Chystaný návrh na úplný zákaz rybářských zátěží z olova, anebo i olověných nábojů, které využívají myslivci, vstoupil do další fáze. Od března do září letošního roku mohou zúčastněné strany podávat vědecké a technické připomínky k chystanému omezení. Tato možnost bude trvat do 24. září 2021. Přesto! Evropská agentura by uvítala první připomínky už do začátku letošního května, aby mohly být použity při prvních diskusích o chystaném návrhu…
Redakce InRybar.cz, ilustrační foto: archiv InRybar.cz
24. září 2021. Tohle je klíčové datum, do kterého zúčastněné strany mohou podávat vědecké a technické připomínky, které se týkají chystaného zákazu olova. Evropská agentura pro chemické látky (ECHA) počítá například s úplným zákazem prodeje a používáním rybářských zátěží z olova.
VÝPRODEJ: Luxusní sleva na rybářská křesla nebo rybářské hlásiče! Poslední kusy!
Pro připomenutí: Jak by zavedení zákazu vypadalo v praxi? ECHA počítá až s pětiletým přechodným obdobím, po kterém by začal platit tvrdý zákaz používání a prodeje rybářských olůvek, anebo olověných střel. Jedinou výjimku by měli sportovní střelci, na které by se vztahovaly přísné podmínky. A omezení by se netýkalo policistů nebo vojáků.
Co se bude dít po 24. září 2021? Po tomto datu se na návrh podívají jednotlivé výbory agentury, ale také zástupci členských států. To by mělo probíhat v příštím roce. Pokud i tyto strany budou souhlasit s návrhem omezení olova, pak se dostane až k europoslancům. Ve chvíli, kdy bude většina europoslanců pro návrh, pak může zmíněný zákaz olova vstoupit v platnost.
Jaký je vlastně důvod vzniku zákazu olova? ECHA tvrdí, že olovem je ohroženo například 127 miliónů ptáků, kterým i kvůli rybářským zátěžím hrozí otrava. Další argument, který ECHA používá, je to, že až 1 milion dětí je ohroženo kvůli konzumaci masa ze zvěřiny, která byla ulovena s pomocí olověných střel.
Rybáři zákaz olova kritizují! Ostatní varianty jsou škodlivější
Chystaný návrh zákazu olova dlouhodobě kritizuje například Český rybářský svaz. Pavel Vrána z ČRS, který je odborníkem na ichtyologii, několikrát uvedl, že například některé kovové náhrady za olovo nejsou vhodné, protože můžou mít negativní účinky na okolí. O jakých kovech například mluvíme?
Pavel Vrána například upozorňuje na to, že variantou je například zinek. Jenže! Ten je vysoce toxický pro rybí plůdek. Pak třeba může přijít na řadu wolfram, jenže ten je podle Pavla Vrány extrémně drahý. A co měděné zátěže? To taky nepůjde! Proč? Protože měď je vysoce toxická pro bezobratlé živočichy, kteří žijí ve vodním prostředí. Ale pozor! Netoxická kovová varianta přece jen existuje! Víte jaká? Zlato a stříbro! Ale tady to z pochopitelných důvodů asi taky neprojde…
VÝPRODEJ: Luxusní sleva na rybářská křesla nebo rybářské hlásiče! Poslední kusy!
Pavel Vrána kritizuje ECHA i z jiného důvodu. Podle rybářského odborníka je „k zamyšlení“, že taková organizace straší veřejnost tím, že olovo ohrožuje milióny dětí, těhotné ženy nebo stamilióny ptáků. Jde například o kritiku toho, že ECHA uvedla, že „údajně“ maso zvěřiny obsahuje části olova, která se pak dostávají do dětských těl…
VÍCE INFO: Pohled odborníka na zákaz olova a možné náhrady! Existuje něco?
Jo maximálně že bude 3 světová! To pak budou umírat lidé a zvířata na otravu olovem😆
Tyhle idioty z ECHA bych nakrmil tím olovem
Ti už fakt nevědí jak lidem znepříjemnit život
Nejde pouze o nějakou nepříjemnost, která chvilkově omezí uživatele, prodejce a výrobce olověných zátěži, střel, broků nebo diabolek do vzduchovek. Olovo je pro své vlastnosti cenově nenahraditelný prvek. Ze strany EU jde o systematické odzbrojení občanů. Když nebude olovo nebudou mít čím střílet a pak jim zbraně budou na prd a tedy budou jednoduše ovladatelní. Jen v ČR je kolem 300000 lidí co má zbrojak a vlastní přes 1mil. zbraní. Ekologie je jen prostředek, jak zákazu dosáhnout. Pokud vím, tak olovo je prvek, který nejde vyrobit a tedy jeho množství je na zemi konečné. Počet vystřeleneho a utopeného olova se meziročně nezvyšuje, takže kde jsou ty obrovské dopady na životní prostředí v posledních letech???? Pouze va studii Echa bez důkazů a měření.
Ja – jako ono budou střely ale jediný prvek, kterym se dá olovo nahradit jako kulky je ocel a ta má malou ranivost, takže lov zvěře bude 100krát těžší. Takový divočák nebo vysoká (jelen) je schopná i po dobré ráně odejít několik desítek metrů a to se olovo zdeformuje, taže raní daleko víc, ale ocel ta projde zkrz a nezpůsobí nic kromě díry, pokud teda netrefí kost. Olovo navíc pokud leží nějakou dobu na zemi nebo ve vodě tak se zapouzdří a pak neni toxický vůbec. Ja si olůvka leju sám a je krásně vidět ten obal. Olovo odleju a to pouzdro zůstane na dně hrnce. A do 2 měsíců se to olůvko znovu obalí. Podotýkám, že to olovo mám většinu času v tašce a je tak minimálně vystaveno vnějším vlivům.