DomůNovinkyBourání „černých staveb“ na Nových Mlýnech? Úřadu pomůžou externí právníci

Bourání „černých staveb“ na Nových Mlýnech? Úřadu pomůžou externí právníci

- Reklama -

V oblasti Nových Mlýnů se již několik let hromadí problémy spojené s nelegálními stavbami. Mnohé z těchto objektů byly postaveny bez stavebního povolení. Nově se do problematiky vložil ombudsman.

Na břehu Nových Mlýnů hrozí demolice některých staveb. Některé chaty či domy byly totiž postaveny bez povolení. Nové zjištění ombudsmana odhalilo nejen problémy s nepovolenou výstavbou, ale také nedostatečné řešení ze strany úřadů, které by měly dbát na ochranu životního prostředí.

 

Majitelé čelí demolici kvůli kolizi s biokoridorem

Majitelé získali pozemky v roce 1997 s možností jejich využití pro rekreační účely, avšak často nerespektovali stavební předpisy. To vedlo k nekontrolované výstavbě, která nyní koliduje s plánovaným nadnárodním biokoridorem.

Ministerstvo životního prostředí již v roce 2007 zahrnulo tento biokoridor do Zásad územního rozvoje Jihomoravského kraje. Obec Dolní Věstonice proto musela tento koridor zapracovat do svého územního plánu.

Přestože majitelé pozemků o této změně často nevěděli, nebo na ni nereagovali, nyní čelí důsledkům, které mohou vést k demolici jejich nemovitostí. Šance na legalizaci těchto staveb je minimální, zejména u objektů blízko vody.

 

Ombudsman odhalil nečinnost úřadu v Podivíně

Situace se dále komplikuje i v Podivíně, a to novými zjištěními ombudsmana Stanislava Křečka. Ten nedávno upozornil na neschopnost stavebního úřadu v Podivíně efektivně řešit množství nashromážděných případů nelegálních staveb.

Ombudsman zjistil, že podivínský úřad není schopen situaci zvládnout sám, což vedlo ministerstvo místního rozvoje k rozhodnutí poskytnout úřadu pomoc prostřednictvím externích právníků. Kromě toho Jihomoravský kraj přislíbil také podporu od sousedních stavebních úřadů.

Samotná existence nelegálních staveb není však jediným problémem. Ombudsman upozornil i na jejich negativní dopad na životní prostředí. Hlavní obavou je vypouštění odpadních vod z rekreačních objektů, které by mohlo ohrozit ekologickou rovnováhu oblasti.

Tento problém měl prověřit odbor životního prostředí na břeclavské radnici, ale dle ombudsmanova zjištění úředníci nekonali. Na jejich nečinnost bylo proto začátkem června na krajském úřadě upozorněno.

 

Nejasnosti kolem odpadních vod

Břeclavská radnice se brání tím, že městský úřad provedl kontrolu na šesti pozemcích, které patří jednomu vlastníkovi, přičemž se zaměřil na využití zemědělské půdy a vodního hospodářství.

I přesto zatím není vůbec jasné, jakým způsobem je v dané lokalitě nakládáno s odpadními vodami a zda například nedochází k ohrožení životního prostředí. Výsledky aktuální kontroly jsou údajně v procesu vyhodnocování.

Zdroj: Novinky, ilustrační foto: InRybar.cz

- Reklama -
- Reklama -
- Reklama -

3 KOMENTÁŘE

  1. Celý živost se snažím řídit selským rozumem . A zady mám problém, v čem je problém. Buď je stavba zkolaudována a je legální a nebo tomu tak není, tak poslat vlastníkovi výzvu na odstranění do .. když ji do té doby neodstraní, tak na jeho náklady zbourat. Co tomu brání nechápu, myslím, že naše zákony to bez problému umožňují.

    • Souhlas,a nedávat žádné dlouhé termíny.máš vše v pořádku?Ne tak dočtrnácti dnů ať je uklizeno,patnáctý den buldozer a zplanýrovat.

  2. Chování těch osob užívajících tyto stavby je ve stylu Já! Tohle je tady mé, naše! Dávno to mělo být zlikvidováno a důsledně kontrolováno aby se ten novomlýnský Bronx nerozrostl!
    Bohužel, to není jen tady, ale i na jiných revírech. Zábor břehů. Stavební buňky, maringotky.
    Příchozí rybáře k vodě de facto nepustí.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno

Nejnovější články

Akční nabídky

Nejnovější techniky

Nejnovější články

Akční nabídky

Nejnovější techniky

- Reklama -

Akční nabídky

- Reklama -