Státní veterinární správa vydala výsledky kontrol prodejců vánočních kaprů, kteří prodávali v roce 2021. A z uvedených čísel vyplývá, že situace ohledně porušování pravidel se lepší. Ostatně, to potvrdil sám ředitel veterinární správy. Přesto! K dílčím pochybením ze strany prodejců kaprů došlo, a právě ti musí počítat s tím, že v letošním roce se na ně kontroly opět zaměří.
Ilustrační foto: InRybar.cz
Inspektoři Státní veterinární správy provedli 878 kontrol prodejců vánočních kaprů. Veterináři uvedli, že alespoň jednu závadu zjistili při 26 kontrolách, celkový počet závad pak dosáhl počtu 43. To je dáno z toho důvodu, že během jedné kontroly mohou inspektoři najít více závad. Státní veterinární správa výsledky kontrol uvedla na svém webu.
„Z dlouhodobého hlediska se výsledky kontrol zlepšují, což přičítám jak osvětě, tak důslednému dozoru. Pozitivně hodnotím zejména fakt, že zjišťujeme méně případů porušení zásad welfare než v minulosti,“ uvedl ústřední ředitel SVS Zbyněk Semerád.
Co prodejci nejvíce porušovali?
Nejčastějším prohřeškem bylo to, že prodejci nenahlásili v dané lhůtě to, kde a v jakých dnech budou kapry prodávat. Tohohle pochybení inspektoři zjistili v 19 případech.
„Porušení požadavků na hygienu pracovního místa a pracovních pomůcek, požadavky na osobní hygienu, nedostatečný přívod pitné vody nebo naopak chybějící odtok do kanalizace či nevyhovující nakládání s vedlejšími živočišnými produkty zjistili veterinární inspektoři v 16 případech,“ uvedla Státní veterinární správa.
Pokud se bavíme o porušování zásad welfare při prodeji vánočních kaprů, tak tady inspektoři našli pochybení ve 4 případech. „Porušení legislativy v této oblasti spočívala především v nedostatečném okysličování vody v kádích,“ vysvětlují veterináři.
Další 3 prohřešky inspektoři našli v dokumentaci o původu kaprů. Co to znamená? Jeden prodejce například uvedl, že prodává Třeboňského kapra, ovšem pravda byla taková, že kapři pocházeli z jiného chovu!
Chybující prodejce čekají pokuty!
Státní veterinární správa uvedla, že nejvíce kontrol proběhlo na jihu Moravy, kde inspektoři kontorlovali na 140 místech. Druhý největší počet kontrol, který dosáhl počtu 116, proběhl ve Středočeském kraji, 101 kontrol pak inspektoři podnikli v Moravskoslezském kraji. Největší počet pochybení inspektoři zjistili u pražských prodejců.
„Prodejci, kteří porušili předpisy, dostanou pokutu. V případech, kdy jsme zjistili porušení zákona na ochranu zvířat proti týrání, bude předán podnět místně příslušné obci s rozšířenou působností. Na problémové prodejce se navíc přednostně zaměříme při kontrolách v příštím roce,“ vysvětluje ředitel Zbyněk Semerád.
Kritika prodeje živých vánočních kaprů
Vánoce v České republice jsou spjaty s celou řadou tradicí. A mezi ně patří i koupení si živého kapra, který je následně podáván na štědrovečerní tabuli. Kádě s živými kapry se tak tradičně objevují několik dní před Vánoci na celé řadě míst. Ovšem! Tento způsob prodeje se nelíbí některým organizacím.
„V České republice stále běžně dochází k situaci, kdy je zákazníkovi umožněno zakoupit si rybu v živém stavu, transportovat ji po libovolně dlouhou dobu bez vody a poté ji přechovávat v nevhodných podmínkách v domácnosti či vypustit zpět do volné přírody,“ vadí organizaci Compassion in world farming.
INFO: Konec prodeje živých kaprů? „Je to týrání zvířat!“ říká organizace
Že ti dárečci neprotestují v supermarketech a jiných obchodech u masných výrobků označených jako hallal. Nebo ještě lépe u porážek, kde je připravují. Ale prudit tam, kde jde o naše tradice spojené s křesťanskými svátky je asi tak nějak mediálně vděčnější a poněkud víc v tepu doby…