Rybářská sezóna se pozvolna blíží. Je zapotřebí se připravit! Jenže s jakými pochutinami vyrazit na ryby na začátku sezóny? V době, kdy je voda ještě pořádně studená a ryby nesbírají potravu tak často a v takovém množství? Nebojte, není to žádná věda. Na kaprovité ryby můžete z jara vyzkoušet celou řadu nástrah, které zaručeně fungují. Důležité ale je, abyste to ve studené jarní vodě nepřehnali s velikostí. Vsaďte na menší nástrahy! Uvidíte, vyplatí se to. Přinášíme seznam nástrah, na které můžete chytat při svých prvních vycházkách k vodě…
Nebudeme se zaobírat žádnými „super moderními“ nástrahami. Ne! Dneska se podíváme na klasické nástrahy, které jsou léty osvědčené, a na které můžete bez nejmenších obav vsadit. Chytali na ně už naši dědové, a přesto pořád fungují. Jde především o živé nástrahy (žížaly, červy) nebo kukuřici či pečivo. Ano, tohle jsou rybí pochoutky, kterým žádný kapr, cejn, lín nebo jiná kaprovitá ryba prostě neodolá.
Tip: Sleva na nástrahy! Luxusní nástrahy na kapry za akční cenu!
Živé nástrahy: Nestárnoucí klasika, která tady bude navěky
Není nic lepšího, než dát rybám jejich přirozenou potravu, která jim chutná. A tím hmyz bezesporu je. Mezi rybáři se z této kategorie nástrah nejvíce rozšířily žížaly a mouční červi. Není se čemu divit. Tyto „potvůrky“ jdou velice jednoduše nastražit na háček, na kterém se navíc velice svůdně kroutí. Tento pohyb živých nástrah působí na ryby jako magnet. Proto jsou živé nástrahy mezi rybáři tolik oblíbené. Ryby je jednoduše milují a spolehlivě na ně berou.
Vraťme se ještě na chvíli k výhodám živých nástrah. Nesmíme totiž zapomenout na další přednost červů a žížal – na jejich pach. Žížaly a červi ze svých těl vydávají určité pachy, které ryby lákají. A následně k oněm pachům přidejte i barvu těchto nástrah. Ta hraje velkou roli především u moučných červů, kteří jsou světlí, takže na dně jdou velice dobře vidět. Kaprovité ryby tak moučné červy snáze najdou, což může hrát významnou roli v počtu záběrů. U žížal ale hraje jejich barva také velkou roli. Například červené zbarvení hnojáků je pro některé ryby neodolatelným lákadlem.
Žížaly na ryby: Jistě víte, že se v rybářském světě žížaly dělí na několik druhů – na klasické žížaly, hnojáky a rousnice. Rousnicemi se teď zabývat nebudeme, protože kvůli jejich mohutnosti nejsou tou nejideálnější volbou pro lov v časném jaře. Pojďme se tedy raději podívat na hnojáky. Přesně tento druh žížaly patří k naprosto nejlepším nástrahám na začátek sezóny. Proč? Hnojáci se po napíchnutí na háček hbitě kroutí, a to i ve studené vodě. Navíc, mají nádherně rudou barvu a jejich tělo obsahuje pro ryby atraktivní žlutou tekutinu. Hnojáci jsou opravdu perfektní a na začátek sezóny je určitě doporučuji.
Ještě nesmíme zapomenout na klasické žížaly (dendrobeny). Osobně se přiznám, že pokud bych si měl vybrat mezi těmito žížalami a hnojáky, vyberu si určitě hnojáky. Ti jsou hbitější, barevně atraktivnější, a obsahují již zmíněnou žlutou tekutinu. Ovšem problémem je, že ti skuteční hnojáci jsou jen velmi těžko k sehnání. Proto jsou klasické žížaly vhodnou náhražkou. Na začátek sezóny je lepší vzít menší velikost žížal. Ryby přeci jenom ještě tak aktivně a v takovém množství nepřijímají potravu. Takže raději skutečně sáhněte po menších a drobnějších žížalách.
Tip: Sleva na nástrahy! Luxusní nástrahy na kapry za akční cenu!
Červi: Myslím si, že není třeba nějak sáhodlouze představovat tuto nástrahu. Červi jsou a vždy budou perfektní nástrahou. Mezi rybáři panuje trochu mylná představa, že tato nástraha je vhodná pouze pro lov bílé ryby. Ale tak tomu skutečně není. Červy milují i kapři. Jen je problém, že rybáři neumí na kapry tuto nástrahu vhodně nastražit. Přitom současný trh nabízí velké množství zajímavých pomůcek, které nastražení červů na kapry umožňují.
Červi jsou vhodní jak na háček, tak i do krmení. Do krmení můžete přidávat přímo živé červy, anebo jejich kukly. Já osobně kukly do krmení přidávám s velkou oblibou. Jedná se totiž o velice výživnou složku, kterou ryby s chutí přijímají. Na druhou stranu, živí červi v krmení dělají opravdové divy. Po vhození do vody začnou z pomalu rozpouštějící se krmné směsi vylézat ven, takže červi na dně vytvoří atraktivní krmný koberec, který přiláká každou rybu k vaší nástraze. Tohle prostě někdy vyzkoušejte.
Pečivo: Nástraha klasiků, která stále žije
Pečivo je mou nejoblíbenější nástrahou na brzkou část nové sezóny. Ovšem v rozumném množství! Když se vydám na kapry, tak nechám klasické rohlíkové boilies doma. A raději sáhnu po ještě menších kuličkách, které se jmenují MIKRO ROHLÍKÁČ. Jde o nástrahu titěrné velikosti, která je perfektní do chladné vody. Tato nástraha z pečiva je silně nadipovaná, takže i za nízké teploty vydává koncentrovanou pachovou stopu. Navíc, její syté zbarvení napomáhá k tomu, že jde i na temném dně po zimních měsících velice dobře vidět.
Tip: Sleva na nástrahy! Luxusní nástrahy na kapry za akční cenu!
Jistě, při lovu na jaře nemusíte sahat po komerčních nástrahách. Stačí si udělat nástrahu z pečiva doma. Pokud se tak rozhodnu, pak většinou vyrábím lisované pečivo. Takovou nástrahu vyrobíte za pár minut. Stačí vzít rohlík, dát jej nad vařící vodu a chvíli počkat. Pak napařený rohlík vezmete, vložíte jej do sáčku a dáte jej mezi dvě prkénka. Ta pak zatížíte. Až rohlík vychladne, vytáhnete onen rohlík, který má takovou „gumovou“ konzistenci, a nakrájíte jej na titěrné kostičky. A je hotovo, můžete na ryby!
Pečivo samozřejmě používejte i do krmení. Ať už do návnady přidáte strouhanku nebo kousky pečiva, nic tím nezkazíte. Pečivo je perfektní surovinou do krmení. Je vznášivé, má výrazně světlou barvu a voní. To ryby bezesporu ocení. Díky tomu je pečivo na ryby opravdu skvělou surovinou, kterou mnozí rybáři podceňují. Jenže to je chyba, protože pečivo na ryby moc dobře funguje!
Kukuřice: Při jarním chytání nesmí chybět!
O kukuřici dneska jenom krátce. Pro jarní rybaření se nejlépe vyplatí koupit jednu plechovku sladké kukuřice. Množství je plně dostačující jak na lov, tak i drobné zakrmení. Osobně při lovu v časném jaře do krmné směsi pár zrníček kukuřice přidám, ale nepřeháním to. Kukuřice je pro ryby lákává z mnoha důvodů – má nádhernou barvu, zajímavou vůni a sladkou chuť. To jsou ideální kombinace na jarní chytání.
Ale jak už jsem řekl – netřeba to přehánět s množstvím. A to platí nejen o krmení, ale i nástraze. Proto na začátku sezóny chytám s kukuřicí tak, že na malý háček napíchnu jedno zrníčko. K ní pak někdy přidám třeba dva moučné červíky pro oživení nástrahy. Mnohdy právě toto spojení u vody nejlépe funguje. Tak to vyzkoušejte…
Přeji vám úspěšný vstup do nové rybářské sezóny…
Autor: Viktor Krus