Podzim je v plném proudu. Listí na stromech se barví do úžasných odstínů, a teploty pozvolna klesají. Tohle je jasným signálem pro ryby, aby se začaly připravovat na nehostinné chvíle. Proto teď hledají jakoukoliv potravu, která jim pomůže vytvořit si životně důležité tukové zásoby. Zvýšeného apetitu ryb by teď měli využít i rybáři! Aktuální situace totiž slibuje hromadu záběrů! Ale jak připravit vhodné krmení pro podzimní lov, aby u vody fungovalo?
Hned ze startu je důležité si uvědomit jednu věc: Kapři milují například živočišnou potravu, kterou ve vodním prostředí velmi dobře cítí a s velkou chutí ji přijímají. Tato potrava totiž kaprům slibuje rychlý příjem důležitých živin, které budou za nedlouho potřebovat. Proto je dobré do krmení vkládat suroviny, jež mají velmi silný „masový“ základ. Dále je důležité do krmení dávat takové suroviny, které dokážou vysílat intenzivní pachové „signály“ i ve studené vodě. Za chvíli si je představíme…
Jelikož teplota vody padá dolů, je vhodné do krmení nepřidávat olejnaté složky. Proč? Tyto suroviny nejsou za nízkých teplot tak účinné, jako například v létě. Proto není moc dobré teď dávat řepku, jež prostě ve studené vodě „nepracuje“ tak dobře.
A ještě jeden důležitý bod: S krmením to nepřehánějte! Je sice fakt, že kapři teď žerou enormně, ale jejich apetit se může zastavit, protože teploty mohou razantně klesnout. To neznamená, že kapři přestanou žrát úplně, ale mnohem rychleji se nasytí a déle tráví potravu. Proto je vhodné při lovu kaprů používat takové krmení, které má silný pach, ale kapři se z něj příliš nenasytí. Tahle taktika dává smysl: Kapři budou šmejdit na našem lovném místě, protože je budou lákat nejrůznější pachy, ovšem nebudou mít hned plná břicha, takže jen tak hnedka neodplavou pryč. A to potřebujeme!
Co se týče dávky krmení: Krmnou dávku nastavujeme podle záběrů. Pokud kapři mají „rozjetý“ apetit, nebojíme se do vody přihodit více krmení. Zvýšenou žravost kaprů pochopitelně poznáme podle většího množství záběrů. Pokud kapři ale neberou, pak krmnou dávku zmenšíme. Tím tak máme jistotu, že lovné místo „nepřekrmíme“.
Co do krmení pro podzimní lov kaprů?
Nejlepším krokem je pro výrobu ideálního „podzimního“ krmení použít základní krmnou směs, která má masový základ. Je pravdou, že opravdu kvalitních masových směsí není na trhu příliš. Odpovědí může být to, že je mnohem levnější dělat krmení s příchutí vanilky, medu nebo scopexu, neboť tyto přísady nejsou tolik nákladné. Přesto, i masovou krmnou směs můžete pořídit za pár korun. Například krmení Orlická mušle nebo Halibut slibují velký počet záběrů od mlsných kaprů, přitom cena tohoto krmení je opravdu lidová. Na tomto krmení je opravdu výborné jeho složení a pach, díky čemuž dokáže přilákat mlsné kapry na lovné místo. Na tyto kvalitní krmné směsi mrkněte ZDE. Do základní krmné směsi následně přidáme další suroviny, které zaručují vysoký počet záběrů od kaprů. O jaké suroviny se jedná?
Belachan: Tohle je naprostá bomba! Belachan je surovina, jež má jeden z nejsilnějších masových základů mezi surovinami, které se v rybařině používají. Co to je? Belachan je rozpustná fermentovaná kreveta. Už jen z tohoto spojení se trochu „navaluje“. Ano, hádáte správně. Belachan strašně smrdí! Je to fakt síla! A právě proto je tak výbornou surovinou do krmení. Ve vodě totiž belachan vypouští velmi intenzivní pachové signály, které donutí kapry se přiblížit na krmné místo.
Tento belachan se dodává v pevném stavu v kostce. Škála jeho použití je opravdu obrovská. Můžete ho nastrouhat, nalámat, nakrájet do krmení, čímž jej velmi výrazným způsobem zatraktivníte. Nejlepší je belachan hodit do krmení (stačí opravdu malé množství), vše namočit a nechat odstát. Belachan se krásně nasaje do krmení, které následně vypouští velmi silný odér! Tohle je luxus!
S belachanem manipulujte opravdu opatrně. Neotvírejte ho v místnostech, které obýváte. Ten puch se velmi těžko vyvětrává! Belachan je dobré skladovat ve vzduchotěsných obalech, které zaručují, že s touto surovinou „nezamoříte“ žádný prostor.
Belachan je dostupný na e-shopu Chyť a pusť za nejnižší cenu na trhu!
Krevetová moučka: U těch krevet ještě chvíli zůstaneme, neboť se jedná opravdu o luxusní surovinu do krmení. Krevetová moučka je TOP surovinou pro přípravu krmení do studené vody! Tahle surovina má velmi zajímavou vůni, která i za nízké teploty dokáže přimět kapry k žravosti. Na této moučce je perfektní její struktura. Jedná se o lehkou moučku, jež na krmném místě vytváří nenapodobitelný „mrak“. Tohle mají kapři rádi.
Do krmení stačí přidávat menší množství krevetové moučky. Jedná se o surovinu, která v krmení vytvoří nenapodobitelný, pachový „ocas“. Kapři mají krevetovou moučku opravdu rádi a spolehlivě na ni reagují. Proto ji zkuste při podzimních výpravách za kapry přidávat do krmení. Rozdíl uvidíte sami…
Krevetová moučka je dostupná na e-shopu Chyť a pusť za nejnižší cenu na trhu!
Robin Red: Tohle je špičková surovina do krmení, i když nemá masový základ! Co to je Robin Red? Robin Red je tajná směs koření a bylin, která má velmi intenzivní pach. Ta vůně je opravdu nezaměnitelná! Jedná se o exkluzivní surovinu, jež se ve velkém používá při výrobě nástrah a návnad na kapitální kapry. A ono se není čemu divit! Tahle směs má na kontě rekordní ryby!
Robin Red do krmné směsi přidáváme po menších dávkách. Tato surovina má tak silný odér, že není zapotřebí to nijak přehánět. Robin Red je rovněž známý svou výrazně rudou barvou. I to hraje při lovu kaprů roli, neboť tyto ryby moc dobře vidí kontrastní věci na dně. A hlavně: Robin Red perfektně „pracuje“ i za nízkých teplot. Proto je dobré jej do krmení přidávat při podzimních výpravách za kapry!
Robin Red je dostupný na e-shopu Chyť a pusť za nejnižší cenu na trhu!
Ilustrační foto: Chyť a pusť