Mrtvá rybička patří k nejlepším nástrahám na candáty. Jedná se o přirozenou kořist těchto rybích predátorů, proto je její úspěšnost tak obrovská. Na mrtvou rybičku můžeme chytit opravdu nádherné „kusy“. Ale! Při lovu je zapotřebí dbát na několik detailů, které rozhodují o úspěchu nebo neúspěchu. Pojďme se podívat na několik faktorů, které mohou přinést tolik kýžený úspěch…
Abychom byli při lovu candátů na mrtvou rybičku úspěšní, je zapotřebí například znát chování candátů. Candát je „hejnová“ ryba, která svá loviště navštěvuje v pravidelných intervalech. Jistě se vám již mnohokrát stalo, že jste candáty na určitém místě lovili v „plus mínus“ stejnou dobu. To je právě dáno tím, že candát svou kořist stopuje a aktivně ji hledá, a zároveň se na svá loviště vrací. Takže chování těchto ryb je například oproti štice naprosto odlišné…
Kde chytat candáty na mrtvou rybičku?
Mrtvou rybičku je zapotřebí prezentovat tam, kde se vyskytují candáti. Zní to směšně jednoduše, jenže mnoho rybářů se snaží candáty hledat na místech, kde prostě nejsou. Jaká jsou typická místa, na kterých candáti loví? Pokud najdete kamenitý břeh, který se skládá z tvrdého štěrku nebo velkých balvanů, pak to tady rozhodně vyzkoušejte. Podobná charakteristika dna a břehu candáty láká jako magnet. Mezi balvany se navíc skrývá i obrovské množství drobných rybiček, které candáti chtějí dostat.
A pak tady máme klasické fleky, na kterých najdeme „pařeziště“, padlý strom nebo například strmou hranu. To všechno jsou místa, kde se candáti vyskytují. Candáti se na těchto místech s velkou oblibou shlukují a čekají na ideální příležitost pro zahájení „tahu“ za kořistí. Rozhodně pak nesmíme zapomenout ani na ta místa, kde se prostě vyskytuje velká masa drobných rybek. Protože je jen otázkou času, kdy za ní přitáhnou candáti.
Kdy chytat candáty na mrtvou rybičku?
Tohle je těžká otázka. Ale jak už jsme nakousli: Nejúspěšnější je ten, kdo dokáže vysledovat chování candátů na daném revíru. Ano, o candátovi se říká, že je noční dravec. A platí to. Ovšem pokud trefíme jejich stanoviště, pak je můžeme v klidu chytat i v pravé poledne. Není na tom nic zvláštního.
Co tím chceme říct? Sledujte chování candátů na daném revíru a zkuste si pamatovat, kdy a kde záběry přichází. Je totiž dost pravděpodobné, že na daném místě v danou dobu se budou záběry opakovat. Při nočním rybaření totiž klidně můžete najít „tepnu“, po které candátí přejíždějí z loviště na loviště. Při denním chytání zase můžete narazit na jejich stanoviště. Pokud tohle dokážete vysledovat, pak máte vyhráno. A pozor! Jestli candáti na daných místech přestanou brát, je zapotřebí změnit místo a hledat jinde.
Jak chytat candáty na mrtvou rybičku?
Chytání candátů na mrtvou rybičku nejlépe funguje ve spojení s položenou. Právě díky položené prezentujeme naši nástrahu u dna, kde candáti nejčastěji loví. Tito dravci jsou pověstní svým unikátním, plíživým pohybem v těsné blízkosti dna. Proto je dobré naši nástrahu právě zde prezentovat. Ano, může se stát, že candáta ulovíme i na montáž se splávkem, ovšem v porovnání s položenou nemá šanci.
Zdálo by se, že mrtvá rybička je sama o sobě vynikající nástrahou, kterou netřeba vylepšovat. Ale chyba lávky! U mrtvé rybičky můžeme velmi výrazným způsobem posílit její pachovou stopu. A právě ta je při lovu candátů u dna klíčová! Jen si to představte: Mrtvá rybička nehybně leží u dna, takže dravec nemá moc možností, jak ji najít, takže na ni prostě musí „narazit“. A to se ne vždy povede.
Ale! Právě posílením pachové stopy mrtvé rybičky můžeme docílit toho, že naše nástraha bude vydávat intenzivní pachové signály na velkou vzdálenost, které budou lákat candáty s velmi dobrým čichem k záběru. Tohle funguje! Jak pachovou stopu mrtvé rybičky posílíme? Jednoduše! S pomocí speciálního spreje. Tenhle sprej obsahuje celou řadu pro candáty atraktivních látek, které dokážou ve vodě vytvořit hutné pachové signály. A právě díky nim šance na záběr od candáta výrazně roste! Tohle vyzkoušejte…
Atraktivní sprej na candáty je dostupný na e-shopu Chyť a pusť za nejnižší cenu na trhu!
Ilustrační foto: Chyť a pusť
Mohu se zeptat kolika let se dožívá okoun obecný
Dobrý den, Marku,
strašně moc závisí na lokalitě, kde okouni žijí. Ale tyhle ryby mohou žít i 10 a více let.
Krásný den!
Redakce InRybar.cz