DomůNovinkyProč kaprařky a kapraři nedostávají od ČRS finanční podporu pro účast na...

Proč kaprařky a kapraři nedostávají od ČRS finanční podporu pro účast na MS?

- Reklama -

České reprezentantky a reprezentanti v lovu kapra, neboli v LRU – položená si musejí získávat finanční prostředky pro účast na světových šampionátech sami. Jiné odbory přitom peníze nejen od ČRS, ale i od MRS dostávají.

Proč to tak je? Jak v minulosti vznikal odbor LRU – položená a za jakých podmínek? A co by se muselo stát, aby se současná praxe změnila?

Začátky LRU – položená

Nově založená ženská kaprařská reprezentace shání peníze pro účast na letošním MS v Itálii sama a jak si pravidelní čtenáři serveru InRybar.cz všimli, snažíme se jí v tom pomáhat. Při vzniku článků se přirozeně objevila otázka, proč reprezentační kaprařky nedostanou peníze od Českého rybářského svazu, který v zahraničí zastupují?

Přečtěte si také: Tajná zbraň ostřílených kaprařů: tekutina mění obyčejná krmiva v magnet na kapry

Ukázalo se, že finance nedostává ani mužská kategorie stejného odboru – tedy LRU položená.

K tomu, abychom pochopili souvislosti, musíme do několik let staré historie. Vůbec první LRU – položená vznikla na začátku roku 2017 ve Středočeském územním svazem (SÚS) pod vedením předsedy Dušana Hýbnera. Vedoucím odboru se stal Radek Zahrádka a předsedou sekce byl zvolen Miroslav Poupa, mezi kapraři dobře známá persona, mimo jiné díky pořádání oblíbených závodů na Račickém kanále.

Česká reprezentantka Julie Pokorná.
Česká reprezentantka Julie Pokorná.

Už na ustanovující schůzi LRU – položená v SÚS byl stanoven cíl finanční soběstačnost, tzn. financování akcí výhradně z vlastních zdrojů. Důvod byl (a stále je) poměrně zřetelný – firem, které se zabývají prodejem kaprařského zboží, je velké množství a shánění sponzorských prostředků by v teoretické rovině mělo být s ohledem na počet kaprařů jednodušší než například pro muškaře, kterých je řádově méně.

Taková byla alespoň původní myšlenka.

LRU – položená ve třech územních svazech

Dalším cílem nově založeného odboru LRU – položená v SÚS bylo rozšířit pole působnosti z jednoho územního svazu do ostatních, aby se závody v položené odehrávaly na celorepublikové úrovni. V současnosti mají LRU – položená pouze Středočeši, Jihočeši a Západočeši. „Jednou snad budeme moci závodit na celorepublikové a, kdo ví, možná i na mezinárodní úrovni,“ psal v oznámení o vzniku LRU – položená Miroslav Poupa, který s mužskou reprezentací v roli trenéra zažil později úspěšné šampionáty.

V roce 2023 skončil na mistrovství světa ve Francii český tým na bronzové příčce. Loni v Chorvatsku dobyli Češi čtvrté místo a od medailové třetí příčky je dělilo 0,45 kg. V součtu úlovků kolem 320 kg naprosto zanedbatelná hmotnost.

Bronzová reprezentace s MS ve Francii v roce 2023. Miroslav Poupa v horní řadě s pohárem.
Bronzová reprezentace s MS ve Francii v roce 2023. Miroslav Poupa v horní řadě s pohárem.

Takže úspěchy čeští kapraři ve světě rozhodně mají. O tom ostatně přesvědčují české výpravy i na soukromých závodech typu IBCC na Balatonu.

Přečtěte si také: Masakr na Balatonu! Češi brali zlato: ultimátní shrnutí IBCC 2025

Feeder na peníze dosáhl později

Ovšem zpět k naší problematice financování. „Finančně jsou dlouhodobě podporovány tradiční sportovní disciplíny – plavaná, muška, přívlač, feeder a rybolovná technika,“ stojí v prohlášení ČRS, o které redakce InRybar.cz požádala. Ovšem u feederu to není tak jednoduché.

Odbor feeder původně vznikl jako nefinancovaný odbor. Ovšem po zvýšení částky za členskou známku získala Rada ČRS další prostředky, díky kterým mohla feeder zařadit mezi financované sportovní odbory.

Veronika Legátová podebírá kapra během kvalifikace na MS v Itálii.
Veronika Legátová podebírá kapra během kvalifikace na MS v Itálii.

Financování závodníků v ČRS funguje na zřetelné bázi – Rada ČRS stanovila v rozpočtu množství finančních prostředků, které se rozdělují mezi zmiňované tradiční disciplíny. Na to přispívají všichni rybáři určitou výší z jejich členské známky. Tyto peníze mezi sebe rozděluje Kolegium předsedů odborů LRU. Každý nový odbor by samozřejmě znamenal snížení příspěvků stávajícím odborům.

Peníze si seženeme sami, tvrdili zástupci položené

„Zástupci rybářské disciplíny LRU položená již před samotným vznikem tohoto odboru při Radě ČRS v roce 2019 jasně a opakovaně deklarovali, že nebudou požadovat finanční podporu ze strany ČRS, protože se disciplína dokáže finančně zajistit sama. Za této dohodnuté podmínky pak vznikl příslušný odbor,“ stojí v prohlášení ČRS a redakci InRybar.cz tuto informaci potvrdily hned dva zdroje blízké celé šest let staré záležitosti.

„Tato disciplína (LRU – položená, pozn. red.) tedy spadá do skupiny tzv. nefinancovaných sportů, jejichž účast na mezinárodních soutěžích není hrazena z prostředků ČRS – nicméně ČRS umožňuje sportovcům v tomto odboru se účastnit mezinárodních závodů organizovaných pod hlavičkou mezinárodní organizace CIPS, kde ČRS platí pravidelné roční členské poplatky, a to i za sportovce LRU položená,“ stojí v prohlášení ČRS.

Sabina Řehořková zdolává kapra během kvalifikace na MS v Itálii.
Sabina Řehořková zdolává kapra během kvalifikace na MS v Itálii.

To je samozřejmě pravda. Jednoduše řečeno – pokud by ČRS nepřihlásila české sportovce na MS, nemůžou se ho zúčastnit. To zakladatelé LRU – položená věděli. Stejně jako věděli, že v ČRS padlo rozhodnutí, že další odbory už se zakládat nebudou, jelikož hrozilo, že by šlo o nekonečný proces. Proto zástupci LRU – položená požádali ČRS o založení odboru, ovšem se závazkem, že si budou peníze shánět sami.

To je tedy důvod, proč LRU – položená (na rozdíl od jiných odborů) není financovaná.

Už jsme ovšem zmiňovali, že feeder získal status financovaných sportů později. A je tedy možné, že s podobným průběhem zakladatelé LRU – položená. Zejména pokud by zaznamenali výrazné úspěchy na mezinárodním poli.

Možnost změny má v rukách Rada ČRS

O úspěších LRU – položená na MS už jsme se zmiňovali. Takže – co by se muselo stát, aby začaly téct z ČRS peníze i do položené? Změna by musela přijít schválením na Radě ČRS. Je ovšem poměrně pravděpodobné, že s tím by se musel automaticky zvýšit rozpočet na závodní činnost. A ta už nyní není zrovna zanedbatelná.

Přečtěte si také: Likvidace skladových zásob: špičkové rybářské stojany na pruty za pár šupů

„Český rybářský svaz každoročně vynakládá na podporu sportovní činnosti značné finanční prostředky – jen v roce 2024 šlo o více než 8 milionů Kč, z nichž byla podpořena účast českých reprezentací na 24 mistrovstvích světa a Evropy. Další 2 miliony Kč přispívá na financování této sportovní činnosti Moravský rybářský svaz,“ stojí v prohlášení ČRS. Je pochopitelné, že tyto finanční prostředky získává Svaz od ostatních, rekreačních rybářů z jejich členských známek.

Malé shrnutí na závěr: LRU – položená už při svém vzniku počítala s tím, že bude samofinancovatelná. Zda by si zasloužila získávat aspoň část prostředků na svou činnost na významných akcích – zejména díky svým úspěchům – je věcí diskuze. Na druhou stranu se na první pohled jeví poněkud nefér, že ostatní disciplíny (ať jsou jakkoliv tradiční) finanční prostředky získávají a u nás nejpopulárnější položená nikoliv.

Pokud byste chtěli přispět ženské reprezentaci na její účast na MS, není nic snadnějšího – jakýkoliv finanční obnos zašlete na transparentní bankovní účet 352527615/0300.

QR-kód

Foto: InRybar.cz a Česká kaprařská reprezentace (se svolením)

- Reklama -
- Reklama -
- Reklama -

1 komentář

  1. Na mě to působí tak, že když nebudete chtít finance, na oplátku vás přihlásíme. Myslím, že už dokázali, že si finanční podporu zaslouží.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno

Nejnovější články

Akční nabídky

Nejnovější techniky

Nejnovější články

Akční nabídky

Nejnovější techniky

- Reklama -

Akční nabídky

- Reklama -