DomůRybolovné technikyPřívlačChytání candátů v létě: Jednoduchý fígl, jak chytit krásné candáty blízko u břehu

Chytání candátů v létě: Jednoduchý fígl, jak chytit krásné candáty blízko u břehu

- Reklama -

Lov candátů na přívlač v teplé vodě může být docela komplikovaný. Proč? Protože právě tito dravci se za teplých letních nocí vydávají do hodně mělkých vod, ve kterých se tlačí drobné rybičky. Jak ale v hloubce „po kolena“ chytat, abychom neuvázli za každou překážku? Existuje jednoduchá možnost! Použít plovoucí gumovou nástrahu s velmi lehkou zátěží. Právě tímto způsobem docílíme toho, že nástraha nebude příliš rychle klesat, ale spíše se bude „vznášet“. A právě tohle candáti doslova milují!

Foto: Lucky John

Taky to tak milujete? Stojíte na břehu oblíbeného revíru a mlčky „bičujete“ vodu. Okolo vás už vládne černočerná tma, kterou občas protne hrozivý zvuk nějakého nočního zvířete. Tohle má prostě jedinečnou atmosféru! Z černé noci se ozývají jemná šplouchnutí, kdy skáčou drobné rybičky. Třísk! Rázem jde slyšet, že kousek od břehu do hejna rybek bouchl dravec. Jsou tady!

Přichází TOP čas na candáty!

Kousek od břehu je velmi málo vody, s klasickou nástrahou bychom hned zavadili o dno. Teď má na řadu přijít plovoucí gumová nástraha s lehkou zátěží. Právě díky tomuhle způsobu se dostaneme „na kobylky“ i těm candátům, kteří se zdají mimo dosah, i když jsou strašně blízko. Jak tedy plovoucí gumu v těchto chvílích používat?

 

Plovoucí gumová nástraha s lehkou zátěží

Plovoucí gumové nástrahy na přívlač (např. Joco Shaker) jsou hitem posledních sezón. Tyto gumové nástrahy totiž nabízí naprosto unikátní vlastnosti, které se dravcům zatraceně „líbí“. Ano! Jde především o to, že plovoucí gumová nástraha plave, což je samo o sobě dost atraktivní. Ovšem! Tahle vlastnosti je strašně důležitá i proto, že guma výrazně pomaleji padá vodním sloupcem směrem ke dnu. A to je klíčová vlastnost! Protože čím déle nástraha padá, tím větší šanci na záběr máme.

Plovoucí gumová nástraha Joco Shaker s lehkou čeburaškou…

Tyto plovoucí gumy jsou potom dokonalé i proto, že s nimi můžeme chytat i na hodně mělkých vodách. Jak? Stačí plovoucí gumu napíchnout na offsetový háček, před který připevníme jenom lehkou zátěž. Jak těžkou? Hodně závisí na hloubce, ale jestli chceme chytat v hloubce „po kolena“, pak stačí před háček přicvaknout jen dva broky.

Candáty můžeme v nočních hodinách chytat kousíček od břehu!

Není to málo? Není! Pokud budeme rybařit v noci, kdy jsou rybičky natlačené fakt blízko ke břehu, pak nemusíme nahazovat nijak daleko. Candáti prostě budou šmejdit jen kousek od břehu, sotva pár metrů. Takže není nijak důležité nahazovat „stovky metrů daleko“. Ne! Chytejte dravce tam, kde jsou…

 

Jaké plovoucí gumy použít?

Budu mluvit o plovoucích gumách, se kterými mám vlastní zkušenost. O jaké nástrahy jde? Jedná se o plovoucí gumové nástrahy Joco Shaker z Lotyšska. Právě tyhle plovoucí gumy jsou z mého pohledu naprosto dokonalé pro lov candátů i v letní vodě, a to hned z několika důvodů.

Zcela zásadní rozdíl mezi klasickou gumou a gumovou nástrahou Joco Shaker

Zaprvé: Tato guma je plovoucí, takže pokud ji hodíte do vody, tak neklesne ke dnu. To je zásadní, protože s ní můžeme hodně dlouho „propadávat“ vodním sloupcem. A právě ten propad je klíčové, protože v tuhle chvíli candáti nejraději útočí. Pokud tedy bude i v mělké vodě nástraha padat ke dnu delší dobu, šance na úspěch je vyšší.

Důležitou součástí úspěšnosti těchto plovoucích gum je jejich ocásek. Ten má krásně objemný tvar, který vydává hodně silné vibrace. To je zásadní! Proč? Protože i při hodně pomalém vedení ocásek krásně „kope“ ve vodním prostředí, a jelikož je objemný, tak vydává silné vibrační vlny. Tudíž candát nástrahu mnohem rychleji „zaměří“. Skvělou zprávou je i to, že ocásek pracuje i při propadu, takže nástraha je pořád atraktivní. Super!

Plovoucí gumové nástrahy jsou dokonalou zbraní na candáty, protože nabízí mnohem delší dobu propadu vodním sloupcem…

Plovoucí gumové nástrahy Joco Shaker od lotyšské firmy Lucky John jsou pro lov candátů geniální i proto, že mají krásně zavalité tělíčko. Nejde sice o tělíčko populárního „kopýtka“, přesto i tělíčko těchto lotyšských nástrah je krásně masité, takže velmi spolehlivě napodobuje drobnou rybičku. V momentě tedy, kdy candát „ochutná“ nástrahu, tak zjistí, že má v tlamě něco, co připomíná jeho přirozenou kořist.

 

Jak plovoucí gumu tahat?

Takže: Na kmenovém vlasci máme přivázaný offsetový háček, na kterém je nastražená plovoucí gumová nástraha na candáty. Před háčkem máme přicvaknuté jen dva těžší bročky, které nám pomůžou nástrahu dostat ke dnu, ale pěkně pomalinku. Jak tedy s touhle nástrahou ve vodě pracovat? Hlavně to nekomplikujte!

Čím déle nástraha padá vodním sloupcem, tím při lovu candátů lépe!

Plovoucí nástrahu jen nahodíme do vody a necháme ji pomalinku klesat. Po několika vteřinách jemně škubneme špičkou prutu, čímž dostaneme nástrahu zase kousek nad dno. A zase chvíli nenavíjíme, a jen čekáme, až nástraha klesne. Takhle to opakujeme pořád dokola…

Tímto způsobem totiž naprosto dokonale simulujeme raněnou rybku. Ano! Vybavíte si, jak se raněná rybka pohybuje? Taky dělá nepravidelné pohyby, kdy chviličku „stojí“, pak se pohne. A právě tenhle pohyb dravce častokrát přiláká.

 

Kde noční candáty v létě hledat?

Víte, proč letní lov candátů tolik miluji? Protože rybář se musí chovat jako lovec! Co to znamená? Je důležité najít taková místa, kde se v nočních hodinách drží hejna rybiček. Jak je najdeme, když je nevidíme? Použijte sluch! V teplé letní vodě jde v noci často slyšet ono charakteristické „mlaskání“, když rybičky skáčou nad hladinu. Pokud se tento zvuk často opakuje, našli jste je!

Candáty hledáme tam, kde je kořist! 

A právě v blízkosti těchto rybiček chytáme! Proč? Protože tam, kde je kořist, je i dravec. Obvykle početná hejna rybiček najdeme poblíž vodní vegetace, poblíž vodních staveb, anebo blízko velkých kamenů. Mým tajným tipem jsou ale například i pláže, kde se ve dne koupali lidé. Právě tady, kde často bývá písčité dno, vznikají krásné jamky. A v nich se rybičky častokrát pohybují. Candáti dříve nebo později připlavou.

Právě i ona charakteristika dna je velmi důležitá. Co tím myslím? Candáty hledáme na těch úsecích, kde je tvrdé dno. Ideální jsou kameny nebo písek. Pokud takové dno nikde není, pak hledejte místa s tvrdým jílem a kameny. Candáti prostě moc nemusí smrduté bahno.

Pokud budeme při chytání candátů potichu, pak je můžeme chytat pod nohama…

Pokud se rozhodneme chytat candáty blízko břehu, pak je důležité dodržet jednu věc – být u vody potichu. Jestli budeme na břehu silně dupat, anebo neustále svítit ostrým světlem, pak se můžeme s úspěchem rozloučit. Fakt je důležité se chovat jako lovec…

Přidejte i vy své hodnocení
- Reklama -
- Reklama -
- Reklama -

3 KOMENTÁŘE

  1. No ono ani tak nezáleží jakou metodou budete candáty chytat. Důležité je vědět jestli se tam candát zkutecne vyskytuje. Je hodně revírů kde o candáta nezavadite a pak veškeré metody jsou na nic. Pokud o candatech víte a jste trochu znalý věci je to snadné. A o tom to je. 😀

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno

Nejnovější články

Akční nabídky

Nejnovější techniky

Nejnovější články

Akční nabídky

Nejnovější techniky

- Reklama -

Akční nabídky

- Reklama -