DomůRybolovné technikyPlavanáVzrušující rybařina: Aktivní plavaná

Vzrušující rybařina: Aktivní plavaná

- Reklama -

Řeka se svými meandry a tůněmi nabízí nespočet možností v lovu dravých i nedravých ryb. Jde o rozmanité vodní prostředí s pestrou škálou rybích druhů. Jsou zde ukryta velká překvapení v podobě krásných ryb. Stačí zvolit vhodnou techniku, využít své zkušenosti, a následně si můžeme vychutnávat pocit z úspěšného a kreativního rybolovu.

Aktivní plavaná je v základu stejná jako ta tradiční. Jde o jemné a rychlé chytání s použitím splávku. Nejčastěji lovenými rybami při aktivní plavané jsou plotice, tloušti a okouni. Občas se splete větší kapr, někdy dokonce i úhoř.

 

Zapomeňme hned ze začátku na složité míchání krmných směsí, se kterým je plavaná neodmyslitelně spojována. Cílem aktivní plavané není přilákat velké množství ryb na jedno zakrmené místo. Naopak budeme to právě my, kdo bude ryby hledat v jejich úkrytech, kde osamoceně čekají i větší kusy.

 

Na lovu

Při takových toulkách s jedním prutem, splávkem a krabičkou červů je jasné, že budeme kolem řeky trávit spoustu času. Osobně volím rybolov mimo město, jelikož zregulovaný tok řeky, kolem které se pohybuje příliš mnoho zvědavých kolemjdoucích, není zrovna to, co splňuje mé představy o příjemném pobytu u vody. S tím je spojen i špatný přístup k vodě a nepřístupný terén. Vše ale vyřeší kvalitní pevná obuv. Dlouhé kalhoty jsou také samozřejmostí, protože popáleniny od kopřiv nejsou tím nejpříjemnějším zážitkem. Při aktivní plavané nepotřebujeme příliš mnoho vybavení. K nošení potřebných věcí mi vždy postačí malý batoh nebo rybářská vesta.

Náčiní

Aktivní plavaná je jednoduchý způsob lovu. K vodě si beru pouze to nejnutnější vybavení. Základem je určitě vhodně zvolený prut. Není většího trápení, než trávit čas u vody s těžkou a v ruce nepohodlnou udicí. Při aktivní plavané používám své starší přívlačové pruty v délce 2,70 – 3 metry s vrhací zátěži 1-8 gramů. Práce s kratším prutem mezi stromy je totiž snazší a jemná gramáž prutu umožňuje vychutnat si souboje i s menšími rybami.

Prut osazuji navijákem s rychlým převodem a nízkou hmotností, jelikož celou sestavu držíme v ruce po celou dobu lovu. Na cívku navijáku dávám vlasec o průměru 0,10 – 0,14 mm. Cívka musí být plná až po okraj, aby se z ní vlasec při nahazování mohl snadno odvíjet.

Důležitým prvkem sestavy je splávek. Nejčastěji sahám po modelech v gramáži 1-3 gramy. Výběr splávku záleží na síle proudu a vzdálenosti, kde chytám.  Kulatý tvar splávku na tažné řece je samozřejmostí, protože proud unáší nástrahu pomaleji. Celková montáž by měla být velmi jednoduchá,  aby  nedocházelo  k  zamotávání.  K vyvážení splávku používám  jen několik broků, které  řadím  těsně za sebou, protože nástrahu chci dostat okamžitě do správné hloubky. Jako nástrahu používám červy a hnojní žížaly. Též se mi osvědčily pijavice a patentky.

 

Kde hledat ryby?

Pokud jsme připraveni, můžeme vyrazit k vodě. Při aktivní plavané se tedy nezdržujeme na jednom místě, ale hledáme ty nejlukrativnější místa, kde očekáváme ryby. Zaměříme se na přítoky, kam ryby přijíždějí za kyslíkem a větším množstvím potravy. Dále můžeme zkusit lov u překážek potopených ve vodě (velké kameny a padlé stromy), které poskytují rybám úkryt.  Zkuste se také zastavit na mělčině, a šouráním nohou rozvířit kameny s bahýnkem. Do vzniklého kalu, za vyplavenou potravou, která povětšinou leží na dně, může najet velký počet ryb. Často narazím i na hejna okounů pod vymletými břehy, na které nejlépe platí hnojní žížaly.

Aktivní plavaná je zajímavým zpestřením a s její pomocí můžeme ulovit i trofejní kusy. Takovou procházku uvítají příznivci přívlače mimo sezónu dravců, kdy obhlédnou řeku.

Autor: Patrik Truhlář

Foto: InRybar.cz

Přidejte i vy své hodnocení
- Reklama -
- Reklama -
- Reklama -

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno

Nejnovější články

Akční nabídky

Nejnovější techniky

Nejnovější články

Akční nabídky

Nejnovější techniky

- Reklama -

Akční nabídky

- Reklama -