třeba tajemné mníky jednovousé. Nechybělo ale ani obrovské množství candátů…
Severočeský ÚS: Skoro 50 000 úhořů
Rybáři ze severu Čech informovali o tom, že v období od 5. do 11. června rozvezli 83 300 odkrmených candátů. Tato nová populace dravých ryb měla v kusové velikosti 4 až 6 centimetrů. Kromě toho ale rybáři v tomto období nasadili i 3 tuny nových kaprů.
Kromě toho ve zmíněném období severočeští rybáři rozvezli i 49 000 kusů nádherných úhořů. Jednalo se o odkrmené úhoří monté. „Ryby byly vysazeny z prostředků Severočeského územního svazu primárně do uzavřených vod, kde nehrozí předčasné ukončení jejich života např. na lopatkách turbín malých vodních elektráren,“ komentoval vysazování těchto „hadovitých“ ryb Severočeský ÚS.
Rybáři pak mysleli i na pstruhové vody, do kterých nasadili 1500 kilogramů sivenů a 150 kilo pstruhů duhových. Ryby obou druhů měly kusovou hmotnost 0,4 kilogramy. „Siveny distribuujeme primárně do vybraných nádrží, a do revírů s pH (kyselost), které tolik nesvědčí jiným druhům lososovitých ryb, typicky se jedná například o Jizerské hory,“ vysvětlil Severočeský územní svaz.
Východočeský ÚS: 20 000 mníků jednovousých
V období od 12. do 18. června východočeští rybáři do svazových vod rozvezli celou řadu rybích druhů. Rybáři se v tomto týdnu zaměřili třeba na pstruhové vody, do kterých nasadili 350 kilogramů pstruhů duhových, ale také 200 kilo pstruhů potočních.
V týdnu od 5. do 11. června pak rybáři z Východočeského územního svazu nasazovali i kapry. Těchto ryb celkově rozvezli 1130 kilogramů. „Doplnili jsme rovněž chovné rybníky ve správě MO dvouletou násadou kapra o průměrné velikosti 0,25 kg v množství 375 kilogramů,“ doplnili východočeští rybáři.
I v tomto týdnu ale rybáři nasazovali do pstruhových vod, konkrétně šlo o 800 kilo pstruhů duhových. Aby revíry byly druhově pestřejší, tak rybáři nasadili i 100 kilo jelce tlouště.
Zajímavým rybím druhem pak byl mník jednovousý, kterého rybáři vysadili v počtu 20 000 kusů (kusová velikost 5 centimetrů). A pak také nasadili 55 000 malých candátů v kusové velikosti 3 až 5 centimetrů.
Středočeský ÚS: Kapři, amuři, líni a candáti
Velkou porci práce odvedli také středočeští rybáři. Ti například 20. června dovezli 900 kilogramů kaprů do vodní plochy Božkov. Nasazená ryba měla průměrnou kusovou hmotnost 1,7 kilogramů. Středočeský územní svaz ale kapry v červnu nasadil i do Pískové Lhoty. Tam jich rybáři dovezli 273 kilogramů.
Rybáři ze Středočeského územního svazu ale mysleli i na ostatní druhy ryb. Například 13. června rozvezli po tamních svazových vodách neskutečných 293 000 váčkových plůdků lína. A k tomu ještě 160 000 kusů váčkových plůdků amura.
Tak jako v ostatních územních svazech, tak i středočeští rybáři rozvezli po svazových revírech rozkrmené candáty. Středočeští rybáři jich 6. června rozvezli hned 14 000 kusů. Velikost malých dravců se pohybovala okolo 4 centimetrů.
A v červnu ještě Středočeský územní svaz nasazoval také pstruhy duhové. Celkově šlo o 300 kilogramů krásných ryb o průměrné kusové hmotnosti 0,35 kg/ks. Ryby skončily v údolní nádrži Kamýk.
Moravskoslezský ÚS: Nádherní pstruzi po tisících
Novou násadu pak rozváží i moravskoslezští rybáři. Ti například nasadili v ČRS MO Javorník hned 500 kilogramů nových kaprů.
Kromě toho pak rozváželi i pstruhy duhové. Konkrétně 300 kilo rozvezli po revírech ČRS MO Krnov a ČRS MO Vrbno pod Pradědem. Nádherné pstruhy duhové pak Moravskoslezský územní svaz nasadil do revírů se zvláštním režimem (Moravice 10 a Ostravice 2) v celkovém množství 200 kilogramů.
Dalších 1100 kusů ročka a 2000 kusů čtvrtročka pstruha obecného rybáři vysadili do revírů ČRS MO Frýdek-Místek. Dále 2000 pstruhů obecných zamířilo do revírů Frýdlantu nad Ostravicí a Frenštátu pod Radhoštěm.
Také moravskoslezští rybáři pracovali s malými candáty. Drobné rybičky nasazovali do rybochovných zařízení. „Do rybochovných zařízení místních organizací bylo vysazeno více než 30 000 kusů rychleného candáta. Na podzim bude v násadové velikosti vysazován do revírů,“ vysvětlil Moravskoslezský ÚS.
Zdroj a foto: Severočeský ÚS, Východočeský ÚS, Středočeský ÚS a Moravskoslezský ÚS (všichni se souhlasem)
na reviru žermanice jeden kapr za druhym nejvštěí 29cm asi jsi mysleli že je to rybochovné zařízení ason sumci a velke štiky maji potravu opět jen tuny ryb ale pro koho?
Já jsem z Chebu a rád bych viděl někdy v článku že se tu nějaké Ryby vysazovali.
Máme tu dvě přehrady a rok od roku je to horší a horší
Na Těrlické přehradě to stejne. Když chytnete kapra nad 40 cm, je to výhra v loterii. Dnes jsem 25 ks a ani jeden neměl míru. Candáti to samé. Letos 15 ks a největší měl zhruba 45cm. Hold nejsme v Čechách. Tady se poslední dobou vysazují snad jen pstruzi. Asi by to chtělo vysadit novou osádku i na našem rybářském svazu. Chce se mi tady z toho zvracet. Naši odborníci jezdí do Italie a Španělska likvidovat přemnožené sumce a u nás se svaz chlubí tim, ze jich na Slezskou Hartu nasadil 100 kusu. Tak tohle mi už hlava nebere. Ať jdou naší papalaši na svazech už do pr…e. Je to hnus !!!!!
Dravci v našich vodách je velký průser,za prve se jich vysazuje oproti kaprům velice málo je to velký nepoměr. Za 10 let se budeme dívat jenom na obrázky protože živého candáta už nechytneme 😡