Před nedávnem jsme vás informovali o sporu mezi vodáky a ochránci přírody. Jablkem sváru je řeka Želivka, kde se nachází slalomářská dráha. Zároveň se jedná o přítok do nádrže Želivka, kde se třou boleni draví. Ke sporu se vyjádřila Agentura ochrany přírody a krajiny ČR (AOPK).
V srdci české přírody se odehrává bitva o zachování jednoho z nejvýznamnějších rybích druhů naší země, bolena dravého, a jedné z nejikoničtějších slalomářských drah.
Agentura ochrany přírody a krajiny ČR podniká kroky k ochraně bolena dravého, významné ryby v evropsky významné lokalitě (EVL) Želivka. Tato oblast hostí nejpočetnější přirozeně se rozmnožující hejno této ryby v České republice. Jak uvádí AOPK v tiskové zprávě, bolen dravý hraje důležitou roli v udržování kvality vody v nádrži Švihov (Želivka), která je největší vodní nádrží na pitnou vodu v zemi.
Proč je bolen v ekosystému tak důležitý?
Bolen dravý je rybou, která ke svému přirozenému rozmnožování potřebuje tekoucí vodu. Přirozený výtěr probíhá na přítocích do vodních nádrží, kde je voda proudná a okysličená. Ryby se zde třou na jaře, obvykle při teplotách vody mezi 4 a 6 stupni Celsia.
Bolen podle AOPK rovněž významně ovlivňuje složení rybí populace, protože redukuje tzv. bílou rybu, která požírá zooplankton, a právě ten je klíčový pro omezení růstu sinic, což přispívá k zachování čistoty vody.
Dopady provozu vodáckého kanálu: kanál způsobuje až 100% úmrtnost
Podle AOPK probíhá na Želivce monitoring stavu populace bolena dravého od roku 2013 za využití moderních vědeckých metod. Od roku 2017 se na výzkumu podílí také Akademie věd ČR (AV ČR), která publikovala řadu studií zaměřených na rozmnožování této ryby a vývoj jejích jiker. Výsledky ukazují zhoršující se stav populace bolena dravého v EVL Želivka, přičemž příčiny tohoto poklesu zahrnují také provoz vodáckého kanálu v lokalitě.
Jak uvádí AOPK ve své tiskové zprávě, provoz vodáckého kanálu způsobuje až 100% úmrtnost vývojových stádií bolena dravého.
Monitoring z roku 2023 potvrdil negativní vliv kanálu na přirozený výtěr této ryby a zdůraznil nutnost odborných zásahů, které by zajistily dlouhodobou udržitelnost populace. Jednou z navrhovaných variant je omezení provozu vodáckého kanálu v období od 20. března do 31. května, kdy dochází k tření bolena a následnému vývoji jiker.
Jednání o opatřeních
AOPK zahájila jednání se zástupci SK Žižkov, provozovatelem vodáckého kanálu, a dalšími organizacemi, jako jsou AV ČR, Krajský úřad Vysočina a Povodí Vltavy.
Podle AOPK by omezení provozu ovlivnilo přibližně deset tréninkových a závodních dní. Krajský úřad Vysočina již zahájil řízení o omezení provozu a požádal AOPK o vypracování odborného stanoviska, které by mělo být dokončeno do srpna letošního roku.
Tady si někdo dělá legraci. Jestli je některých ryb dostatek , tak je to Bolen dravý. Chytají se velmi obtížně a věnují se jim pouze opravdoví specialisté a 100% jich pustí. Přehrada Švihov(Želivka) je jimi doslova přecpána a má kromě samotné Trnávky dostatek jiných přítoků, kde se mohou vytřít. Takovou diskuzi s „ochránci přírody“ by nikdo neměl vést a poslat je někam hodně daleko. P.S. Vodák tedy opravdu nejsem.
Přeji si dvě věci. Ochranu naší rybí fauny a samozřejmě likvidaci AOPK. Jelikož je AOPK prolhanou a záškodnickou organizací, článku samozřejmě nevěřím.
Za me totalni ho…….na
Kanal je pousten velmi vyjimecne a navic na velmi kratkou dobu . Je to vzdy kdyz tece vodacky svatek .Zajimalo by me kdo za tema udajne odbornejma cancama stoji .
Zdravím Vás, Pavle,
zde posílám vyjádření AOPK, ať se na něj můžete podívat – https://aopk.gov.cz/-/ochrana-bolena-draveho-na-zelivce?redirect=%2Fweb%2Fcz%2Faktuality-vyber.
Hezký den!
Jiří Mráz, redaktor
Ano, to je zcela zásadní informace typu JPP, tedy „jedna paní povídala“! Naprosto chybí jakákoliv informace JAKÝM způsobem vodácký kanál vraždí nevinné jikry. Připadá mi to, že někdo rozhodl od stolu, jen aby vykázal nějakou činnost. Zhruba stejně, jako zarputilí likvidátoři kalifornských přehrad opěvují návrat lososů, ale že není voda na hašení tragických požárů jaksi nevadí.
AOPK jako tradicne nezklamal a dokazal, ze jestli necemu nerozumi, tak je to priroda. Bolen dravy je ryba, ktera je premnozena prakticky vsude a to, ze ji ubyde je jen dobre pro ostatni rybi populaci. Pripada mi na hlavu postavena neustala ochrana at uz vodnich nebo suchozemskych predatoru bez zajisteni jejich potravy. Vydrysek je moc hezky, ale ne kdyz se krmi ve vasem rybnice a nahrada skody nepokryje ani jeji administraci.
Předpokládám, že i tihle záškodníci, jako AOPK, pobírají peníze z veřejných rozpočtů, že? Hanba!!! Pokud si bolen vybere na vytření nešikovně zrovna slalomový kanál, tak to má prostě smůlu. Stejně, jako když mu ty jikry sežere některý z jeho přirozených predátorů. Ať se tedy jde třít někam jinam, třeba do souběžného toku Trnávky 🙂
Naprostá hloupost, bolenů je až až…. Kdo chodí kolem vody, vidí jejich téměř neustálou aktivitu…… AOPK jako obvykle podává nesprávné informace, které jen podporují její interpretaci tzv. problémů. Ani slovo o kormoránech, kteří škodí mnohem víc, než jakési škody „provozem slalomového kanálu“.
AOPK jsou obyčejní aktivisté placení ze státních pěněz. Jejich náplní práce je škodit všem, co nemají vypláchnutý mozek zelenou pseudoideologií.
Moc tomu nerozumím. Jedná se o kanál, který je na výtoku z nádrže Trnávka? Odkaz na mapy viz níže.
Pokud ano, tak jak to souvisí se třením bolenů na přítocích? Vodácký kanál totiž není na přítoku… Nebo má SK Žižkov ještě nějaký jiný kanál v lokalitě?
https://www.google.pl/maps/place/Slalomov%C3%BD+kan%C3%A1l+Trn%C3%A1vka/@49.5249113,15.2159678,17z/data=!4m6!3m5!1s0x470cfb3d96a8b75d:0x91a9f94c6d037ad0!8m2!3d49.5239726!4d15.2193428!16s%2Fg%2F11f8h4j5x3?hl=en&entry=ttu&g_ep=EgoyMDI1MDEyMS4wIKXMDSoASAFQAw%3D%3D
Každý tady píše o Želivce.Kanál je přeci na Trnávce(Trnavě).
Podívejte se lidi, příroda má sloužit především lidem, pokud myslíte že rybám, žabám, vlkům, medvědům,
potom se nedivte tomu, co se děje. Pokud nějaký živočišný druh přežije a přizpůsobí se, je dobře. Aby se
ale lidi přizpůsobovali bolenům, žabám, vlkům, to určitě není dobře. Dělejte jak myslíte. John
Želivku obcházíme každý rok mnohokrát v různých obdobích. Nesmí se tam, ale na to… neděláme tam nic, krom chůze a kochání se přírodou.
Bolenů je Švihov přeplněný. Kdykoliv se vyskytnete u vody, slyšíte, jak „mlátí“ všude okolo.
Nějak se mi nechce věřit, že to není aktivita nějakého odborného dobrosera, který neví, co by dělal užitečnějšího.
Jistě, bolen má „nápadný“ životní styl a je vidět, takže v očích mnoha je ho všude dost. I kdyby byl v lokalitě jeden a jen aktivně lovil v celém svém teritoriu. Takže netřeba přemýšlet nad tím, jestli mu člověk svou činností neškodí a jestli za pár let nedostane na prdel. Jestli je nepřizpůsobilý, tak ať zdechne.
A ochrana přírody je úplně k ničemu. Dokud vám za barákem nezačnou stavět fabriku, budovat skládku, nebo obchvat, to se potom hodí, včetně těch škůdců z AOPK….