Feeder. Geniální rybolovná metoda, která spojuje dech beroucí akčnost s precizní jemností. Feeder je nádherná disciplína. Rybář si může vybrat z nespočtu variant feederových taktik. A také si může vybrat, jakou rybu chce vlastně lovit. Feeder se může zdát jako nepřehledná a složitá záležitost. Ale není tomu tak! Ten, kdo chce jednoduše chytat, tak feeder je pro něj tou správnou cestou. Přesvědčte se sami…
Ano. Feeder je to chytání na jemné pruty s reflexními špičkami, které slouží jako signalizátory záběrů. Lov ryb na feeder je nádherný v tom, že při správné volbě vybavení můžeme lovit jak velké kapry, cejny nebo amury, tak i drobnou bílou rybu. Záleží jen na nás, jak se rozhodneme. Zjednodušeně řečeno, vybavení je zapotřebí zvolit podle loveného druhu ryby. To znamená, že pokud půjdeme chytat kapry na velkou stojatou vodu, pak si vezmeme jinačí vybavení, než když jdeme na malou říčku na tlouště. V tom jsou totiž hned dva rozdíly – lovené ryby a typy vod, kde lovíme…
Nebudeme zabředávat do těch nejtitěrnější detailů. Jen si pěkně nastíníme, co vlastně budeme potřebovat při našich začátcích s feederem. Pomůcek pro milovníky feederu jsou mraky. K nim se ale s postupem času určitě dostaneme. Teď si probereme jen ty nejzákladnější věci, které jsou pro lov na feeder naprosto klíčové.
Tip: Začínáte s feederem? Stáhněte si česky psanou příručku s hromadou tipů a triků pro efektivnější lov na feeder! Autoři jsou uznávání odborníci na feeder z anglické společnosti MATRIX.
Feederové pruty
Hned na začátku si musíme ujasnit jednu věc. Feederové udice se dělí do třech kategorií – LIGHT, MEDIUM a HEAVY. Ano, toto označení rozděluje udice do jednotlivých tříd. A právě toto rozdělení nám napomůže pro efektivnější výběr té pravé udice pro náš lov. Co vlastně nám rozdělení prutů na feeder říká? Pojďme si to srozumitelně vysvětlit.
DOPORUČUJEME: Vybavení na feeder MATRIX naleznete ZDE
Feederové pruty LIGHT se obvykle pohybují v gramáži do 40 gramů. Tento údaj nám tedy prozrazuje, že tyto udice jsou vhodně pro velmi jemné feederové chytání. Pokud tedy budeme chtít lovit menší kaprovité ryby, pak jsou tyto udice pro nás vhodné. S těmito pruty si můžeme skvěle zachytat při lovu bílé ryby v brzkém jaře, v pozdním podzimu nebo v zimě. Je zapotřebí si uvědomit, že na tyto pruty nemůžeme pověsit těžká krmítka. Proto jsou tyto udice vhodné pro lov na feeder na malých stojatých vodách nebo na menších říčkách se slabším proudem (typu Berounky).
Pojďme se nyní vrhnout na druhý typ udic na feeder, které nesou označení MEDIUM. Obecně by se dalo říci, že rozpětí gramáže těchto prutů se pohybuje od 40 do 80 gramů. Díky tomuto údaji můžeme říci, že feederové pruty MEDIUM patří k nejuniverzálnějším prutům vůbec. Tyto feederové udice totiž nabízí to, že s nimi můžeme chytat prakticky jakékoliv ryby. A dalo by se také říci to, že v rámci možností můžeme s těmito pruty lovit kdekoliv. Pochopitelně, rozlehlé přehrady nebo nejproudnější řeky by tyto udice nemusely snést. Ale na Vltavu, Odru, Moravu nebo velkou část Labe jsou naprosto dostačující.
A ještě ta třetí možnost – feederové pruty HEAVY. Tyto pruty mívají gramáž nad 80 gramů. Jedná se o ty nejtužší pruty ve světě feederu. A proto je mají v oblibě ti rybáři, kteří loví velké ryby na větších vodách. Díky gramáži nad 80 gramů nám tyto udice nabízí i další řadu výhod, třeba možnost dalekých náhozů s poměrně těžkým závažím. Ale pozor! Při výběru této udice je naprosto klíčové to, abychom si ověřili, že prut bude signalizovat i jemné záběry například v silnějším proudu.
Tak, pruty jsme si rozdělili. Pokud se opravdu nechystáte chytat nějak daleko od břehu na velké vodě, anebo v příliš silném proudu, pak vám doporučujeme, abyste se zaměřili na pruty třídy MEDIUM. Tyto pruty bývají v rybářských obchodech nejvíce k dostání. Je to logické. Feederové pruty MEDIUM jsou opravdu nejuniverzálnější. A ještě jedna věc. Při výběru vybavení na feeder se nenechte nalákat na první reklamu. O vybavení si zjistěte co nejvíce informací (recenze, fóra) a až potom nakupujte.
Tip na závěr: Při výběru nového vybavení na feeder se zaměřte i na zahraniční firmy, například na ty anglické (např. MATRIX), které mají ve výrobě feederového vybavení obrovské zkušenosti a dlouholetou tradici.
Feederové špičky
Tuto neodmyslitelnou součást feederové udice si popíšeme jen v krátkosti. Když si zakoupíme nový prut na feeder, tak obvykle k němu dostaneme i 3 náhradní špičky. Feederová špička se zasouvá do posledního dílu udice a slouží jako signalizátor záběru. Tuhost špičky se udává v uncích (pozn. označení oz). Špičky na feederové udice jsou velice důležitou součástí. Detailně jsme se o nich rozepsali v článku Ohnuté špičky (2. díl).
Navijáky na feeder
Navijáky na feeder se rozdělují na navijáky se zadní brzdou, navijáky s Bait Runnerem, navijáky s bojovou brzdou nebo navijáky s přední brzdou. My se teď nebudeme zabředávat do popisu jednotlivých navijáků, protože jsme fanoušci jediného provedení – navijáků s přední brzdou. Proto se vám pokusíme vysvětlit, proč právě tyto navijáky mají oproti jiným typům navrch. Třeba nám dáte za pravdu.
Tip: Začínáte s feederem? Stáhněte si česky psanou příručku s hromadou tipů a triků pro efektivnější lov na feeder! Autoři jsou uznávání odborníci na feeder z anglické společnosti MATRIX.
Je zapotřebí si uvědomit jednu věc. Feeder je velice akční metoda, při které je nadmíru důležité dobře pracovat s brzdou navijáku. Jen tak máme naději na zdolání i pěkné ryby na jemné vybavení. Pokud totiž nebudeme s brzdou pracovat, tak rybu ztratíme. A bleskurychlou práci s brzdou nám navijáky s přední brzdou nabízí. Proč? Přední brzda je velice snadno ovladatelná a díky jejímu posazení v přední části navijáku se s ní i lépe manipuluje. Pravda, je to o zvyku. Ale náš subjektivní názor nás přesvědčuje v tom, že navijáky s přední brzdou jsou v tomhle směru opravdu lepší.
Naviják s přední brzdou na feeder disponuje i několika detaily, které nemusí každého hned napadnout. Například velikostí cívky. Uvědomme si, že naviják s přední brzdou má širší cívku, aby měl dostatečně velké ovládání brzdy. A to je velkou výhodou! Široká cívka totiž nabízí mnohem lepší vlastnosti při nahazování. Lépe se z ní odvíjí vlasec, takže náhozy jsou delší. Šířka cívky je i šetrnější pro navazovací vlákno, protože lépe eliminuje kroucení vlasce. Proto na feeder doporučujeme spíše navijáky s přední brzdou.
DOPORUČUJEME: Vybavení na feeder MATRIX naleznete ZDE
Pokud se ptáte, jakou velikost vybrat, pak je zapotřebí si položit otázku: Jak a co budu chytat? Pokud budeme chytat menší ryby na malé vodě, pak nám bohatě postačí navijáky velikosti 2 až 3. Na větší vody a větší ryby budeme potřebovat navijáky velikosti 4 a 5. Toto berte prosím s rezervou, jde o jakési obecné pravidlo pro lepší orientaci při prvním vybírání nového vybavení na feeder.
Autor: Viktor Krus
FOTO: MATRIX
Ano opět souhlasím .Jelikož se feederu na rozdíl od „plavané“ věnuji podstatně více tak si myslím, že mám skoro stejné poznatky.Začínal jsem s navijáky se zadní brzdou a nemohu řící, že je to nedobré řešení, ale přední brzda je o moc citlivější a lépe se s ní manipuluje.Nicméně jsem se zadní brzdou chytal dlouho a momohl jsem si stěžovat.No přední je fakt přední tady lepší uznávám.Používám spíš jemnější špičky, ale to je podle situace.V létě když jsou již rybí záběry razantní dávám tvrdší.Chytám na média i vetší ryby tedy větší mám na ně několik kaprů přes 70 cm.Light používám jen na jaře a to v délce 3m a jsem s ním spokojem nadmíru.Mám kolegu, který chytá pickerem stejně velké ryby jako jsem uvadl a s přehledem je fakt super kluk vede rybářský kroužek a je bezvadný.Přesto tak jemné náčiní co má on nepoužívám.Velice poučný článek co bych za to dál když jsem sháněl první informace o feederu v roce 2002 to popisoval jen Milan Tychler v Bleskové akci .Pane super.Mohu jen souhlasit. Já jsem se před lety zhlédl ve firmě TRABUCO a ctím ho dodnes možná , že na to jsou různé názory, ale já jsem s tím spokojen byl a jsem.Dík za uzačínající rybáře určitě si s toho vezmou své.Petrův zdar.A to TRABUCO nevzznávám jen kvůli panu Viktorovi(VIPA) ačkoli jsme dělali stejný sport.