Spolek rybářů Přátelé vod pětilisté růže zveřejnili případ zničení úseku chovného potoka, ve kterém byly jikry pstruha obecného. Do úseku chovného potoka vjel bagr, aby odstranil nánosy v korytě.
Ilustrační foto: InRybar.cz
Přátelé vod pětilisté růže informovali o tom, že do úseku chovného potoka vjel bagr, aby odstranil nánosy v korytě potoka. Těžká technika na vybraném místě začala pracovat na základě „apelu“ majitele nedaleké nemovitosti. Jenže! Rybářům podle všeho nikdo nic neřekl, takže ti tak nemohli „přestěhovat“ ryby a další vodní živočichy do bezpečí.
V chovném potoce byly ryby, po práci bagru zmizely
Úsek chovného potoka byl pod „drobnohledem“ rybářů ze spolku Přátelé vod pětilisté růže, kteří na této tekoucí vodě prováděli monitoring. Rybáři například uvedli, že v potoce před úpravami byly jikry pstruha obecného, a žili v něm také raci nebo mihule.
Vše ale změnily zmíněné práce těžké techniky. „Před zásahem desítky ryb, po zásahu nula,“ uvedl spolek Přátelé vod pětilisté růže. K popisu celé události pak rybáři přiložili i video, na kterém jde vidět stav toku před pracemi, a následně po nich. Ten rozdíl v „charakteru toku“ je viditelný na první pohled. A pro rybáře to není nic příjemného…
VIDEO: Jak vypadal potok před úpravami, a následně po nich? Více ve videu
Byly zásahy bagrem v potoce nutné?
Po této smutné události se rybáři ze spolku rozhodli sepsat několik doporučení (zejména pro úředníky), jak takovým situacím zabránit. Prvním zásadním apelem ze strany rybářů je to, aby k podobným zásahům docházelo jen v opravdu opodstatněných případech.
Rybáři ze spolku Přátelé vod pětilisté růže například upozornili na to, že nánosy v tomto chovném potoce nedosáhly takové „úrovně“, aby muselo dojít k tak velkému rozsahu úprav s pomocí těžké techniky. Pravdou ale je, že lidé třeba ani netušili, že v potoce nějaké ryby jsou.
Kdekoho by to mohlo na první pohled „trknout do očí“: Když se totiž člověk podívá na video před samotným vjetím bagru do úseku chovného potoka, tak by někoho ani nemuselo napadnout, že v něm žijí ryby. Jenže to je právě ten problém!
„To, že při pochůzce kolem potoka nevidíte žádnou rybu a místní obyvatelé tvrdí, že ve vodě jsou jen žáby, není směrodatné. Ověřte si informace u místních organizací rybářského svazu. Ví, co se kde vyskytuje,“ upozorňují Přátelé vod pětilisté růže.
Pomohl by záchranný odlov, rybáři ale musí o pracích vědět
Samozřejmě, v uvedeném případě by pomohl záchranný odlov, kdy by se ryby přemístily ze zasaženého úseku do bezpečí. Ovšem! K záchrannému odlovu dojde jen tehdy, pokud rybáři dostanou informaci o tom, že se k podobným zásahům do koryta potoka schyluje. A to se tady očividně nestalo.
Rybáři ze spolku tak například apelují na úřady, aby s rybáři lépe komunikovaly. „Dobře víme, že podobné zásahy se realizují pouze na základě ohlášení na ORP a tyto orgány na ně nemusí dle zákona dotčené organizace upozorňovat. Pořád ale platí, že by nám všem mělo záležet na přírodě kolem nás. Vedle povinností vyplývajících ze zákona se můžeme řídit i těmi morálními. Komunikujme mezi sebou a chraňme přírodu,“ apelují Přátelé vod pětilisté růže.