Ohryzané stromy od bobrů řeší v Brně. Právě tady u řeky Svratky bobři okusují stromy, které padají přímo do vody. Aby nedocházelo k poškození stromů ve městě, oplocují se jejich kmeny pletivem.
Ilustrační foto: InRybar.cz
S kuriózním pohledem se mohou setkat Brňané u řeky Svratky. Ve městě podél toku zmíněné řeky jdou totiž vidět stromy s pletivem na kmenech. Tato ochrana z pletiva má zabránit bobrům v tom, aby okusovali kmeny vzrostlých stromů. Poněkud nevzhledně vypadající ochranu si lze prohlédnout v tomto videu.
Jak zabránit shazování vzrostlých stromů?
Podle České televize jsou ohryzané stromy v Brně pravidelným jevem, který není vzácný. S tím se ale snaží něco dělat vědci z MENDELU. Ti vyzkouší metodu, která by mohla odlákat bobry od vzrostlých stromů, které kácí do vody. O jakou metodu jde?
Jde o to, že odborníci doporučují vysadit tzv. nárazníková pásma. Jedná se o zalesněné pásy stromů v blízkosti vody, které se skládají z topolů nebo vrb. Právě zmíněné dřeviny bobrům chutnají podle odborníků nejvíce. Takže logicky by měla nastat ta situace, že bobři si nebudou všímat například dubů, ale pustí se do topolů nebo vrb.
„Do budoucna si slibujeme, že to přinese ušetření nákladů na znovuzalesnění a tak dál,“ řekl pro Českou televizi výzkumník Ondřej Mikulka ve videu, na které odkazujeme výše. Tato pásma z pro bobry chutných dřevin se snadněji budou vysazovat mimo město. V městských částech pak přichází na řadu jiná řešení, třeba ta se zmíněnými pletivy.
Kvůli bobrům zavřené oblíbené místo
Situaci ohledně bobrů řešili letos například i v Berouně u řeky Berounky. Právě tam se nachází populární ostrov, na který chodí například pejskaři venčit své psy. Jenže! Bobři v určité části nahlodali topoly, což mohlo být nebezpečné pro kolemjdoucí. A proto město oblast uzavřelo. O vzniklé situaci jsme informovali.
Když město celou situaci konzultovalo s ochránci přírody, tak ti doporučili, aby se nahlodané stromy nekácely. „Doporučili stromy nekácet. Bobři by se v tomto případě zaměřili na další zdravé stromy. Do těchto míst jsme ve spolupráci s AVE nechali navést také větve stromů vzhledem k tomu, že potravu bobrů tvoří mimo jiné právě zelené větvičky, rádi si pochutnávají i na lýku,“ psalo se na webu Berouna