Český rybářský svaz připomíná rybářům, že na březích Orlíku proběhne další ročník úklidové akce. Pokud rybář uklidí odpadky třeba na oblíbeném rybářském místě, stačí je v pytli nechat na břehu.
Foto: Český rybářský svaz
O úklidové akci na Orlíku informoval Český rybářský svaz na webu. Rybáři se chtějí připojit k Povodí Vltavy a Českému svazu ochránců přírody, kdy se pokusí uklidit co nejvíce odpadků z břehů Orlické přehrady. A do této úklidové akce se může zapojit každý rybář na Orlíku.
Posbírané odpadky lze nechat na břehu
Velkého úklidu Orlické přehrady se může zúčastnit opravdu každý rybář, kterého štve nepořádek u vody. Jak na to? Pokud se vydáte třeba na oblíbené rybářské místečko na Orlíku, na kterém ale najdete odpadky, tak je stačí posbírat do igelitového pytle. Co dál?
Pytel s nasbíranými odpadky nemusíte nikam vozit. Stačí ho nechat na viditelném místě nad břehovou linií. Proč je nutné odpadky umístit trochu výše na viditelné místo? Jde o to, že vodohospodáři z Povodí Vltavy přehradu napouští, takže je třeba posbírané odpadky umístit tak, aby je neodnesla voda.
Rybáři mohou sbírat odpadky do pytlů do 28. března 2023. Po tomto datu totiž vypluje loď se zástupci ČRS, rybářské stráže, ale také se studenty rybářské školy ve Vodňanech. Tito lidé se postarají o sběr odpadků v pytlích, kdy je naloží na loď, a poté odvezou k likvidaci.
Český rybářský svaz nabízí rybářům také pomoc při zajištění pracovních pomůcek. Rybáři, kteří se chtějí zúčastnit úklidu, se mohou zastavit na Středisku ČRS ve Štědrotíně. Právě tady pak dostanou třeba pracovní rukavice a pytle.
V minulém roce rybáři velké množství odpadu
Tato úklidová akce není žádnou premiérou. Rybáři mají s tímto stylem úklidu Orlické přehrady zkušenosti. Třeba v loňském roce uklidili velké množství nepořádku jak po rybářích, tak i rekreantech. Po rybářích například dobrovolníci uklidili kovové haltýře na rybičky, které se na Orlíku používat už nesmí!
„Velkou část odpadu tvořily PET lahve, plastové kelímky od piva a limonád, polystyren všech tvarů a velikostí. Zajímavé bylo množství nejrůznější obuvi, překvapivě mnohdy i v páru, a také velký počet plastových zapalovačů. Nemálo bylo uklizeno také skleněného odpadu, který je u vody obzvláště nebezpečný,“ popsal loňskou skladbu odpadu tiskový mluvčí ČRS Lukáš Mareš.