DomůNovinkyDalší zákaz rybaření kvůli masivnímu úhynu: rybáři posbírali tunu zdechlin

Další zákaz rybaření kvůli masivnímu úhynu: rybáři posbírali tunu zdechlin

- Reklama -

Sotva rybáři ze Severočeského územního svazu uklidili ryby na pískovně na Havraním ostrově, začal druhý úhyn. Ten se týká Havraňského rybníku. Právě tady rybáři z Mostu posbírali tunu mrtvých ryb. 

Tento týden Severočeský územní svaz intenzivně řešil obrovský úhyn ryb na revíru Labe 8. Z pískovny na Havraním ostrově podle vyjádření tiskového mluvčího Severočeského územního svazu Jana Skalského rybáři do kafilerie odvezli 7000 kilo ryb. A teď počítají další škody…

 

Na revíru platí zákaz rybolov

Prudká změna počasí působí obrovské problémy také rybářům z Mostu. Konkrétně se jedná o Havraňský rybník I (u silnice), který patří do mimopstruhového revíru Bílina 6 (441005, podrevíru č. 11). Tady vlivem výrazné změny počasí uhynulo obrovské množství ryb.

Rybáři ze Severočeského územního svazu uvedli, že kolegové z Mostu už posbírali 1000 kilo rybích zdechlin. Z přiložených fotografií z místa události je zřejmé, že uhynuli jak krásní kapři, tak ale například i sumci. A mezi mršinami je i spousta menších ryb, které měly být budoucností revíru.

Severočeský rybářský svaz tak i v tomto případě musel sáhnout k velmi ráznému opatření. Na tomto revíru nebude možné do odvolání rybařit. „S okamžitou platností oznamujeme dočasný zákaz rybolovu na nádrži Havraňský rybník I (nádrž u silnice), který je součástí mimopstruhového rybářského revíru Bílina 6 (441005), podrevír č. 11,“ uvedli severočeští rybáři.

 

I tady zabíjel nedostatek kyslíku

I v tomto případě podle severočeských rybářů za úhynem ryb stojí kyslíkový deficit. Ten je způsobený právě zmíněnou změnou počasí, kdy vlivem ochlazení klesají sinice ke dnu, kde spotřebovávají kyslík. A ten pak chybí rybám, které ve velkém hynou.

„Při vyšší teplotě klesá ve vodě rozpustnost kyslíku, velký vliv má rovněž tlak, k čemuž se jako v tomto případě přidal i další problém, a tím jsou sinice. Při prudkém ochlazení, které je často spojeno s deštěm, sinice klesají ke dnu a spotřebovávají kyslík,“ vysvětlil v souvislosti s předešlým úhynem ryb na Havraním ostrově člen výboru Severočeského ÚS Vladimír Krpeš.

„V podstatě se může stát, že během i pouhých několika hodin je množství kyslíku ve vodě na kritických hodnotách pro ryby i další živočichy (nejčastěji je situace nejhorší před rozbřeskem),“ dodal Krpeš na webu severočeských rybářů.

Zdroj: Severočeský ÚS, foto: Severočeský ÚS (se souhlasem)

- Reklama -
- Reklama -
- Reklama -

1 komentář

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno

Nejnovější články

Akční nabídky

Nejnovější techniky

Nejnovější články

Akční nabídky

Nejnovější techniky

- Reklama -

Akční nabídky

- Reklama -