Sezóna dravců začala. Dneškem na svazových revírech rybáři mohou po půlroční pauze lovit dravé ryby. A oblíbenou metodou je lov na rybičky. Svaz ale upozorňuje, že některé rybičky se používat nesmí.
Ilustrační foto: InRybar.cz
Dneska se na březích svazových revírů objevilo mnoho rybářů, kteří loví dravce na nástražní rybičky. Český rybářský svaz ale upozorňuje, že některé druhy na háček nastražit nesmíme. Tento zákaz platí od letošního roku.
Rybáři nesmí nastražit dva druhy rybiček
„Od letošního roku platí zákaz použití invazních nepůvodních druhů ryb jako nástražních rybek – v našich revírech se jedná o střevličku východní a slunečnici pestrou, o jejichž zařazení na unijní seznam jsme před časem informovali,“ uvedl Český rybářský svaz.
Nové pravidlo ohledně zmíněných druhů ryb, které začalo platit od letošního roku (zákon č. 364/2021 Sb.), jednak zakazuje použití těchto ryb při lovu dravců jako nástrahu.
Ale zároveň zákon pamatuje na to, že rybáři nesmí tyto rybí druhy po ulovení pouštět do rybářských revírů. Musí je zapsat do povolenky, a ponechat si je. Pokud rybář jeden ze zákazů poruší, pak mu hrozí pokuta až 30 000 korun.
Tento zákaz aktuálně není v rybářském řádu, objevit by se tam měl v roce 2023. Republiková rada totiž schválila dodatek pro rok 2023 k rybářskému řádu, kde je zmíněný zákaz použití vybraných druhů ryb uvedený.
Pořádně si pročtěte rybářský řád
Český rybářský svaz zároveň důrazně apeluje na všechny rybáře, kteří chytají na nástražní rybičky, aby si důkladně přečetli rybářský řád před samotným lovem. Jde o to, že na některých revírech například platí omezení ohledně délky nástražních rybiček.
„Každý uživatel rybářského revíru má ze zákona o rybářství pravomoc upravit tzv. bližší podmínky výkonu rybářského práva (BPVRP). Mezi nejčastější BPVRP patří například zavedení minimální délky nástražní rybičky, zvýšená minimální míra některých druhů ryb či omezení kusového množství ponechaných úlovků,“ vysvětlují rybáři.
Proč jsou střevličky tolik nebezpečné?
Na první pohled se to nemusí zdát, ale třeba střevlička východní dokáže ve svazových vodách napáchat nemalé škody. Jaké například? Jde třeba o to, že střevličky východní jsou vážnou konkurencí pro plůdek jiných druhů ryb, kterému tenhle agresivní invazní druh jednoduše vyžere potravu.
Možná ještě větší nebezpečí pak střevličky představují pro větší ryby. Proč? Jde o to, že střevličky okusují rybám slizovou vrstvu. A to není dobře! Právě slizová vrstva ryby chrání například před nemocemi a parazity. Takže když střevličky tuhle vrstvu naruší, napadené ryby jsou náchylnější na onemocnění. Více o střevličkách zjistíte v tomto článku.
To už je jako ve vládě. Vymýšlejí se samé debility. Chytat je můžu ale nesmím je vrátit do vody. Ale také je nemůžu použít jako návnadu. Bliju, velebnosti.
Co na tom je špatně jako? Však účel by pochopilo decko ve skolce….a to je dostat z vody nepůvodní skodici ryby…
Problém střevíčky je znám, ale povolil bych strevlicku jako nastrahu použití pouze mrtvé rybky, živé by se nesmělo použít, při zjištění živé by byl pak postih
Máš pravdu!!!