DomůNovinkyBudou v Evropě zase 1000kilogramové vyzy? Odborníci spouští giga projekt

Budou v Evropě zase 1000kilogramové vyzy? Odborníci spouští giga projekt

- Reklama -

Ambiciózní plán mají evropští experti. Ti chtějí vypustit do Dunaje 1,6 miliónu jeseterovitých ryb. Jde o projekt, který navazuje na LIFE Sterlet, při kterém se vypustilo 240 000 jeseterů malých. 

Foto: PID/Houdek, BML/Paul Gruber

LIFE Boat4Sturgeon. Takto se jmenuje nový projekt, který navazuje na LIFE Sterlet, díky kterému se do Dunaje a jeho přítoků (např. do řeky Morava) dostalo 240 000 jeseterů malých. Nová inciativa, o které informovala Zahraniční kancelář města Vídně, má ještě smělejší plány!

 

Až 1,6 miliónu jeseterovitých ryb v Dunaji

O co jde? Do roku 2029 evropští experti chtějí do Dunaje vypustit až 1,6 jeseterovitých ryb, aby posílili jejich populace. Zmíněná iniciativa bude „pod taktovkou“ vídeňské univerzity BOKU. Ovšem rakouským expertům budou pomáhat také odborníci z Maďarska, Slovinska, Rumunska, Bulharska, Slovenska nebo z Ukrajiny.

VIDEO: Takto pracují odborníci s jesetery, které se snaží vrátit do Dunaje

Ti se do Dunaje budou snažit ve velkém dostat 4 druhy jeseterovitých druhů ryb – vyzu velkou, a pak jesetery ruské, hvězdnaté a malé. Ryby se budou rozvážet do různých úseků Dunaje. Po vypuštění ryb bude následovat pečlivý monitoring nasazených jeseterovitých ryb.

Zmíněné jeseterovité druhy ryb potřebují pomoc člověka, protože kvůli zásahům v řece nejsou schopny se samy rozmnožovat. „Extrémně malé populace již ztratily schopnost obnovy a potřebují systematickou podporu,“ uvedla Zahraniční kancelář města Vídeň. 

 

Na Dunaji vznikne líheň

Středobodem celého projektu bude Dunajský ostrov ve Vídni. Právě tady totiž zakotví nákladní loď, kterou čeká speciální přestavba. Celý objekt pak bude sloužit jako líheň pro mateřské ryby, díky kterým vzniknou nové generace jeseterovitých ryb. Iniciativa počítá s tím, že další líhně vzniknou i v jiných zemích.

Velké zkušenosti odborníci nasbírali už z předchozího projektu LIFE Sterlet. Právě při něm se povedlo odchovat 240 000 jeseterů malých, které následně vypustili do Dunaje a jeho přítoků – ryby putovaly i do českých řek Moravy a Dyje.

Nový projekt je tak navázáním na předchozí práci, která se snaží vrátit Dunaji jeho původní obyvatele. „Celkový rozpočet dosahuje 11,8 milionu eur (pozn. redakce: cca 288 miliónů korun), z toho dvě třetiny plynou z EU programu LIFE, zbytek financování zajistili jednotliví partneři,“ vyčísluje Zahraniční kancelář města Vídeň.

 

Dopady člověka, které musíme napravit

Jeseterovité ryby patří k těm největších sladkovodním rybám na světě. Například vyza, kterou se odborníci budou také snažit „vrátit“ do Dunaje, může vážit i 1 tunu. Tady je ale zavádějící „titul největší sladkovodní ryba na světě“ – vyza totiž žije v brakických vodách.

VIDEO: Obrovské vyzy se vyskytovaly i hluboko ve vnitrozemí Evropy

Tyto ryby ale kvůli vysokému zájmu ze strany lidí, ale také vážným zásahům do jejich životního prostředí, jsou klasifikovány jako jedna z nejohroženějších skupin zvířat. Třeba kvůli nadměrnému lovu pro jejich maso, a především kaviár, ale také migračním bariérám v tocích.

- Reklama -
- Reklama -
- Reklama -

1 komentář

  1. Česko se tohoto projektu neúčastní? V minulém ano a tak byly ryby vysazeny i do Moravy a Dyje. Mohlo by se v tom pokračovat a vysadit ryby i dále proti proudu pokud to jde.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno

Nejnovější články

Akční nabídky

Nejnovější techniky

Nejnovější články

Akční nabídky

Nejnovější techniky

- Reklama -

Akční nabídky

- Reklama -