Jaký vlasec na kapry vybrat? Jaký by měl mít průměr? A jakou nosnost? Tohle jsou nejčastější otázky milovníků lovu kaprů při výběru nového vlákna. A všechny otázky jsou na místě! Vlasec na kapry musí splňovat celou řadu kritérií, aby vydržel náročný lov. Ovšem! Mnoho rybářů zapomíná na to, jak by měl vlasec na kapry vypadat, aby předváděl ty nejlepší výkony při nahazování. Proč je to důležité? No, nahazovat daleko je někdy (dost často) velmi žádoucí. A když použijeme dobrý vlasec na kapry, pak můžeme nahazovat daleko mnohem snadněji…
Největším nepřítelem dalekých náhozů je velký průměr navazovacího materiálu – čím hrubší navazovací materiál, tím větší tření a kratší délka náhozu. Jenže! Pokud rybář nemá navinutý silnější vlasec, pak se nemůže při náhozu pořádně opřít do udice. Důvod je jednoduchý – vlasec by to nevydržel. Když rybář použije příliš tenký vlasec, do kterého se opře, pak to častokrát vlákno nevydrží.
Rybáři tak používají nejrůznější předvazy. Princip je jednoduchý: Na cívce mají namotaný slabší vlasec, jen na posledních 10 až 20 metrech mají připevněný kus silnějšího vlákna. To aby vydrželo ten nápor ze strany rybáře při nahození. Jenže ani tohle není ideální! Při švihu totiž dochází k velké ztrátě síly při průchodu uzlíku spojující předvaz a zbytek vlasce na navijáku očkama prutu. Uzlík jednoduše v očkách prutu „dře“, což zkracuje délku náhozu. A to dost výrazně!
Co s tím? Angličtí inženýři přišli s revolučním řešením. Na rybářský trh uvedli unikátní vlasec, který má rozdílný průměr. Jaký je princip? Na vrchní části cívky navijáku (po navinutí) je průměr vlasce hrubší, aby vlákno vydrželo sílu při švihu. Postupně se ale průměr vlákna ztenčuje, což výrazně přispívá k menšímu tření a lepšímu odvíjení z navijáku. Výsledkem je tak mnohem delší nához. Pojďme si ten vlasec představit blíže…
Kaprový vlasec KORDA Subline Tapered Mainline
Výrobek je dostupný na e-shopu Chyť a pusť za nejnižší cenu na trhu!
Geniální vlasec na kapry od anglické společnosti KORDA. Toto vlákno je perfektní především v tom rozdílném průměru. Znovu: Principem je, že po namotání na cívku navijáku budete mít ve vrchní části větší průměr, který dovoluje se opřít do udice při nahození. Následně se průměr vlasce snižuje, což výrazně napomáhá k menšímu tření, takže montáž letí citelně dále. Super!
K dalekým náhozům samozřejmě přispívá i celková charakteristika vlákna KORDA Subline Tapered Mainline. Toto vlákno je nádherně hladké, což také přispívá k menšímu tření při pohybu v očkách prutu. Zároveň, toto vlákno je luxusně poddajné – nechová se jako struna – a to také pomáhá k delším hodům.
Vlasec KORDA Subline Tapered Mainline se na trh dodává v několika provedeních. Průměr tohoto vlasce začíná na 0,28 mm, 0,30 mm nebo na 0,33 mm a pokračuje až do 0,50 mm. Stačí si jen vybrat, jaké vlákno potřebujete. My osobně doporučujeme „zlatý střed“ – tedy vlasec o průměru 0,30 mm. To je naprosto dokonalé na většinu našich revírů!
Tenhle vlasec je výborný i v tom, že má nenápadné zbarvení, díky kterému nejde vidět na většině vod. Vlasec na kapry KORDA Subline Tapered Mainline parádně splývá s terénem a nehybně „číhá“ na kořist. Luxus! Jedná se o perfektní vlákno, do kterého se okamžitě zamiluje každý kaprař!
Výrobek je dostupný na e-shopu Chyť a pusť za nejnižší cenu na trhu!
Ilustrační foto: Chyť a pusť