Štiky jsou agresivní predátoři. Tato zubatá ryba se nebojí zaútočit ani na kořist, která je skoro stejně velká, jako ona sama. Není proto divu, že všechny ryby se musejí mít na pozoru. A nejenom ryby! I vodní ptáci, kteří poklidně plavou na hladině, nejsou v bezpečí. Štiky se nebojí zaútočit ani na ně! Na internetu jsme našli video, na kterém můžete vidět drtivé útoky na kachní mláďata. Těm čtenářům, kteří mají rádi roztomilá mláďátka, nedoporučujeme video pouštět…
Štika je dokonalý predátor. Její aerodynamické tělo je perfektně přizpůsobené k rychlým a smrtícím útokům. Rychlost štiky je dána i díky jejím ploutvím. Ty má postavené v zadní části těla, takže takto velká plocha umožňuje bleskurychlý výpad za kořistí. Navíc zbarvení těchto ryb z nich dělá naprosto neviditelné přízraky. Z ozubené mordy štiky pak už není úniku!
I pro její agresivitu a nebezpečný vzhled je štika mezi rybáři tolik oblíbená. A co teprve obrovské štiky? Tyto ryby připomínající malé krokodýly patří k nejcennějším rybím trofejím. Přesto je třeba nezapomínat na to, že štik je v našich vodách pomálu, a proto bychom je měli pouštět zpátky do vody.
ČTĚTE TAKÉ: Co se děje s rybou při poranění háčkem?
Uvědomme si to, že štiky jsou enormně důležité pro rovnováhu našich vod. Pokud by totiž v nich bylo málo predátorů, znamenalo by to jistojistě přemnožení menších kaprovitých ryb. A žádný extrém není dobrý. Pokud tedy ulovíte štiku, projevte jí úctu. Odháčkujte ji ve vodě, ne na souši. Používejte lanka, abyste předešli ukousnutí nástrahy, která by mohla štiku kvůli ostrým háčkům i zabít. A hlavně, štiky prosím pouštějte. V našich vodách jich zase tolik není. A to je škoda, nemyslíte?
Redakce InRybar.cz